Pohřeb princezny Diany: William a Harry posloužili Charlesovi jako živé štíty

Princezna Diana zemřela po autonehodě brzy ráno 31. srpna 1997. Královská rodina se s ní zprvu chtěla rozloučit jen soukromě, nakonec ale ustoupila tlaku veřejnosti a uspořádala v Londýně okázalý pohřeb.

Základem pro pohřeb princezny Diany se stal plán s kódovým označením operace Tay Bridge, který byl už 22 let nacvičován pro případ úmrtí královny matky. Ta nakonec zemřela o necelých pět let později ve věku 101 let.

Princ William a princ Harry jako živé štíty

Vlastní průvod s rakví Diany se vydal na 105 minut trvající cestu z Kensingtonského paláce do Westminsterského opatství v 09:08 místního času. Na rakev zahalenou královskou standardou a doprovázenou příslušníky Welšské gardy neustále pršely květiny. U paláce svatého Jakuba (St. James's Palace) se do průvodu připojili Dianin bratr Charles, manžel královny Alžběty II. princ Philip, bývalý Dianin manžel princ Charles a její děti princ William (15) a princ Harry (12).

Zejména pro ně šlo o zásadní zkoušku odolnosti. William později popsal tuto zkušenost jako jednu z nejtěžších věcí, které kdy zažil a Harry poznamenal, že žádné dítě by nemělo být žádáno o to, co museli udělat. Nicméně jejich účast v pohřebním průvodu zřejmě měla ještě jeden skrytý účel. Z deníku Alistaira Campbella, mediálního poradce labouristického premiéra Tonyho Blaira, později vyplynulo, že organizátoři měli obavy, aby dav nezaútočil na prince Charlese. Přítomnost obou princů měla být zárukou, že se tak nestane.

Největší mediální událost

Ráno 6. září 1997 lemovalo ulice Londýna přes milion lidí a dalších 31 milionů Britů sledovalo pohřeb v televizi. Šlo tak o nejsledovanější televizní přenos britské historie. Kromě nich se ale po celém světě na poslední rozloučení s princeznou Dianou dívalo na obrazovkách odhadem dalších 2,5 miliardy lidí, což z této události dělá jednu z největších událostí v historii televizních přenosů.

Přímo v prostorách Westminsterského opatství se od 11:00 místního času loučily kromě členů britské královské rodiny také stovky hostů. Do lavic usedli například Hillary Clintonová, jordánská královna Núr, Tom Hanks, Steven Spielberg, Elton John, George Michael, Chris de Burgh, Michael Barrymore, Mariah Carey, Richard Branson, Luciano Pavarotti nebo Tom Cruise.

První a druhé čtení měly Dianiny sestry Sarah a Jane. Po nich se smuteční řečí vystoupil Dianin mladší bratr Charles, který pokáral královskou rodinu i tisk za to, jak se chovali k jeho sestře. „Je na místě si připomenout, že ze všech paradoxů kolem Diany byl možná největším tento – dívka, která dostala jméno starověké bohyně lovu, byla nakonec nejlovenější osobou moderní doby,“ povzdechl si ve své řeči Charles, devátý hrabě Spencer.

Svíčka ve větru

Elton John, který se společně s Dianou účastnil měsíc před tragédií pohřbu zavražděného módního návrháře Gianni Versaceho, požádal textaře Bernieho Taupina, aby přetextoval jeho píseň Candle In The Wind. Ta byla původně v roce 1974 napsána jako pocta herečce Marilyn Monroe, jež tragicky zemřela ve stejném věku, jako princezna Diana (36 let). Na přímluvu děkana Westminsterského opatství u poradců královské rodiny, podle nějž by smuteční rozloučení mělo „zahrnovat také něco z moderního světa, který princezna reprezentovala“, pak Elton John s upravenou verzí své písně vystoupil na pohřbu.

Z písně se stal okamžitě hit – pod názvem Candle In The Wind 1997, nebo také Goodbye England's Rose, případně Candle in the Wind '97 vyšla jako singl 13. září 1997 a už první den se s 658 000 kusy stala nejrychleji prodávaným singlem ve Velké Británii. To byl ale jen začátek. Candle In The Wind 1997 se později stala nejprodávanější písní v Británii vůbec, když se jí do září 2017 prodalo téměř pět milionů kusů. Přitom nebylo vůbec jisté, že se Elton John na „pohřební playlist“ sestavený z chorálů a hymnů, ale také skladeb od Johanna Sebastiana Bacha nebo Antonína Dvořáka, dostane. Pokud by Buckinghamský palác nevyhověl, mělo místo Eltona Johna zaznít sólo na saxofon.

Princezna Diana byla pohřbena týž den odpoledne během soukromého obřadu na ostrově na pozemcích panství Althrop Park, které je po staletí sídlem rodiny Spencerů. Důvodem byla obava přílišného zájmu veřejnosti a také snaha umožnit Williamovi, Harrymu a dalším Dianiným příbuzným diskrétní návštěvy jejího hrobu.

ZDROJ: Wikipedia

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom