Zkouška fyzické zdatnosti: Kolik kliků musíte zvládnout za 30 vteřin, aby vás vzali do české armády?
Skok snožmo, předepsaný počet sedů-lehů a kliků nebo zátěžový test na rotopedu jsou obávaným úzkým hrdlem, kterým musí při zkoušce fyzické zdatnosti projít všichni uchazeči o službu v české armádě. Tím to ale zdaleka nekončí.
Ti, kdo pamatují odvody na povinnou základní vojenskou službu, která u nás existovala od první republiky do roku 2004, se nejspíš pousmějí. Zvláště za komunistické éry se „vojně“ snažily každoročně vyhnout tisíce branců, což bylo bez sady lékařských diagnóz (mnohdy získaných díky štědré přímluvě rodinného známého) prakticky nemožné.
Dnes je situace jiná a do profesionální Armády ČR se zájemci sami hlásí. Na začátku roku 2021 u armády podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové sloužilo 22 636 vojáků z povolání, v roce 2030 už jich má být 30 000. Pokud ale mezi nimi chcete být i vy, musíte splnit několik podmínek.
Čahouni se tankem neprojedou
Takže pěkně popořadě. Ať už se budete hlásit na vojáka z povolání, člena aktivních záloh, nebo účastníka dobrovolného cvičení, musí vám být alespoň 18 let a měl byste mít minimálně výuční list a v každém případě čistý trestní rejstřík. Armáda je dnes apolitická, takže nesmíte být členem žádné politické strany, a dokonce ani odborové organizace. Soudruzi se musejí v hrobech obracet…
Další důležitý parametr je vaše postava, přesněji řečeno výška. Minimální hodnota pro muže je 160 cm, žena může být o 5 cm nižší. Pokud se budete hlásit k chemikům nebo tankovému vojsku, bude muset vaše výška končit už na 185 cm. Své zvláštní předpisy má v tomto směru Hradní stráž, která požaduje brance s výškou 178–188 cm. Podle podplukovnice Vlastimily Cyprisové z Kanceláře náčelníka Generálního štábu AČR je ale v ojedinělých případech k Hradní stráži možné přijmout i uchazeče od 176 cm.
Přijímací proces nejlépe odstartujete přes náborovou stránku kariera.army.cz, kde si také vyberete služební zařazení, které by vám nejlépe sedělo. Vybírat můžete z téměř tří desítek armádních „profesí“ od právníka přes ženistu, střelce nebo průzkumníka až po kuchaře. Pokud jste ale pod vlivem přílišného hraní akčních videoher nabyli přesvědčení, že jste například vynikající ostřelovač, budete si muset počkat. I takové specialisty pochopitelně česká armáda potřebuje, vysněnou snajperskou pušku si ale pohladíte až po několikaleté službě a náročné přípravě.
Kliky, sedy-lehy a skok snožmo
Před nástupem do služby v armádě si váš zdravotní stav proklepnou vojenští lékaři, to už nejspíš moc neovlivníte. Co se ale natrénovat a zlepšit dá, je fyzická kondice. O tu se budou zajímat instruktoři, kteří mají na starost zkoušku fyzické zdatnosti. Jak to probíhá?
Nejprve sed-leh. Za minutu jich musíte zvládnout 33, pokud je vám víc než 30 let, tak o dva méně. Následují kliky, které ale dělají jen muži. Pokud jich za půl minuty uděláte 19, resp. 16, máte vyhráno. Trochu nečekanou disciplínou je skok daleký z místa. Skočíte požadovaných 182 cm? No a vše zakončí zátěžový test na rotopedu, jehož výstupem bude váš výkon ve wattech na jeden kilogram vaší hmotnosti. Pokud u testu neuspějete, nic hrozného se neděje – za tři měsíce to můžete zkusit znovu.
Zdroj: Armáda ČR