24. listopadu 2022 16:30

Nový český astronaut je elitním pilotem. Co všechno ho teď čeká?

Stát se astronautem je pro mnohé povoláním snů. Evropská kosmická agentura (ESA), obdoba americké agentury NASA, může toto přání několika lidem splnit. Jedním z nových evropských astronautů se stal i český bojový pilot.

Od roku 1978 vybírala ESA své astronauty jen třikrát, naposledy v roce 2009. O to sledovanějším bylo nové výběrové řízení, které probíhalo v letech 2021–22. O práci snů se v něm ucházelo přes 22 500 žadatelů, z toho téměř 200 Čechů a Češek. Měsíce trvajícím náročným sítem testů a prověrek nakonec prošlo jen 17 lidí. Pět z nich (tři muži a dvě ženy) tvoří základní tým astronautů, dalších 11  je v záložním týmu. Jeden astronaut byl cíleně vybrán z handicapovaných uchazečů.

Mezi novými astronauty ESA je i český stíhací pilot Aleš Svoboda, který vystudoval Univerzitu obrany v Brně a do české armády vstoupil v roce 2005. Svoboda patří mezi elitní české piloty. Z bývalého východního bloku se kromě něj do elitní skupiny astronautů dostal i Polák Sławosz Uznański.

Výcvik v Kolíně nad Rýnem

Jakmile ESA astronauty vybere, čekají je minimálně tři až čtyři roky výcviku, než poprvé letí do vesmíru. Výcvik astronautů probíhá v Evropském centru astronautů (ECA) poblíž Kolína nad Rýnem. Pětice kariérních astronautů se připojí k sedmi kolegům, kteří tvoří základ týmu astronautů ESA z dřívějších konkurzů.

Jejich výcvik začne v příštím roce. Členové záložního týmu budou pokračovat ve svých stávajících zaměstnáních a budou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu. Po úspěšném absolvování základního výcviku budou astronauti pobírat plat 5 800–6 650 euro a čeká je příprava na mise k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, které dnes představují jediné pilotované projekty ESA.

Česká republika není v cestách do vesmíru žádným outsiderem. Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do kosmu. Vojenský pilot Vladimír Remek tvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek je dosud prvním a jediným československým kosmonautem.

Šance pro handicapovaného lékaře

Novinkou v letošním výběhu astronautů ESA je nominace handicapovaného člena týmu, který by se v budoucnu měl stát první tělesně postiženou osobou, která poletí do vesmíru. ESA vybrala britského lékaře a paralympijského běžce Johna McFalla. Brit přišel o nohu po nehodě na motorce v 19 letech, což mu zabránilo vstoupit do armády. Vystudoval medicínu, specializuje se na ortopedickou traumatologii. Na olympijských hrách v Pekingu získal bronzovou medaili ve sprintu.

Vedení ESA také informovalo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel.

ZDROJ: ESA

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom