Severní Korea se chlubí „nejděsivějším tankem na světě“. Co všechno umí a obstál by proti cizí armádě?
Režim jedné z nejchudších zemí světa se chlubí tankem se zastrašujícím jménem Bouřlivý tygr. Jak moc je hrozivý ve skutečnosti?
Severní Korea patří k nejchudším zemím světa, což podtrhuje například výše hrubého domácího produktu na obyvatele, která se pohybuje podle posledních odhadů kolem 1 300 dolarů. Jen pro kontext dodejme, že v Česku činí HDP na obyvatele necelých 40 000 dolarů. Přesto se totalitní a světu velmi uzavřená země snaží maskovat všechny ekonomické i společenské nedostatky a okolní země už dlouhá desetiletí zastrašuje svou vojenskou silou.
Jenže tam, kde Severní Korea mohla po druhé světové války nahánět obavy (zejména ve velikosti konvenční armády), je nyní značně zastaralá technika, kterou pokroky ve vojenství jiných zemí předčí. Přesto se nyní diktátorský režim Kim Čong-una snaží svět přesvědčit, že má ten „nejděsivější tank“ a představuje Pokpung-ho IV, přezdívaný Bouřlivý tygr.
Severní Korea vyvinula za posledních 40 let kolem 10 různých typů tanků, nešlo však o konstrukci úplně nových strojů, nýbrž o postupnou inovaci těch předchozích. Dalo by se mluvit o tom, že vývoj kopíruje to, jak jsou tamější konstruktéři schopní osvojovat si postupy ostatních armád, což drží Severní Koreu ve smyslu kvality a operačních možností vojenské techniky na chvostu. Proto ani Bouřlivý tygr specifikacemi příliš neohromí a odborníci odhadují, že při střetu například s technikou Spojených států by neměl tank šanci.
Les tanks nord coréens 🇰🇵 Pokpung-Ho (en anglais) :https://t.co/FawgT1MAbu pic.twitter.com/XPJmrtmBFh
— John Dounga (@DoungaJohn) April 2, 2021
Co se týče výbavy, Bouřlivý tygr je vybaven hlavním kanónem ráže 125 mm, který byl původně vyvinutý ze sovětského kanonu 2A46. Ačkoliv jde o poměrně schopnou zbraň, podstatná je munice a v tomto ohledu Severní Korea s největší pravděpodobností také zaostává. Mnoho moderních tanků využívá protipancéřové střely s hrotem z wolframu či ochuzeného uranu, ale vzhledem k ceně těchto materiálů je reálnější očekávat hrot ocelový. A právě ten by pancéřováním například amerického tanku M1A2 Abrams neměl šanci projít, zvlášť když existují pochyby i nad potenciálním průrazem wolframové munice.
Zároveň není zcela zřejmé, zda je Pokpung-ho IV schopný odpalovat rakety přímo z hlavně kanonu, což zřejmě vyvrací dva externí odpalovače protitankových střel Bulsae-3 přišroubované k věži tanku. Kdyby totiž byl Bouřlivý tygr schopný rakety Kornet odpalovat přes hlaveň, nebylo by zapotřebí těchto rozměrných platforem, případně banky pro odpalování raket země-vzduch na zádi. Přesto má severokorejský tank poměrně zajímavý velitelský kulomet ráže 14,5 mm, který výbavu některých tanků ze Západu předčí.
Straight Fire
— U.S. Marines (@USMC) September 5, 2019
An M1A2 Abrams Main Battle Tank fires during the Tank Gunnery Competition on @MCIWPendeltonCA. pic.twitter.com/38FKOLVEgL
Jde ale zřejmě o to jediné, čím se nový tank Severní Koreje v něčem vyrovná vojenské konkurenci a o strašlivosti tohoto stroje tak můžeme uvažovat v úplně jiné rovině, než v jaké se ho snaží prezentovat severokorejský režim.