Zdrcený Charles, slzící královna Alžběta a Kate s perlami. Británie se loučila s princem Philipem

Za zvuků vojenských signálů a povelů a výstřelů z děl se britská královská rodina, Velká Británie, země Commonwealthu a celý svět rozloučily se zesnulým princem Philipem, vévodou z Edinburghu a manželem britské královny Alžběty II.

Smuteční obřad omezený na pouhých 30 osob proběhl na zámku Windsor, kde princ Philip v pátek 9. dubna 2021 zemřel. Mezi prvními na smuteční obřad po 14. hodině místního času dorazili syn zesnulého prince Philipa princ Charles, jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu a manželka Philipova vnuka Williama Kate Middletonová, vévodkyně z Cambridge.

Ta pro tuto příležitost zvolila skutečně výjimečný šperk. Jde o náhrdelník tvořený čtyři řadami perel z osobní kolekce královny Alžběty II. Jde o dar japonského císaře, který doplňují ještě náušnice. Zajímavé je, že tuto sadu měla jednou na sobě i tragicky zesnulá matka jejího muže, princezna Diana. Stalo se tak při slavnostní recepci pořádané v roce 1982 nizozemským královským párem při jeho návštěvě Anglie v roce 1982.

Princ Charles místo uniformy v žaketu

Přestože probíhalo poslední rozloučení s princem Philipem s vojenskými poctami, byly čestná stráž a vojenská kapela jedinými účastníky smutečního obřadu v uniformách. Zároveň se na ně nevztahoval limit 30 osob.

Syn zesnulého Philipa, princ Charles kráčel přímo za speciálně upraveným vozem Land Rover, který dopravil rakev během osm minut trvající jízdy ze soukromé královské kaple do kaple svatého Jiří, jež se rovněž nachází na hradě Windsor.

Těžká chvíle královny Alžběty II.

Královna Alžběta II. se ke krátkému smutečnímu průvodu uvnitř Windsorského hradu připojila ve svém voze. Když vystupovala, aby vešla do kaple svatého Jiří jako první postranním vchodem, zachytily kamery v jejích očích slzy.

Alžběta II. žila se svým mužem Philipem v manželském svazku 73 let. Její emoce při posledním rozloučení jsou plně pochopitelné – manželství bylo od počátku láskyplné, a přestože ne zcela bez komplikací, byl Philip pro většinu Britů prototypem chápavého a přitom vtipného manžela, který se kvůli své ženě dokázal držet v pozadí.

Kaple svatého Jiří

Kaple svatého Jiří postavená v letech 1475–1528 je ukázkovým dílem pozdní gotiky. Je sídlem Podvazkového řádu a její stěny zdobí erby všech rytířů, kteří jsou členy řádu. V kapli svatého Jiří proběhlo množství královských svateb a pohřbů. Během pohřbu královny matky v roce 2002 se do kaple svatého Jiří vměstnalo na 800 smutečních hostů.

Právě v kapli svatého Jiří budou ostatky prince Philipa uloženy po boku dalších deseti anglických králů včetně například Jindřicha VIII. nebo Karla I.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom