Zajímavosti o královně Alžbětě II.: Jaký byl její oblíbený drink a čím ji chtěl zastřelit 17letý chlapec?

Zemřela královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. absolvovala druhou světovou válku v pomocných sborech a i na sklonku života dokázala zaskočit americké turisty.

Pro Brity i další obyvatele britského Commonwealtu byla Alžběta II. prostě královna, tedy The Queen. A to sedm desítek let. Tady je několik více či méně známých faktů ze života ženy, která byla synonymem pro Velkou Británii.

1. Královna se narodila ve 2:40 ráno 21. dubna 1926, korunována byla 2. června 1953 a zemřela 8. září 2022 a byla tak nejdéle vládnoucím monarchou Velké Británie. Během její vlády se vystřídalo 15 premiérů Winstonem Churchillem počínaje a Liz Trussovou konče.

2. V místě královnina narození na londýnské adrese Burton Street 17 dnes prosperuje jedna z nejlepších čínských restaurací v Londýně Hakkasan Mayfair, která už necelý rok po svém otevření dostala michelinskou hvězdu.

3. Královna stejně jako mnozí její předchůdci na britském trůnu slavila svoje narozeniny v úplně jiný den, než se narodila. Důvodem nebyla nějaká kamufláž, ale počasí. V dubnu nebývá v Anglii moc hezky, a proto aby se mohly konat velkolepé oslavy, posouvalo se datum na konec května nebo začátek června.

4. Svůj první e-mail královna poprvé poslala už v roce 1976 a na Twitter se jako @RoyalFamily připojila v roce 2009. Poslala ale jen jeden tweet a o účet se od té doby staral její tým pro sociální média. Byla také na Facebooku a v roce 2019 publikovala svůj první post na Instagramu.

5. Pokud jde o fotbal, královna fandila londýnskému Arsenalu. Sama ráda jezdila na koni a milovala závody poštovních holubů. Podle televizní stanice ABC také excelovala v karetní hře pasiáns, kterou nejspíš znáte jako solitaire.

6. Už v 6 letech se královna stala majitelkou prvního domu – to když jí obyvatelé Walesu věnovali dětský domek pojmenovaný Y Bwthyn Bach, tedy „chatka“. Dům ve dvoutřetinovém měřítku má doškovou střechu a stojí asi 5 kilometrů od hradu Windsor.

7. Když královna před několika lety neoficiálně navštívila Skotsko, zastavila ji na ulici skupinka amerických turistů s dotazem, jestli je místní a jestli někdy viděla královnu. Podle National Geographic Alžběta II. bez mrknutí oka ukázala na svého bodyguarda a odpověděla: „Já ne, ale on ano.“

8. Zesnulý manžel královny Alžběty II., princ Philip, byl jejím bratrancem ze třetího kolene. Jejich společnými prapraprarodiči byli královna Viktorie a její muž princ Albert. Alžběta II. se s Philipem poprvé viděla, když jí bylo 8 let (a Philipovi 14) na svatbě princezny Mariany Řecké a Alžbětina strýce prince Jiřího, vévody z Kentu.

9. I když ho technicky vzato k ničemu nepotřebovala, měla Alžběta II. i příjmení. Pokud by například vlastnila cestovní pas, byla by v něm zapsaná pod příjmením Windsor-Mountbatten.

10. V atmosféře přetrvávající poválečné nouze použila královna v roce 1947 na své svatební šaty vlastní přídělové lístky plus dalších 200 oděvních kuponů darovaných vládou. Nenechte se ale mýlit, šaty byly nádherné – hedvábí v barvě slonoviny zdobilo 10 000 perel a ušít šaty i se čtyřmetrovou vlečkou trvalo půl roku. Mimochodem, vyrobit jejich repliku pro seriál Koruna stálo 40 000 dolarů.

11. Stejně jako neměla královna cestovní pas (přestože navštívila nejméně 115 zemí), neměla ani svůj řidičský průkaz. Dává to smysl, oba doklady byly totiž v Británii vydávány jejím jménem. I bez řidičáku byla však královna zdatnou šoférkou. Koneckonců za války sloužila u pomocných sborů jako řidička a bez problémů vyměnila třeba kolo u náklaďáku.

12. Královna přežila kuriózní pokus o atentát. Když v roce 1981 jela na koni v čele vojenské přehlídky k Buckinghamskému paláci, ozvaly se z davu výstřely. Střelcem byl 17letý Marcus Surjeant fascinovaný atentáty na Johna F. Kennedyho a Johna Lennona. Naštěstí nesehnal ostré náboje, takže střílel slepými. Byl za to odsouzen na pět let, z vězení byl ale propuštěn už v říjnu 1984.

13. Už o rok později se královna stala terčem dalšího podivného „útoku“. Tentokrát se podařilo jistému Michaelu Faganovi překonat plot z ostnatého drátu, vyšplhat po okapu a nakonec proniknout do královniny ložnice v Buckinghamském paláci. Incident se naštěstí obešel bez jakéhokoliv následků pro zúčastněné strany – dlouho tradovaná historka o tom, že si spolu povídali, není podle Fagana pravdivá. „Prošla kolem mě a vyběhla z místnosti; její malé bosé nohy ťapkaly po podlaze,“ řekl v roce 2012 britskému listu The Independent.

14. Královna byla technicky vlastníkem všech delfínů, velryb a jeseterů. Podle stále platného výnosu krále Edvarda II. z roku 1324 se většina těchto vodních tvorů označuje za „královské ryby“ a náleží Koruně.

15. Všichni známe oblíbený drink Jamese Bonda, jak je to ale s královnou? I ona měla v tomto směru svou libůstku – každý den před obědem si dopřávala gin míchaný s aromatizovaným vinným aperitivem Dubonnet s plátkem citronu na ledu. Při obědě pak podle portálu Mental Floss nepohrdla vínem a večer si pravidelně vychutnala sklenku šampaňského.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom