Zajímavosti o královně Alžbětě II.: Jaký byl její oblíbený drink a čím ji chtěl zastřelit 17letý chlapec?
Zemřela královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II. absolvovala druhou světovou válku v pomocných sborech a i na sklonku života dokázala zaskočit americké turisty.
Pro Brity i další obyvatele britského Commonwealtu byla Alžběta II. prostě královna, tedy The Queen. A to sedm desítek let. Tady je několik více či méně známých faktů ze života ženy, která byla synonymem pro Velkou Británii.
1. Královna se narodila ve 2:40 ráno 21. dubna 1926, korunována byla 2. června 1953 a zemřela 8. září 2022 a byla tak nejdéle vládnoucím monarchou Velké Británie. Během její vlády se vystřídalo 15 premiérů Winstonem Churchillem počínaje a Liz Trussovou konče.
Alžběta II. a Winston Churchill Zdroj: Getty Images
2. V místě královnina narození na londýnské adrese Burton Street 17 dnes prosperuje jedna z nejlepších čínských restaurací v Londýně Hakkasan Mayfair, která už necelý rok po svém otevření dostala michelinskou hvězdu.
3. Královna stejně jako mnozí její předchůdci na britském trůnu slavila svoje narozeniny v úplně jiný den, než se narodila. Důvodem nebyla nějaká kamufláž, ale počasí. V dubnu nebývá v Anglii moc hezky, a proto aby se mohly konat velkolepé oslavy, posouvalo se datum na konec května nebo začátek června.
4. Svůj první e-mail královna poprvé poslala už v roce 1976 a na Twitter se jako @RoyalFamily připojila v roce 2009. Poslala ale jen jeden tweet a o účet se od té doby staral její tým pro sociální média. Byla také na Facebooku a v roce 2019 publikovala svůj první post na Instagramu.
5. Pokud jde o fotbal, královna fandila londýnskému Arsenalu. Sama ráda jezdila na koni a milovala závody poštovních holubů. Podle televizní stanice ABC také excelovala v karetní hře pasiáns, kterou nejspíš znáte jako solitaire.
6. Už v 6 letech se královna stala majitelkou prvního domu – to když jí obyvatelé Walesu věnovali dětský domek pojmenovaný Y Bwthyn Bach, tedy „chatka“. Dům ve dvoutřetinovém měřítku má doškovou střechu a stojí asi 5 kilometrů od hradu Windsor.
7. Když královna před několika lety neoficiálně navštívila Skotsko, zastavila ji na ulici skupinka amerických turistů s dotazem, jestli je místní a jestli někdy viděla královnu. Podle National Geographic Alžběta II. bez mrknutí oka ukázala na svého bodyguarda a odpověděla: „Já ne, ale on ano.“
8. Zesnulý manžel královny Alžběty II., princ Philip, byl jejím bratrancem ze třetího kolene. Jejich společnými prapraprarodiči byli královna Viktorie a její muž princ Albert. Alžběta II. se s Philipem poprvé viděla, když jí bylo 8 let (a Philipovi 14) na svatbě princezny Mariany Řecké a Alžbětina strýce prince Jiřího, vévody z Kentu.
Alžběta II. s korunou svatého Eduarda Zdroj: Getty Images
Královna Alžběta II. v den své korunovace (2. června 1953) Zdroj: Getty Images
Královna Alžběta II. se svou jedinou dcerou princeznou Annou Zdroj: Getty Images
Justin Trudeau na audienci u královny Zdroj: Getty Images
Královna Alžběta II. na procházce se svým psem plemena Corgi Zdroj: Getty Images
Alžběta II. během oslav platinového jubilea Zdroj: AP
Královna oplakává svého blízkého přítele. V den pohřbu Philipa zemřel Sir Michael Oswald, bývalý manažer královských stájí. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Princezna Diana s královnou Alžbětou II. v roce 1987 Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Princ Philip se dožil úctyhodných 99 let. Zdroj: AP
Společně měli čtyři děti. Jako první se v roce 1948 narodil princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna a o 10 let později se narodil princ Andrew. Nejmladším potomkem je princ Edward, který přišel na svět v roce 1964. (foto z roku 1... Zdroj: AP, The Royal Family
Princ Philip a jeho manželka, britská královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna oplakává svého blízkého přítele. V den pohřbu Philipa zemřel Sir Michael Oswald, bývalý manažer královských stájí. Zdroj: AP
9. I když ho technicky vzato k ničemu nepotřebovala, měla Alžběta II. i příjmení. Pokud by například vlastnila cestovní pas, byla by v něm zapsaná pod příjmením Windsor-Mountbatten.
10. V atmosféře přetrvávající poválečné nouze použila královna v roce 1947 na své svatební šaty vlastní přídělové lístky plus dalších 200 oděvních kuponů darovaných vládou. Nenechte se ale mýlit, šaty byly nádherné – hedvábí v barvě slonoviny zdobilo 10 000 perel a ušít šaty i se čtyřmetrovou vlečkou trvalo půl roku. Mimochodem, vyrobit jejich repliku pro seriál Koruna stálo 40 000 dolarů.
Svatební šaty Alžběty II. Zdroj: Getty Images
11. Stejně jako neměla královna cestovní pas (přestože navštívila nejméně 115 zemí), neměla ani svůj řidičský průkaz. Dává to smysl, oba doklady byly totiž v Británii vydávány jejím jménem. I bez řidičáku byla však královna zdatnou šoférkou. Koneckonců za války sloužila u pomocných sborů jako řidička a bez problémů vyměnila třeba kolo u náklaďáku.
12. Královna přežila kuriózní pokus o atentát. Když v roce 1981 jela na koni v čele vojenské přehlídky k Buckinghamskému paláci, ozvaly se z davu výstřely. Střelcem byl 17letý Marcus Surjeant fascinovaný atentáty na Johna F. Kennedyho a Johna Lennona. Naštěstí nesehnal ostré náboje, takže střílel slepými. Byl za to odsouzen na pět let, z vězení byl ale propuštěn už v říjnu 1984.
Alžběta II. na koni Zdroj: Getty Images
13. Už o rok později se královna stala terčem dalšího podivného „útoku“. Tentokrát se podařilo jistému Michaelu Faganovi překonat plot z ostnatého drátu, vyšplhat po okapu a nakonec proniknout do královniny ložnice v Buckinghamském paláci. Incident se naštěstí obešel bez jakéhokoliv následků pro zúčastněné strany – dlouho tradovaná historka o tom, že si spolu povídali, není podle Fagana pravdivá. „Prošla kolem mě a vyběhla z místnosti; její malé bosé nohy ťapkaly po podlaze,“ řekl v roce 2012 britskému listu The Independent.
14. Královna byla technicky vlastníkem všech delfínů, velryb a jeseterů. Podle stále platného výnosu krále Edvarda II. z roku 1324 se většina těchto vodních tvorů označuje za „královské ryby“ a náleží Koruně.
15. Všichni známe oblíbený drink Jamese Bonda, jak je to ale s královnou? I ona měla v tomto směru svou libůstku – každý den před obědem si dopřávala gin míchaný s aromatizovaným vinným aperitivem Dubonnet s plátkem citronu na ledu. Při obědě pak podle portálu Mental Floss nepohrdla vínem a večer si pravidelně vychutnala sklenku šampaňského.