30. dubna 2022 13:12

Není tank jako tank. Německé Leopardy 1 a 2 se zásadně liší, rozdíly byste měli znát

Německé tanky patřily už od dob Hitlerových Tigerů mezi světovou špičku. Jak si vedou dnešní modely, z nichž některé zřejmě zamíří na Ukrajinu?

Německá společnost Rheinmetall zažádala o svolení poslat na Ukrajinu 88 tanků typu Leopard. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o model Leopard 2, jedná se o starší model, který začal vznikat po porážce hitlerovského Německa. Jaké jsou mezi starým a novým modelem rozdíly?

Leopard 1 – První tank po válce

Poté, co Hitler prohrál 2. světovou válku, byl Leopard 1 první tank vyrobený v Německu, který si získal docela slušnou reputaci, neboť si ho objednala celá řada států od Austrálie přes Belgii po Řecko a Turecko. Vyzbrojen byl kanonem ráže 105 mm se 13 střelami ve věži a dalšími 42 v korbě tanku. Ve výbavě rovněž byly dva kulomety ráže 7,62 mm. Leopard 1 vyvinul nejvyšší rychlost 65 km za hodinu a plně natankovaná nádrž mu umožnila ujet 600 km na silnici nebo 450 km v terénu. Pancíř o síle 70 mm by měl ve všech částech odolat střelám ráže 20 mm. To vše při váze 42,2 tun.

Leopard 2 – Moderní tvář války

Leopard 2 je vyzbrojen kanonem 120 mm a zásobou 42–50 střel. Nejnovější typy A7V mohou používat časovanou munici, jež dokáže explodovat v přesné vzdálenosti. Rozmetat střepiny tak zvládne těsně před cílem, uvnitř něj nebo nad ním. Zároveň modernizované kanony mohou používat podkaliberní střely s wolframovým jádrem, které by si měly poradit i s nejnovějšími ruskými tanky vybavenými reaktivním pancířem. Kvůli zesílenému pancíři se zvýšila i váha tanku. Ten podle různých typů výbavy váží mezi 55,14–62,5 tunami.

Nový typ má rovněž menší dojezd, a to pouhých 400 km na silnici nebo 250 km v terénu. Pro oba tanky přitom platí, že jsou připraveny pro 4 osoby. Novější model bojoval například v misích KFOR v Kosovu či v akcích turecké intervence v Sýrii.

Rozdíly jsou velké

Na první pohled je zřetelné, že starší model byl výrazně mobilnější, za což platil především slabším pancířem, a tudíž menší ochranou posádky. Kanon byl menší ráže a logicky nemůže konkurovat současným moderním standardům, které nabízí Leopard 2. Ten by se Ukrajině nepochybně hodil více, neboť používá lepší střelivo a je výrazně odolnější vůči nepřátelskému zásahu. Ostatně novější modely mají mít pancíř o tloušťce i 900 mm oceli a na věži dokonce 1 500 mm.

Ačkoli se říká, že darovanému koni se na zuby nekouká, pravdou je, že Leopard 1 je značně zaostalým strojem, kterého se německá firma může darováním velmi snadno zbavit, protože jí zkrátka leží na skladě, sbírá prach a jeho prodejnost není velká. Využitelnost a efektivita v současném konfliktu je ale velkou neznámou a vedle jiných darů působí jako z nouze ctnost.

Zdroj: ArmedForces

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom