Král Charles nestrávil život jen čekáním na trůn. Nejvíc obdivu získal po smrti princezny Diany

Zemřela královna Alžběta II.

Nejstarší syn královny Alžběty II. a prince Philipa je novým králem Spojeného království a patnácti dalších států.

Král Charles (Karel) III. je nejstarší osobou, která kdy byla korunována britským monarchou. Jeho život ale není vyplněn jen dlouholetým čekáním na trůn.

Příslušník královské armády

Z univerzity v Cambridge, kde jako první člen královské rodiny získal vysokoškolský titul, se Charles na několik studentských let přesunul také na Velšskou univerzitu. Následně se připojil ke královskému letectvu a po vzoru svého otce a dalších svých předků sloužil rovněž v královském námořnictvu.

Princem z Walesu byl Charles formálně jmenován 1. července 1969. Nezdálo se však, že své povinnosti bere s patřičnou vážností. Ve věku kolem dvaceti let si užíval mladického života a často se účastnil oslav, kde se družil s řadou přítelkyň, obvykle považovaných královskou rodinou za nevhodné. Nedlouho poté tak na mladého Charlese vyvinul tlak jeho otec princ Philip a přiměl jej najít si manželku a oženit se. Podmínkou bylo, aby nastávající žena byla protestantkou a stále pannou.

Vztah s Dianou plný obtíží

Podmínky splňovala Diana Spencer – mladá sestřička, jejíž povahou a laskavostí byl Charles okouzlen. Na konci sedmdesátých let společně trávili dlouhé chvíle, jejich vztah plnil stránky novin, až v únoru roku 1981 přišly zásnuby. Jen o několik měsíců později byli princ z Walesu a lady Diana oddáni v katedrále svatého Pavla za doprovodu médií a pozornosti celého světa. Okouzlující manželka následníka trůnu však v dalších letech svého chotě zcela zastínila a v pozadí se spekulovalo o neshodách a obtížích, které pomalu ničily jejich křehký vztah.

I s přihlédnutím k tomu, jak chladně popisoval Charles svou náklonnost k lady Dianě, nebylo výsledkem hlubší zamilování, ale naopak narůstající odcizení, jemuž nezabránilo ani narození synů Williama a Harryho. Podtrženo to bylo i skutečností, že začátkem devadesátých let minulého století už pár bydlel odděleně – lady Diana v Kensingtonském paláci, princ z Walesu v Highgrove.

V roce 1992 bylo manželství v podstatě u konce. Až do tragické smrti lady Diany o pět let později ale média neustále spekulovala, kdo rozpad zavinil. Na náhlou a nešťastnou událost Charles zareagoval v rozporu s protokolem a vynutil si, že by měla být Diana i po svém skonu považována za příslušnici královské rodiny, které náleží všechny pietní pocty. Za tento krok byl Charles mnohokrát obdivován a postupně si dokázal vybudovat silné pouto s oběma syny, kteří do té doby pobývali převážně se svou matkou.

Charles a oficiální nový vztah

V té době dával Charles rovněž najevo svou náklonnost ke své dlouholeté přítelkyni Camille Rosemary Shand, která se v roce 2003 přestěhovala k princi z Walesu do sídla v Highgrove a o dva roky později se (po odkladu kvůli úmrtí papeže Jana Pavla II.) uskutečnila na hradě Windsor jejich svatba. Kontroverze, kterou sňatek mezi veřejností vyvolával, však vedla k oznámení, že pokud se kdy Charles stane britským panovníkem, Camilla nebude prohlášena za Její královskou Výsost.

Další roky svého života už ale princ z Walesu trávil poklidně. Zapojení do nejrůznějších nadací a podpora lokálních komunit doplňovala řada koníčků od zahradničení přes umění či hudbu až po architekturu nebo homeopatickou medicínu. Charles je rovněž velkým fanouškem sportu, jmenovitě póla a kopané, kde podporuje klub Burnley FC. Od 8. září 2022 už však má jiné povinnosti. Po poklidném úmrtí jeho matky Alžběty II. ve věku 96 let konečně přebral královské povinnosti jako král Charles III.

Co možná nevíte o králi Charlesovi III.:

  • Byl prvním dítětem narozeným ve 20. století uvnitř Buckinghamského paláce.
  • Titul prince z Walesu mu byl přislíben už v jeho devíti letech.
  • Je zdatným hráčem na violoncello.
  • Je autorem pohádkové knihy The Old Man of Lochnagar.
  • Vzhledem ke svému vojenskému výcviku umí pilotovat letadlo.
  • Podle vlastního vyjádření neobědvá, raději ušetřený čas využívá na práci.

Zdroj: People

Markéta Princová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom