Unikátní záběry ukazují první setkání Alžběty II. a prince Philipa. Nahrávka jejího strýce byla zakázána

Jedinečné barevné záběry ze soukromí rodu Windsorů ukazují první setkání Alžběty II. a prince Philipa i dosud neviděné záběry Eduarda VIII., které Alžbětin strýc nechal zakázat.

Střídání králů

Král Jiří V. měl pět sourozenců a šest dětí, z nichž dvě se staly králi Velké Británie. Nejprve po něm v lednu 1936 nastoupil jeho nejstarší syn Eduard, kterému se doma neřeklo jinak než David. Jako král Eduard VIII. ale vládl jen necelých 11 měsíců a nebyl ani korunován. Trůnu se vzdal kvůli své lásce, rozvedené Američance Wallis Simpsonové. Po Eduardově abdikaci v prosinci 1936 zaujal jeho místo mladší bratr Albert, který jako Jiří VI. vládl dalších 16 let.

Malá Alžběta

V roce 1926 se Albertovi a jeho ženě Alžbětě (budoucí královna matka) narodila první dcera Alžběta. O čtyři roky později se páru narodila další dcera Margaret. Dcery nejsou v přímé nástupnické linii, a tak v té době nikdo netuší, že právě Alžběta – coby budoucí královna Alžběta II. – přivede britskou monarchii do 21. století.

Ošizený smutek

Když 21. ledna 1935 den po smrti krále Jiřího V. vrchní ceremoniář v paláci St. James's v Londýně oznamoval nástupnictví po králi, zastihly kamery jeho nejstaršího syna, jak ceremoniál tajně sleduje z okna. Místo aby budoucí král truchlil v soukromí v tradičním sídle princů z Walesu v Sandringhamu, vrátil se do Londýna. Královskou rodinu ale nejvíc pobouřilo, že v okně se s ním ukázala i jeho milenka Wallis. Promítání záběrů pak Eduard zakázal.

První setkání Alžběty a Philipa

Na půdě námořní akademie v Dartmouthu se v červenci 1939 setkávají dva lidé, jejichž osud bude nerozlučně spjat s budoucností monarchie. Teprve 13letá princezna Alžběta je zde poprvé představena 18letému řeckému princi Philipovi. Fotoaparát tehdy zachytil jeden z jejich prvních rozhovorů při kroketu. Unikátní snímky ukazují momenty, které Alžbětě změnily život.

Zdroj: Wikipedie

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom