Masivní exploze otřásly Japonskem. Podívejte se na zkázonosné dílo britského komanda

Přístav v Singapuru představoval v roce 1943 jednu z nejlépe střežených námořních základen hluboko uvnitř Japonci budované východoasijské říše. Přesto jedné zářijové noci otřásla singapurským přístavem série ničivých explozí, které poslaly ke dnu nebo silně poškodily šest japonských lodí. Odkud ale troufalý úder přišel a hlavně kdo ho provedl?

Japonci neměli tušení, že směrem od hořících a potápějících se vraků do černé noci na třech vratkých skládacích kánoích usilovně pádluje šest příslušníků spojeneckých speciálních sil. V předchozích týdnech s lodí MV Krait (Krajta) maskovaní jako rybáři urazili tisíce kilometrů a proklouzli kolem všech hlídek, aby Japonce zasáhli na citlivém místě. Teď byl nejvyšší čas zmizet.

Komando plukovníka Brenta

Rozhodnutí napadnout klíčový přístav se zrodilo v hlavě 28letého kapitána Ivana Lyona, který coby britský důstojník uprchl ze Singapuru po jeho dobytí Japonci v únoru 1942. Plán útoku mu pomohl vypracovat 61letý australský námořník Bill Reynolds. Skupina dobrovolníků z nově vytvořené jednotky Special Operations Australia (SOA) se měla na lodi maskované jako asijský rybářský kutr dostat co nejblíž k Singapuru a vysadit příslušníky commandos, kteří na skládacích kánoích dopádlují do přístavu. Jejich úkolem bylo umístit magnetické časované miny na trupy japonských lodí a vyhodit je do vzduchu. Operace dostala jméno Jaywick.

Pokud vám je schéma akce už teď povědomé, pak jste nejspíš četli dobrodružnou knihu Komando plukovníka Brenta od Františka Běhounka. Český vědec a spisovatel ji vydal v roce 1948 a v podstatě v ní popsal průběh operace Jaywick, byť změnil jména účastníků a mnohé okolnosti – včetně například setkání s opuštěnou japonskou obchodní lodí – si domyslel.

50 000 cigaret pro domorodce

Jisté je, že 2. září 1943 vyplulo 14 odvážlivců na 21 metrů dlouhé a přes tři metry široké lodi MV Krait ze zálivu Exmouth na severu Západní Austrálie směrem k Singapuru. Loď vezla zásoby vody a jídla na čtyři měsíce, zbraně, munici a výbušniny a také 50 000 cigaret určených na úplatky pro domorodce. Důležitou součástí výbavy byly čtyři šestimetrové skládací čluny vyrobené ze sedmi vrstev plátna a gumy shora zakryté tak, aby do nich co nejméně vnikala mořská voda. Každý člun měl nést dva muže a náklad trhavin.

MV Krait se tvářila jako malajská rybářská loď plující pod japonskou vlajkou. Posádka se na palubě zdržovala co nejméně, neodhazovala žádné odpadky a muži si pro jistotu natírali kůži speciálním hnědým barvivem. Z dálky maskování fungovalo výtečně, loď ale mohla být kdykoliv zastavena japonskými hlídkami. Vzhledem k tomu, že nikdo z posádky nemluvil japonsky, prozrazení by v takovém případě bylo nevyhnutelné.

Troufalá akce

Loď nicméně úspěšně prokličkovala spletí ostrůvků a 24. září se přiblížila na vzdálenost 11 km od Singapuru. Téhož dne v noci nasedlo šest mužů do tří kánoí a zřídilo v jeskyni na ostrůvku poblíž přístavu předsunutou základnu. MV Krait se mezitím stáhla směrem k Borneu. Po několika pokusech překažených nepříznivým počasím se nakonec šestici mužů včetně velitele celé operace Ivana Lyona podařilo v noci 26. září 1943 proniknout do singapurského přístavu a z vody umístit miny na trupy sedmi lodí.

Účinek byl ohromující. Tři lodě se potopily a tři byly vážně poškozené. Celková zasažená tonáž 39 000 tun mohla být ještě vyšší, kdyby neselhaly nálože připevněné na sedmou loď. Commandos se v záři explozí stáhli na svých kánoích k jeskyni, aby počkali, až se rozruch v přístavu uklidní. Už 2. října se útočníkům podařilo po 80kilometrové plavbě na vratkých kánoích nalodit zpět na MV Krait a bez komplikací odplout zpět k zálivu Exmouth, kam dorazili 19. října.

Troufalá operace Jaywick, kterou můžete sledovat 11. srpna ve 20:00 na Prima ZOOM, byla mimořádně úspěšná. Spojené britsko-australské speciální jednotce se podařilo beze ztrát zničit šest lodí v týlu nepřítele, přičemž během plavby dlouhé přes 8 000 km se MV Krait pohybovala 33 dnů z celkových 48 hluboko v japonských vodách. Pokus operaci zopakovat o rok později však skončil tragicky – všichni commandos, které tentokrát na místo útoku dopravila ponorka, byli zabiti nebo zajati a později popraveni. MV Krait je dnes vystavena v Australském národním námořním muzeu v Sydney.

ZDROJ: Australian War Mremorial

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom