8 věcí, které nevíte o britské královské rodině: Její členka se narodila v Karlových Varech

Rakev s ostatky královny Alžběty II. zamíří do Londýna

Královna Alžběta II. byla hlavou početné královské rodiny, která je považovaná za ikonu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. V červnu 2022 oslavila 70 let na britském trůnu a stala se tak jedním z nejdéle vládnoucích monarchů známé historie. Co všechno o nejznámější královské rodině světa možná nevíte?

1) Koruna svatého Eduarda

Ke korunovaci se od roku 1911 používá výhradně koruna svatého Eduarda, která váží 2,23 kg a je osazena 444 drahokamy a polodrahokamy. Byla vyrobena v roce 1661 a jde o kopii původní koruny, kterou nechal roztavit Oliver Cromwell. Původní korunu si v roce 1533 nasadila na hlavu i Anna Boleynová, druhá manželka Jindřicha VIII. Pro svou korunovaci v roce 1953 nechala Alžběta II. přední část koruny osadit dvěma stříbrnými hvězdami, aby se zabránilo podobné situaci, k níž došlo při korunovaci Alžbětina otce krále Jiřího VI., kdy arcibiskup nasadil korunu obráceně.

2) Poslanec rukojmím paláce

Každý rok obvykle v květnu nebo červnu mířila královna do budovy parlamentu, aby pronesla proslov na zahajovací schůzi poslanců. Na dobu, kdy byla královna pryč, si ale Buckinghamský palác bral jednoho z poslanců jako rukojmí. Důvod je jednoduchý – v minulosti byly vztahy mezi parlamentem a korunou mnohdy napjaté a tohle opatření mělo krále nebo královnu ochránit. Tradice pochází z dob Karla I., který trval na božském původu panovníka, což zavánělo absolutismem, a nakonec byl v roce 1649 po skončení občanské války sťat.

3) Členové královské rodiny

I když je britská královská rodina poměrně početná, přesný seznam jejích členů neexistuje. Obvykle se za ně považuje každý, kdo má nárok na oslovení Jeho/Její Královská Výsost (His/Her Royal Highness – HRH), Jeho/Její Veličenstvo (His/Her Majesty – HM), včetně těch, kteří byli takto oslovováni za panování předchozího krále. Základem královské rodiny jsou potomci současného i předchozího panovníka. Sama Alžběta II. měla čtyři děti, osm vnoučat a 12 pravnoučat.

4) Jak okouzlit prince

Kate Middleton poprvé okouzlila prince Williama v průhledných pletených šatech z dílny Charlotte Todd, když je v roce 2002 předváděla na charitativní módní přehlídce. V roce 2011 byly šaty prodány v aukci. Vztah mezi Kate a Williamem vznikl na Univerzitě svatého Ondřeje (St. Andrews University) ve Skotsku, kam oba nastoupili v roce 2001. Mladý pár se v malém městečku na pobřeží nudil a chtěl ze školy odejít, princ Charles ho však podle historika královské rodiny Roberta Laceyho přesvědčil, aby zůstal.

5) Královnou díky náhodě

Alžběta II. se královnou původně nikdy neměla stát – stejně, jako se její otec Jiří VI. nikdy neměl stát králem. Na trůn ale musel nastoupit nečekaně v roce 1936 po abdikaci svého staršího bratra Eduarda VIII., který se vzdal trůnu, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Alžběta se kvůli tomu ocitla v hlavní následnické linii.

6) Vlakem na výlet

Královská rodina může k cestám kromě letadel a oblíbených landroverů využívat i svůj vlastní královský vlak. V minulosti byly jeho součástí desítky vagónů, které byly postupně vyřazovány, likvidovány nebo skončily v muzeu. Po válce mezi nimi byly dokonce i vagóny ze zvláštního vlaku, který používal ministr dopravy nacistické třetí říše. Vlak byl modernizován v roce 1977 při příležitosti královnina stříbrného jubilea a dnes má k dispozici devět lůžkových, jídelních a salonních vozů tažených (při občasných významných příležitostech) vedle diesel-elektrických lokomotiv také lokomotivami parními.

7) Nejmladší princ

Malý princ Louis, který se při oslavách 70 let Alžbětiny vlády na balkoně Buckinghamského paláce roztomile nudil, je v nástupnické linii dokonce i před princem Harrym. Linii tvoří potomci nejstaršího královského syna nebo dcery. Čekatelé na britský trůn jsou momentálně seřazeni v tomto pořadí:

Princ William (*1982)

Princ George z Cambridge (*2013)

Princezna Charlotte z Cambridge (*2015)

Princ Louis z Cambridge (*2018)

Princ Harry (*1984)

Archie Mountbatten-Windsor (*2019)

Lilibet Mountbatten-Windsor (*2021)

Princ Andrew, vévoda z Yorku (*1960)

Princezna Beatrice z Yorku (*1988)

8) Členka královské rodiny z Karlových Varů

Členkou britské královské rodiny je i Její královská Výsost princezna Michael z Kentu, která se narodila v 15. ledna 1945 v Karlových Varech jako baronka Marie Christine von Reibnitz. Její matkou byla maďarská šlechtična Marie Anna Szapáryová z Muraszombath, Széchyszigetu a Szapáru, otcem pak slezský šlechtic, důstojník wehrmachtu a člen SS Günther Hubert von Reibnitz. Návrhářka interiérů a spisovatelka se v roce 1978 provdala za vnuka krále Jiřího V. Michaela z Kentu a podle anglického zvyku má ve svém titulu křestní jméno svého manžela.

ZDROJ: Newsweek

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom