I královna Alžběta II. porušovala protokol. Co nejbláznivějšího provedla?
Zemřela královna Alžběta II.
V dlouhé historii vlády britské panovnice Alžběty II. by se našlo několik okamžiků, při nichž šel i přísný protokol královské monarchie stranou.
Britská královna Alžběta II. byla zkušenou, důstojnou státnicí a desítky, ne-li stovky všech zavedených postupů a vzorců chování pečlivě dodržovala už od korunovace; i kvůli tomu vznikají různé kontroverze provázející královskou rodinu, jakékoli odchylky totiž britský bulvární tisk nemilosrdně trestá. K udržení důstojnosti titulu královny/krále a monarchie jako instituce jsou proto tyhle protokoly považované za klíčové. Někdy ale i sama královna uznala, že účel světí prostředky. A tohle jsou případy, ve kterých protokol bez váhání porušila:
Alžběta II. během oslav platinového jubilea Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna oplakává svého blízkého přítele. V den pohřbu Philipa zemřel Sir Michael Oswald, bývalý manažer královských stájí. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Princezna Diana s královnou Alžbětou II. v roce 1987 Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Královna Alžběta II. Zdroj: AP
Princ Philip a jeho manželka, britská královna Alžběta II. Zdroj: AP
Na této fotografii ze dne 2. června 1953 mává britská královna Alžběta II. a její manžel, vévoda z Edinburghu, z balkonu Buckinghamského paláce v Londýně po korunovaci královny ve Westminsterském opatství. Zdroj: AP
Společně měli čtyři děti. Jako první se v roce 1948 narodil princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna a o 10 let později se narodil princ Andrew. Nejmladším potomkem je princ Edward, který přišel na svět v roce 1964. (foto z roku 1... Zdroj: AP, The Royal Family
Princ Philip se dožil úctyhodných 99 let. Zdroj: AP
Portrét k 99 narozeninám prince Philipa a jeho manželky královny Alžběta II. na hradě Windsor. Zdroj: AP
Královna oplakává svého blízkého přítele. V den pohřbu Philipa zemřel Sir Michael Oswald, bývalý manažer královských stájí. Zdroj: AP
Na této fotografii ze dne 2. června 1953 mává britská královna Alžběta II. a její manžel, vévoda z Edinburghu, z balkonu Buckinghamského paláce v Londýně po korunovaci královny ve Westminsterském opatství. Zdroj: AP
Vyrazila do ulic si zatančit
Tehdy byla Alžběta teprve princeznou a příležitost k oslavě to byla taková, jaká se od té doby Británii nenaskytla. Skončila totiž druhá světová válka. Devatenáctiletá Alžběta se se svou sestrou, princeznou Margaret, vmísila do davu lidí radujících se v londýnských ulicích. „Bály jsme se, že nás někdo pozná,“ vzpomínala královna později. I proto si raději oblékla svou uniformu Ženských pomocných pozemních sborů. Oslavy dívky tehdy zavály až do hotelu Ritz, kde si s ostatními zatrsaly tanec Conga, při němž se utvoří jedna velká řada lidí a každý se člověka před sebou drží za ramena nebo za pas.
Zúčastnila se pohřbu své hospodyně
Vzhledem k svému postavení se královna na pohřbech, samozřejmě mimo těch rodinných, objevuje jen minimálně. Je to proto, aby na sebe zbytečně nepoutala pozornost, která by měla být věnovaná zesnulému. Udělala ale už několik výjimek a jednou z nich je případ, kdy se v roce 2019 zúčastnila pohřbu své dlouholeté hospodyně ze zámku Windsor, Annette Wilkinové. Ta pro Alžbětu pracovala dlouhých 40 let a zemřela v 72 letech po krátké nemoci.
Objala se s Michelle Obamovou
K povinnostem britského monarchy sice patří setkávání se s důležitými politickými a jinak významnými osobnostmi, nikoli ale jakýkoli fyzický kontakt s nimi. Vlastně naopak. I vůdci takových mocností, jako jsou Spojené státy americké, musejí dodržovat protokol, což se ne vždy podaří – jisté problémy s tím měl i prezident Miloš Zeman.
V roce 2009 při ostře sledované návštěvě tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy v Buckinghamském paláci vzbudila kontroverze jeho žena Michelle, když se s královnou lehce objala. Objetí ale vyprovokovala přímo britská panovnice, což je přinejmenším raritní. „Přiznala jsem se královně, že mě bolí nohy, a ona mi řekla, že ji také. Podívaly jsme se na sebe se stejným výrazem v očích,“ popsala později Obamová okamžik, který vyvolal u novinářů desítky otázek, „a daly jsme se do smíchu, to objetí vyplynulo zcela lidsky ze situace.“
Poklonila se mrtvé princezně Dianě
Tohle byl pravděpodobně politický kalkul. Máloco monarchií otřáslo v základech tolik jako Dianina smrt v roce 1997 a události, které jí předcházely. Královna vzhledem k tomu, že princezna Diana ve chvíli své smrti už nebyla oficiálně součástí královské rodiny, tragédii zpočátku vnímala jako soukromou záležitost a soustředila se hlavně na svá osiřelá vnoučata, Harryho a Williama.
Veřejnosti se to ale nezdálo dost a její reakce byla tehdy ostře kritizovaná jako chladná a nezúčastněná. Palác nakonec musel dokonce jít proti přání rodiny Spencerových a místo malého privátního pohřbu uspořádat veřejný pohřeb se všemi královskými poctami – vypůjčili si plány určené pro pohřeb samotné Alžběty II. A královna, aby si znovu naklonila veřejné mínění, udělala něco, co nemělo do té doby obdoby: Žena, která se nemá klanět nikomu, se uklonila rakvi lidmi milované princezny.
Queen Elizabeth II shortly after giving birth to Prince Edward, 1964
Posted by Curious Historian on Saturday, April 8, 2017
Charlese dala do školy a rodila v soukromí
Některé zažité protokoly královna během svého působení na britském trůně porušila čistě proto, aby monarchii vyvedla ze středověku. Svým dětem včetně následníka trůnu prince Charlese umožnila navštěvovat prestižní školy, aby nemusely sedět doma se soukromým vyučujícím. A ačkoli na rozdíl od Diany sama rodila všechny své děti ještě v paláci, jak bylo zvykem, uhájila si oproti svým předchůdkyním daleko větší soukromí. Dřív totiž u královských porodů běžně bývalo obrovské množství lidí, včetně premiéra země.
Zachránil ji Bond
V roce 2012 Británii zdobily olympijské kruhy. U příležitosti zahajovacího ceremoniálu letních her v Londýně Britové mimo jiné promítali krátký film, v němž jako James Bond účinkoval Daniel Craig a jeho úkolem bylo dopravit na ceremoniál právě Alžbětu II. „Když režisér Danny Boyle s nápadem přišel, královnu to ohromně pobavilo,“ vysvětlila Angela Kellyová, která pro královnu 25 let pracovala jako módní a osobní poradkyně. „Okamžitě souhlasila. Ptala jsem se jí, jestli by tam chtěla i mluvit, a ona odpověděla, že jednoznačně.“ Její „Dobrý večer, pane Bonde,“ tak vešlo do dějin jako jeden z mála okamžiků, kdy královna porušila protokol jen tak, pro zábavu. Zřejmě tušila, že Britům tohle její malé cameo vůbec vadit nebude.
Zdroj: The Atlantic