Princezna Diana a královna Alžběta: Jak se vyvíjel dramatický vztah dvou odlišných žen?

Vztah britské královny Alžběty a populární princezny Diany prošel mnoha turbulencemi. V jejich středu však stál muž, jenž obě ženy propojoval – a ne zcela ideálně.

Diana Frances Spencer, princezna z Walesu, se narodila 1. července 1961 a za svůj relativně krátký život, předčasně ukončený tragickou dopravní nehodou v roce 1997, stihla proměnit pohled veřejnosti na britskou královskou rodinu. Bulvární média si smlsla na jejích manželských peripetiích s Charlesem, minimálně stejnou pozornost si však zaslouží i vztah s její tchyní – tedy samotnou královnou Alžbětou II.

Přestože se o Dianě často mluví jako o někom, kdo do královských kruhů nepatřil, opak je pravdou. Rodina Spencerových byla dlouhodobě spjata s nejvyššími kruhy britské společnosti a Diana se s královnou potkala dokonce ještě dříve, než začala chodit s jejím synem. V čem tedy tkvěly rozpory, jež spolu tyto dvě velké osobnosti britské královské rodiny měly?

Smutek, nebo nervy?

Po zásnubách s Charlesem se Diana ve svých necelých dvaceti letech přestěhovala do Buckinghamského paláce. Podle Alžběty měla mladá žena dobře nakročeno k tomu, aby do královské rodiny zapadla a náročný život zvládla. Brzy se však začaly objevovat známky osamělosti a smutku, na které nikdo (včetně Alžběty) nereagoval. Dianina nespokojenost byla zpočátku přisuzována slabým nervům, po svatbě se však vztah Diany s Alžbětou zlepšil – dokonce prý prohlásila, že má tu nejlepší tchyni na světě.

Důvěra při reprezentování

Na podzim roku 1982 tragicky zemřela Grace Kelly, slavná herečka a toho času především monacká kněžna. Diana s ní nedlouho předtím navázala přátelský vztah, a tak prosila královnu, aby mohla zastupovat rodinu na pohřbu. Tehdy bylo Dianě pouhých 21 let a od svatby uplynul pouze rok, přesto Alžběta považovala její veřejné vystupování za dostatečně důstojné, aby jí takto reprezentativní úkol svěřila. Diana se osvědčila a postupem času se účastnila velkého množství událostí, v nichž královskou rodinu zastupovala.

Klíčový rozkol

Idylka však netrvala věčně a shledání obou výrazných žen provázelo stále více emocí. Poznámky Alžběty na Dianiny nervy se stupňovaly s tím, jak princezna opouštěla jejich setkání stále častěji v slzách. Jejich zásadní střet nastal v roce 1986, když se Diana dozvěděla o nevěrách svého manžela. Charles totiž na bující krizi manželství zareagoval obnovením svého vztahu k milované Camille Parker Bowles. Královna hodlala situaci zamést pod koberec a radila Dianě, aby především zachovala důstojnost královské rodiny. Zde se však ukázal generační rozpor – Diana nehodlala obětovat svůj život na oltář tradic.

Příčina, či důsledek?

Zcela protichůdný postoj měly obě ženy i k Dianiným nechvalně známým zdravotním problémům. Deprese, bulimie i občasné sebepoškozování byly podle Diany důsledkem neuspokojivého manželství a odmítavých vztahů ze strany královské rodiny; Alžběta i Charles však preferovali obrácený narativ, tedy zdůrazňování Dianiny složité osobnosti a z ní vycházejících psychických obtíží jako příčinu problémů.

Přetrvávající odkaz

Odlišný přístup k Charlesovým avantýrám i Dianině psychice vykopal mezi oběma ženami nepřekonatelnou propast. Diana věděla, že se od Alžběty pomoci nedočká, a tak se jí přestala chodit svěřovat a jejich vztah postupně ochladl. Přesto mezi kronikáři královské rodiny převládá přesvědčení, že Alžběta chovala vůči Dianě nemalé sympatie či lépe řečeno pochopení. Je to patrné především z výrazně vřelejšího přijetí Catherine Middleton (manželky prince Williama), na němž si královna dala záležet o poznání více. Většího uznání se posmrtně Diana bohužel snad ani dočkat nemohla.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom