Pátek 13. nosí smůlu i v bitvě. Američané tak v roce 1942 přišli o několik lodí a dva admirály
V pátek 13. listopadu 1942 ztratili Američané v bitvě poblíž Guadalcanalu několik lodí včetně dvou admirálů.
Pátek 13. je obvykle považován za smolný den a mnoho událostí z historie to potvrzuje. Jednou z nich je i námořní bitva, která se odehrála v pátek 13. listopadu 1942 mezi Japonci a Američany poblíž ostrova Guadalcanal. Do křížku se zde dostalo japonské uskupení dvou bitevních lodí, jednoho lehkého křižníku a 14 torpédoborců v čele s bitevní lodí Hiei, proti kterému stál početně slabší americký svaz tvořený deseti lehkými křižníky a torpédoborci.
Podstatné je říci, že noční bitva byla smolná hlavně pro námořnictvo USA. Trvala jen 25 minut, během kterých bylo z 27 lodí, které se jí na obou stranách účastnily, 9 potopeno nebo zcela ochromeno a 13 poškozeno. Na americké straně padli i dva nejvyšší velitelé – admirálové Norman Scott a Daniel J. Callaghan. Na palubě křižníku USS Juneau, který ráno po bitvě našla a torpédovala japonská ponorka, zahynulo mezi jinými i 5 bratrů z rodiny Sullivanových.
Pět bratrů Sullivanových sloužilo na USS Juneau Zdroj: NHHC
Noční srážka s nepřítelem
Bitva je dodnes považovaná za americkou námořní tragédii. Japoncům se sice nepodařilo splnit svůj hlavní cíl, kterým bylo bombardovat z těžkých děl letiště Henderson na ostrově Guadalcanal, v noční bitvě ale americkou flotilu prakticky zdecimovali. Přestože byly některé americké lodě vybavené radarem, nedokázal toho admirál využít, takže vedoucí torpédoborec USS Cushing ve tmě málem narazil do japonské lodě a musel provézt nouzový obrat.
V nastalém zmatku na sebe začaly jednotlivé lodě zblízka pálit, japonské i americké torpédoborce navíc střílely torpédy. Japonská bitevní loď Hiei dostala nejméně 100 zásahů a odplížila se z bojiště. Druhý den ji ale napadly americké letouny a loď nakonec potopila vlastní posádka poblíž ostrova Savo. Šlo o první ztrátu bitevní lodi, kterou Japonci v bitvě o Pacifik utrpěli.
(mih)