Poslední fotka princezny Diany vznikla chvíli před její smrtí. V osudové nehodě hrál roli alkohol

Slavnější snímek se francouzskému fotografovi Jacquesi Langevinovi nikdy nepodařilo udělat. Když v osudnou noc ze 30. na 31. srpna 1997 stiskl spoušť svého fotoaparátu, nevědomky zachytil jedny z posledních okamžiků života princezny Diany.

Okolnosti tragické nehody jsou dostatečně známé. Princezna Diana a její přítel egyptský filmový producent Dodi Al-Fayed se pokusili v černém Mercedesu-Benz S280 ujet dotěrným fotografům, kteří 30. srpna 1997 večer oblehli pařížský hotel Ritz. Vůz řídil Henri Paul z hotelové služby, na sedadle vedle něj seděl Al-Fayedův bodyguard Trevor Rees-Jones. Právě jejich tváře na svém snímku zachytil Jacques Langevin.

Na zadním sedadle za do objektivu zírajícím bodyguardem sedí 36letá princezna Diana, která se ohlíží dozadu a zřejmě sleduje fotografy pronásledující auto na motorkách. Vpravo za řidičem je částečně vidět Dodi Al-Fayed.

Bezpochyby klíčovou roli v celé tragédii sehrál řidič Henri Paul (na snímku vpravo). Údajně neměl s řízením mercedesu žádné zkušenosti a ten večer už nečekal, že někam pojede. Dal si proto na hotelovém baru Vendome whisky, podle listu The Irish Times ovšem není jisté, zda nepopíjel už před tím. Policie po nehodě našla v jeho krvi trojnásobek ve Francii povoleného množství alkoholu, jehož účinek byl navíc znásoben antidepresivy.

V každém případě řidič v rychlosti 150 km/h nezvládl řízení a 23 minut po půlnoci 31. srpna 1997 narazil do 13. pilíře tunelu pod mostem Pont de l’Alma. Chvíli před tím měl před sebou spatřil pomalu jedoucí bílý Fiat Uno, jemuž se snažil riskantním manévrem vyhnout. Náraz přežila jen princezna Diana a osobní strážce Trevor Rees-Jones, který byl jako jediný ve voze připoutaný. Diana ale po převozu do nemocnice kvůli těžkým vnitřním poraněním ve čtyři hodiny ráno zemřela.

Zabíjeli paparazzi?

Autor obou snímků Jacques Langevin patřil mezi skupinu bulvárních fotografů, kterým francouzská policie, ale i světová veřejnost přisoudily odpovědnost za Dianinu smrt. Poblíž místa neštěstí se záhy objevil nápis „Paparazzi – Vrahové“ a v podobném duchu se na pohřbu vyjádřil i bratr zesnulé princezny Charles Spencer.

Jacques Langevin a několik dalších paparazzi fotografů byli zatčeni na místě nehody, pro jiné si policie došla domů. Francouzský soudce Hervé Stephan, který na oficiální vyšetřování nehody dohlížel, ale v roce 1999 zbavil novináře odpovědnosti. Podle něj měli od auta, v němž Diana a její přítel Dodi Al-Fayed ujížděli, určitý odstup a nenesou za její smrti žádnou vinu.

Jejich motorky nemohly silnému mercedesu (schopnému jet rychlostí až 250 km/h) stačit a k místu neštěstí dorazily až minutu po nehodě. Mnoho nezodpovězených otázek za sebou naopak nechal řidič bílého Fiatu Uno, který z tunelu beze stopy zmizel.

ZDROJ: The Guardian

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom