Nad rakví prince Philipa se sešlo 30 smutečních hostů, uniformy měla jen čestná stráž

Ve vojenském duchu ale bez uniforem se britská královská rodina rozloučila s princem Philipem, vévodou z Edinburghu. Manžel královny Alžběty II. zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let. V 16 hodin svět uctil jeho památku minutou ticha.

Rakev s princem Philipem během osmiminutové cesty do kaple svatého Jiří na hradě Windsor doplnila čestná stráž, vojenská kapela a výstřely z děla. Za speciálně upraveným landroverem s rakví prince na jeho poslední cestě doprovodili členové nejbližší rodiny a vybraní přátelé. Kvůli protipandemickým opatřením jich nemohlo být více než 30.

Královna se ve svém voze připojila na konec smutečního průvodu a do kaple svatého Jiří vstoupila odděleně bočním vchodem. Rakev s princem Philipem vynesli vojáci západním schodištěm po minutě ticha, kterou v 15 hodin místního času (16 hodin SELČ), uctili památku zesnulého manžela královny Alžběty II.

Vzácné perly od královny

Na hrad Windsor dorazili jako první syn zesnulého prince Philipa princ Charles, jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu. S vnukem Williamem dorazila i Kate Middletonová, vévodkyně z Cambridge.

Ta pro tuto příležitost zvolila skutečně výjimečný šperk. Jde o náhrdelník tvořený čtyři řadami perel z osobní kolekce královny Alžběty II. Zajímavé je, že tento náhrdelník měla jednou na sobě i tragicky zesnulá matka jejího muže, princezna Diana. Stalo se tak při slavnostní recepci pořádané v roce 1982 nizozemským královským párem při jeho návštěvě Anglie v roce 1982.

Nedobytný hrad Windsor

Za místo posledního rozloučení se zesnulým princem Philipem zvolila královská rodina jedno ze svých hlavních sídel, královský hrad Windsor ležící asi 30 kilometrů západně od Londýna. Hrad je po Pražském hradu druhým největším obývaným hradem na světě a celý obřad včetně nepočetného smutečního průvodu proběhne za jeho zdmi.

Windsorský hrad se na poslední rozloučení s princem Philipem připravoval už od brzkého rána. Desítky ozbrojených policistů prohledávaly okolí hradu včetně vodních příkopů a jak poznamenal Daily Mail, nakonec hrad neprodyšně uzavřely „kruhem z oceli“.

Za Philipem přijeli jeho tři prasynovci z Německa

Seznam smutečních hostů zveřejnil Buckinghamský palác už několik dnů před sobotním posledním rozloučením s vévodou z Edinburghu. Na prvním místě jsou mezi nimi nejbližší členové rodiny, tedy královna Alžběta II., princezna Anna (s manželem Timothym Laurencem, synem Peterem Phillipsem, dcerou Zarou Tindallovou a jejím manželem Mikem Tindallem) a princové Charles s vévodkyní Camillou, Andrew a Edward s hraběnkou Sophií a jejich dětmi Louise a Jamesem.

Na seznamu jsou pochopitelně Philipova vnoučata princ William s vévodkyní Kate, princ Harry, princezna Eugenie s manželem Jackem Brooksbankem a princezna Beatrice s manželem Edoardem Mapellim Mozzim.

Mezi další hosty patří tři Philipovi němečtí prasynovci – princ Bernhard Bádenský, princ a lankrabě Donatus Hesenský a princ Phillip z Hohenlohe-Langenburgu. Pozvánku dostala také vévodova blízká přítelkyně hraběnka Mountbatten z Barmy.

Na seznamu dále jsou královnina sestřenice princezna Alexandra a bratranci Richard, vévoda z Gloucesteru, a princ Michael z Kentu. Na pohřeb přijeli také potomci zesnulé královniny sestry Margaret – lady Sarah (s manželem Danielem Chattoem) a David Armstrong-Jones, hrabě ze Snowdonu.

Kaple Podvazkového řádu

Samotný obřad proběhne v kapli svatého Jiří, která je součástí areálu Windsorského hradu. Ze soukromé kaple do kaple svatého Jiří dopravil rakev zesnulého prince Philipa speciálně upravený Land Rover, na jehož modifikaci dohlížel osobně sám vévoda z Edinburghu.

Kaple svatého Jiří postavená v letech 1475–1528 je ukázkovým dílem pozdní gotiky. Je sídlem Podvazkového řádu a její stěny zdobí erby všech rytířů, kteří jsou členy řádu. V kapli svatého Jiří proběhlo množství královských svateb a pohřbů. Během pohřbu královny matky v roce 2002 se do kaple svatého Jiří vměstnalo na 800 smutečních hostů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom