22. listopadu 2022 06:00
Nikola Zatloukalová

10 nejbezpečnějších zemí světa v roce 2022: Kolikáté se umístilo Česko?

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, které země patří mezi nejbezpečnější na světě? Pak čtěte dál. Přinášíme vám žebříček TOP 10 nejbezpečnějších zemí světa.

Ačkoliv se každý rok pořadí nejbezpečnějších zemí světa mění, obsazované země zůstávají na velmi podobných hodnotách (pokud se v dané zemi nestane nečekaná událost, jako je třeba zahájení války či teroristický útok). Které země jsou nejbezpečnější v letošním roce? A kolikáté je Česko?

Přehled nejbezpečnějších zemí na světě 2022:

Zajímá vás, které země patří mezi nejbezpečnější na světě? Pak se podívejte na naši tabulku, která je výsledkem bezpečností analýzy od organizace Institutu pro ekonomiku a mír.

Ta každoročně připravuje rozsáhlé globální bezpečnostní analýzy založené na Global Index Peace (GPI). V nich posuzuje bezpečnost v zemích na základě různých kritérií. A to včetně obecné bezpečnosti, ozbrojeného konfliktu, míry kriminality a útoků.

1. Island
2. Nový Zéland
3. Irsko
4. Dánsko
5. Rakousko
6. Portugalsko
7. Slovinsko
8. Česko
9. Singapur
10. Japonsko

Island

Island je podle průzkumu nejbezpečnější zemí na světě. Žije zde kolem 372 tisíc obyvatel a disponuje velmi nízkou kriminalitou. A to tak malou, že u sebe policie nenosí ani žádné zbraně, jen obušek a pepřový sprej. Na ostrově se nachází pouze 700 policistů, spousta s nich má i jiné zaměstnání.

ZAJÍMAVOST: Ačkoliv je Island velký, místní infrastruktura nepatří k nejlepším. Tamní doprava má svá specifika.

Na ostrově se nachází celkem 130 vězňů, ti jsou během svátků propouštěni domů. Vzhledem k tomu, že je zde vysoká úroveň vzdělávání, vysoká míra zaměstnanosti a vysoký index kvality života, není zkrátka kriminalita nutná.

Nový Zéland

Nový Zéland je druhou nejbezpečnější zemí světa, protože má nízký počet vězňů, vysokou kvalitu životního prostředí a málo obyvatel. Korupce je zde jen v nepatrné míře, co je však silné, je místní sociální zabezpečení. Na Novém Zélandu se nachází jen málo nebezpečných zvířat a hmyzu, což se nedá říct o Austrálii, kde je těchto tvorů více.

NA CO SI DÁT POZOR: Pozor si dejte na nevyzpytatelné počasí, teploty se zde mohou rychle měnit. Rovněž je zde mírná sopečná aktivita.

Irsko

Irsko patří mezi nejbezpečnější země EU. Ve velkých městech je dokonce bezpečněji než kdekoliv jinde v Evropě. Nemusíte se zde bát ani žádných přírodních katastrof, pokud za ně nepovažujete nevyzpytatelné podnebí plné deště, který může rychle přijít, ale i odejít.

Když už se nějaký zločinec najde, ve vězení se jej snaží vzdělávat a dát jim příležitosti, aby se vyhnuli recidivě. Irský vězeňský systém se navíc snaží vězně znovu začlenit do společnosti. Počet vězňů v Irsku – necelé 4 tisíce.

Dánsko

V Dánsku se budete cítit bezpečně nejen ve dne, ale i v noci. Kromě toho, že se jedná o bezpečnou zemi, dlouhou dobu bylo považováno také za nejšťastnější na světě. Dánové jsou poctiví, korupce je zde velmi vzácná. Mezi hlavní priority zde patří důvěra a poctivost, výsledkem je nízká kriminalita. Navíc zde nehrozí žádné přírodní katastrofy.

Rakousko

Rakousko patří dlouhodobě k zemím s velmi nízkou úrovní kriminality. Opatrní však buďte především ve větších městech a turistických centech, kde může dojít ke krádeži cestovních dokladů či peněz. Jako běžní turisté se tu však nemusíte ničeho obávat. A to ani procházek ve večerních hodinách.

Portugalsko

Portugalsko je krásná země plná jedinečné kultury, malebných měst, ale i krásných krajin. Nejen proto patří mezi nejbezpečnější země pro roku 2022. Protože se ale jedná o jednu z nejžádanějších destinací pro turisty, dejte si pozor na případné kapsáře.

NÁŠ TIP: Pouze v Lisabonu (čtvrti Alfama a Bairro Alto) si dejte ve večerních hodinách pozor na odlehlejší města, kde mohou řádit zloději. Žebráků a případných dealerů drog si nevšímejte.

Slovinsko

Slovinsko patří mezi nejbezpečnější země světa. Ať už jste kdekoliv, klidně i pozdě v noci, nemusíte mít strach. Je jen malá pravděpodobnost, že byste se mohli připlést do trestného činu. I tak si dejte pozor na případné krádeže. Ty patří k nejčastějším zločinům v tomto státě.

ZAJÍMAVOST: Nejšťastnější zemí roku 2022 je Finsko. Česko je osmnácté.

Česko

Světový index míru posuzuje 163 zemí, zkoumá při tom 23 kategorií. Česká republika se pak stala osmou nejbezpečnější zemí světa. V žebříčku si vede dobře již od roku 2007, kdy byl žebříček vytvořen poprvé. Nejhůře jsme byli na 17. místě, nejlépe na pátém.

Singapur

Singapur patří k zemím, které jsou velmi bezpečné také pro cizince. V mnohém předčí také spoustu evropských států. Nemusíte se zde obávat násilí, ale ani častých krádeží. Nemusíte se zde bát ani večerních procházel. Díky tamnímu klimatu se nemusíte bát ani přírodních katastrof.

Japonsko

Zajímavostí je, že Japonsko nepatří mezi země s výskytem teroristických útoků, kriminalita je zde velmi nízká. Můžete se zde bez obav pohybovat jak ve dne, tak i v noci. Výjimkou může být Osaka, kde je výskyt případných krádeží o trochu vyšší. Protože Japonsko leží na tektonických deskách, měli byste se mít na pozoru před případným zemětřesením.

Nejméně bezpečné země na světě

Když už jsme vám ukázali přehled nejbezpečnějších zemí světa, neměli bychom vynechat ani opak. Nejméně bezpečnou zemí na světě je v současnosti Sýrie, kde už přes deset let zuří občanská válka. Mezi další nebezpečné země patří také Jemen, Jižní Súdán či Afghánistán. Vzhledem k letošním událostem se mezi nejméně bezpečné země zapsala také Ukrajina s Ruskem.

Zdroj: Institut pro ekonomiku a mír

Nikola Zatloukalová

Populární filmy na Prima Zoom