Unikátní barevné záběry zásnub Alžběty II. ukazují velkou lásku. Philip však vzbuzoval skepsi

Příběh jedné z největších královských lásek začal už na konci 40. let minulého století. Královská rodina však z Philipa zpočátku nadšená nebyla.

Dne 20. listopadu 1947 byly všechny oči upřeny na Westminsterské opatství, kde teprve jednadvacetiletá Alžběta II. slíbila lásku a oddanost o pět let staršímu bratranci ze třetího kolene, námořnímu důstojníkovi Philipovi. Zprvu však královská rodina nebyla z jejich sňatku nadšená.

Philip je anděl

Lidé se obávali zejména Philipovy rodinné historie. „Než se vzali, na dvoře a v paláci panovaly rozpaky, zda je vévoda z Edinburgu ta správná volba,“ řekl Clive Irving, autor knihy The Last Queen: How Queen Elizabeth II Saved the Monarchy. Členy královské rodiny znepokojovaly i odlišné původy; na jedné straně perspektivní budoucí panovnice s modrou krví, na straně druhé světoběžník s pojítkem k německým nacistickým aristokratům.

Pochybnosti ohledně prince Philipa se však brzy vytratily a válkou zničená a traumatizovaná Británie se rychle upnula k extravagantní svatbě. „Chováme se tak, jako bychom k sobě léta patřili,“ napsala Alžběta v dopise rodičům krátce poté, co se vzali. „Philip je anděl – tak laskavý a přemýšlivý.“ Jejich manželství jim vydrželo neuvěřitelných 74 let. Až do doby, kdy 9. dubna 2021 princ Philip zemřel. Královna Alžběta se ke svému choti připojila 8. září 2022.

Zdroj: NBC

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom