1. prosince 2022 06:00

Česká krádež století: Zmizelo 541 milionů korun, celý zločin byl geniálně jednoduchý. Zbyla jediná záhada

Fascinující krádež z roku 2007 měla jednoduchý, ale jak se ukázalo také neuvěřitelně funkční scénář. Případ je dodnes obestřený záhadami, hlavní fakta jsou nicméně zcela jasná.

Je sobota 1. prosince roku 2007. Na oko nedobytná budova bezpečnostní agentury G4S Cash Services stojící v ulici Českobratrská na Praze 3 je žalostně nestřežená. Kromě vrátného se o v tamním trezoru uložené peníze nestarají jako přes všední dny mnozí zaměstnanci, ale jen jeden jediný: tehdy 33letý František Procházka. Je ale vzorný, dokonce tak vzorný, že na obsluhu trezoru povýšil už po 26 směnách. Nikdo by do něj neřekl, že během jediného dne připraví svého zaměstnavatele o půl miliardy korun.

Krádež století

Když toho dne přišel na směnu, stavil se Procházka na kávu u operačního pracovníka. Chtěl pravděpodobně vědět, kterou kamerou prostory trezoru sleduje, protože ji krátce po návratu na pracoviště zakryl. Ostatní nechal běžet, šlo mu jen o to, aby jej nikdo nechytil při činu, a dokud i s penězi nezmizí. Policisté by si koneckonců stejně dali dohromady, kdo peníze ukradl, a tak nebyl důvod se zbavovat důkazů. I proto existují záběry, které Procházku zachycují, jak do tašek, pytlů a kontejneru cpe stamiliony korun z trezoru.

V 8:55 k budově přijíždí dodávka na první pohled patřící G4S – má na sobě nalepené velké logo a od těch oficiálních je na první pohled k nepoznání. Řídi ji Milan Čermák a je nervózní. Tak nervózní, že do budovy zvládne zacouvat až napotřetí. Vrátný ho měl důkladně zkontrolovat, ale vzhledem k tomu, že ho na příjezd dodávky předem upozornil Procházka a řidiči pro peníze v případě přeplněného trezoru běžně jezdívali i o sobotách, neobtěžoval se a dodávku vpustil. Za čtyři minuty byla dodávka zase venku. A tentokrát o víc než sto kilo bankovek těžší – Čermák si odvezl přesně 540 891 700 korun.

Dodávka a Milan Čermák

Procházka věděl, že musí dokončit směnu. Jedině tak má šanci na útěk. A vyplatilo se mu to. Kolega, který po něm přebíral směnu, si ničeho nevšiml až do chvíle, kdy mu dalšího dne ráno končila směna a on chtěl zkontrolovat úložné boxy. Okamžitě zalarmoval zaměstnavatele a ten zase policii, ale v té chvíli měl Procházka už 15 hodin náskok. Dopravní kamery ho zachytili na dálnici u Frankfurtu nad Mohanem. Bílou dodávku našli policisté odstavenou v Libni.

Milana Čermáka s případem pomohl spojit policejní pes, přesto se ho však policistům povedlo zatknout až v březnu 2008; do té doby proti němu neměli dost důkazů. Jeho manželka za něj složila 10milionovou kauci, a tak ho vyšetřovali na svobodě, pak ho ale znovu zatkli, protože se báli, že zmizí za hranicemi. A v dubnu roku 2012 ho soud poslal za mříže. Z devítiletého trestu si odseděl 6 let a od roku 2016 je z něj opět volný muž.

Záhadné zmizení Františka Procházky

To po Františku Procházkovi jako by se slehla zem – a to i přesto, že byla na jeho hlavu vypsaná odměna 2 miliony eur (cca 50 milionů korun). Podle policistů před krádeží absolvoval výcvik přežití v Izraeli a stopy po něm se v průběhu let objevily na různých místech světa, například v Dominikánské republice, kde údajně existuje celá komunita takovýchto bohatých zločinců skrývajících se před zákonem. Některé zdroje hovoří i o tom, že už je Procházka dávno mrtvý, dokonce že ani nebyl hlavním organizátorem zločinu, jen nastrčeným prostředníkem. To jsou ale všechno jen hypotézy. V roce 2012 byl každopádně (v nepřítomnosti) odsouzen na 9 let; maximálně mu hrozilo jen 12 let vzhledem nenásilné povaze zločinu.

Zdroj: ČTK

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky peníze krádež Praha 3 trezor František Procházka Milan Čermák krádež století videokamera nevyřešený případ krádež peněz G4S Cash Solutions (CZ), a.s.

Populární filmy na Prima Zoom