Unikátní záběry korunovace Alžběty II.: Porovnejte je s ceremoniálem Karla III.
Korunovace Karla III.
Alžběta II. se stala britskou panovnicí po smrti svého otce Jiřího VI. 6. února 1952, její slavnostní korunovace ale proběhla ve Westminsterském opatství až 2. června následujícího roku. A britská BBC byla u toho.
Sloužící kontrolují a upravují zlacený kočár tažený osmispřežím, mírně nervózní Alžběta spolu s elegantním princem Philipem nasedá a odjíždí do katedrály, z okna mává čtyřletý princ Charles a ani ne tříletá princezna Anne. Málo známé záběry britské BBC zachycují mladou královnu v den její korunovace, jež se v souladu s přáním královniny babičky Marie, která zemřela 24. března 1953, konala 2. června 1953.
Tehdejší premiér Winston Churchill přesvědčil Alžbětu, že by bylo vhodné tuto významnou událost přenášet televizními kamerami. Vůbec první televizní přenos korunovace z Westminsterského opatství, kde si na svou hlavu nasadilo korunu už 39 panovníků, tak mělo možnost na dálku sledovat přes 20 milionů obyvatel Velké Británie.
Alžběta II. se stala královnou poté, co jejího otce, „válečného krále“ Jiřího VI., po odstranění levé poloviny plic postihl infarkt. Alžběta byla v té době s princem Philipem na cestě do Austrálie a na Nový Zéland, zpráva o smrti otce ji zastihla během zastávky v Keni.
Čtěte také: Šeříkové šaty Evy Pavlové: Módní odbornice je nadšená. Excelentní reprezentace, říká
Století královny Alžběty
Královna Alžběta II. byla po Ludvíkovi IV., který vládl 72 let a 110 dnů, a thajském králi Pchúmipchonu Adunjadétovi (70 let a 126 dnů) nejdéle vládnoucí panovnicí známé historie. V době jejího nástupu na trůn vstoupily Řecko a Turecko do NATO, německý kancléř Konrád Adenauer přežil pokus o atentát a Winston Churchill oznámil, že má Velká Británie vlastní atomovou bombu.
V témže roce se poprvé konala soutěž Miss Universe, v níž zvítězila finská kráska Armi Kuusela, OSN začala pracovat v nové budově v New Yorku navržené architekty Le Corbusierem a Oscarem Niemeyerem a Albert Schweitzer dostal Nobelovu cenu míru.
Královna Alžběta II. v den své korunovace (2. června 1953) Zdroj: Getty Images
Korunovace Karla III. Zdroj: Getty Images
Camilla a její vnuk Freddy Parker Bowles sledují přelet stíhaček. Zdroj: Getty Images
Krásná fotka koruny na Charlesově hlavě Zdroj: Getty Images
Korunovace byla vyladěná do nejmenších detailů. Zdroj: Getty Images
William s Kate sdíleli s zákulisní záběry ze sobotní korunovace. Zdroj: Getty Images
Tradiční přelet stíhaček zachycený nad sochou královny Viktorie. Zdroj: Getty Images
Výšivku svých psíků měla Camilla ve spodní části róby. Zdroj: Getty Images
Královna Alžběta II. byla velkou milovnicí zvířat Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Královna Alžběta II. s princem Philipem v den korunovace Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Nástupce Karel III.
Záběry z korunovace Alžběty II. můžete nyní porovnat se záběry jejího syna a nového krále Karla III. Britský král Karel III. byl v sobotu 6. května 2023 korunován v londýnském Westminsterském opatství před zraky celého světa. Obřadu se účastnilo 2 200 hostů včetně českého prezidenta Petra Pavla a dalších státníků, zástupy lidí korunovaci sledovaly v ulicích britské metropole a další miliony na obrazovkách.
Okázalý a starobylý obřad, který napjatě sledoval celý svět, vyvrcholil jen několik minut po poledni londýnského času (13:00 SELČ), kdy arcibiskup z Canterbury Justin Welby Karlovi III. na hlavu nasadil korunu svatého Eduarda. Krátce nato byla korunována i panovníkova manželka, královna Camilla, které arcibiskup na hlavu nasadil korunu královny Marie, upravenou speciálně pro ni.
Čtěte také: Nejsilnější snímky z korunovace Karla III.: Polibek od Williama a odstrčený Harry
Korunovaci v 11:20 SELČ zahájil slavnostní průvod, ve kterém královský pár ve státním kočáru zamířil z Buckinghamského paláce přes hlavní třídu The Mall a Trafalgarské náměstí až do vládní čtvrti Whitehall a Westminsterského opatství. Tam král přísahal věrnost bohu a slíbil spravedlivě vládnout lidem v Británii i v zámořských teritoriích, kde je hlavou státu. Mimo zraky veřejnosti byl pomazán posvěceným olejem a pak mu usazeném na dubovém trůnu krále Eduarda z 13. století v rámci investitury byly předány symboly jako meč, žezlo a jablko.
Po konci dvouhodinového obřadu se Karel III. s Camillou v procesí, jehož součástí byly i tisíce vojenských jednotek, vydal zpět do Buckinghamského paláce. Z jeho balkónu pak zamávali tisícům lidí, kteří se před palácem sešli navzdory tradičně deštivému anglickému počasí. Při tradičním výstupu na balkón Karla a Camillu doprovázeli další členové královské rodiny, včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí prince George, princezny Charlotte a prince Louise. Královská rodina z balkónu přihlížela zhruba dvouminutovému přeletu vrtulníků a letadel královského letectva (RAF).
ZDROJ: The Sun / ČTK