Jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války měla 37 000 obětí. Kdo ji nakonec vyhrál?
V pátek 7. srpna 1942 se americká námořní pěchota vylodila na ostrově Guadalcanal v Tichomoří. Začala bitva, která trvala půl roku a měla desítky tisíc obětí.
Ačkoliv je pro nás v Evropě druhá světová válka neodmyslitelně spojena s nejbližšími zeměmi, kromě Afriky probíhala také v Tichomoří. Spojenecké jednotky USA, Austrálie, Nového Zélandu či Velké Británie bojovaly proti Japoncům a jedna z nejdůležitějších bitev se 7. srpna 1942 rozhořela v oblasti ostrova Guadalcanal, patřícího do souostroví Šalomounových ostrovů. Bojovalo se na moři, ve vzduchu i na souši, a ačkoliv bitva skončila vítězstvím spojeneckých sil, vyžádala si tisíce mrtvých na obou stranách.
Po Midwayi na Guadalcanal
Do války v Tichomoří byly Spojené státy vtaženy na konci roku 1941 útokem Japonska na přístav Pearl Harbor. Ačkoliv americké námořnictvo zaznamenalo masivní ztráty, o půl roku později už dokázalo císařské loďstvo Japonska porazit v bitvě u Midway a přejít do protiútoku. Japonci měli v polovině roku 1942 problém kvůli nedostatku provozuschopných letadlových lodí, a tak se uchýlili k výstavbě pozemních letišť na jednotlivých ostrovech. Jedním z nich byl právě Guadalcanal, který však Spojené státy potenciálně velmi ohrožoval.
This week marks the 80th anniversary of the Battle of #Guadalcanal, one of the most significant campaigns of #WW2. I enjoyed being interviewed about it as part of this excellent ABC radio report. Listen here: https://t.co/d1ipeHFUml pic.twitter.com/30RAkodSks
— Mat McLachlan \\ Battlefield Historian (@MatMcLachlan) August 4, 2022
Pokud by se totiž Japoncům podařilo letiště dostavět, i relativně nízké množství stíhačů a bombardérů by mohlo efektivně narušovat spojenecké zásobovací trasy z USA do Austrálie a na Nový Zéland. Zároveň by tím Japonci poskytli krytí základně v Rabaulu a žili v přesvědčení, že se dostanou až do výhodných pozic k invazi na Fidži, Novou Kaledonii či Samou. Spojenecký plán proto musel přijít co nejrychleji a postaral se o něj admirál Ernest King, vrchní velitel Námořnictva Spojených států, který pro operaci vyčlenil 16 000 příslušníků námořní pěchoty a celou řadu lodí i letadel.
Boj o letiště
K vylodění na Gudalcanal došlo 7. srpna v ranních hodinách a setkalo se jen s malým odporem. Už o den později navíc Američané pohodlně a bez odporu získali zmiňované letiště, přejmenovali jej na Henderson Field, a zdálo se, že je po problémech. Japonci však rychle odpověděli a porazili americké loďstvo u ostrova Savo, jen aby se však nadále rozbíjeli o námořní pěchotu na Guadalcanalu a stále nad ním neměli moc. Když 18. srpna Japonsko zaútočilo, Američané neměli příliš práce a útok odrazili. Až druhý útok ze 13. září 1942 způsobil Američanům vrásky a nechybělo mnoho, aby se osud bitev v Tichomoří odvíjel jinak.
This day in 1942, Japanese forces began their ill-fated attempt to recapture Henderson Field at Guadalcanal from US Marine and Army forces.
— WWII Pictures (@WWIIpix) October 23, 2021
The battle was the last serious ground offensive by Japanese forces on Guadalcanal, with the cost of approx. 3,000 soldiers. #WW2 pic.twitter.com/OxDEIXXmOd
Po neúspěchu na souši, byť i nadále zůstávaly japonské jednotky přítomny na ostrově, se bitvy přesunuly na moře. Japonci útočili ze tří letadlových lodí na Hendersonovo letiště, ovšem bez významného úspěchu. Americkému letectvu se druhé straně podařilo zničit letadlovou loď Rjúdžo, takže se frekvence náletů snížila. Podobným způsobem se pak bojovalo až do začátku roku 1943, kdy byly staženy poslední japonské jednotky z ostrova a konflikt byl 7. února 1943 formálně ukončen. Na jeho konci zůstal poměrně hrozivý účet více než 30 tisíc mrtvých japonských a 7 tisíc amerických vojáků.