24. května 2023 08:00
Nikola Zatloukalová

Jak rychle rostou vlasy? Blondýnky jich mají na rozdávání, faktorů je ale více

Věděli jste, že i vaše vlasová pokožka prochází jistým cyklem? A že právě na tomto cyklu závisí to, jak rychle vám porostou vlasy? Pokud vás zajímá nejen to, jak rychle rostou vlasy, ale i co stojí za jejich množstvím a kvalitou, pokračujte ve čtení.

Jak rychle rostou vlasy?

Uvádí se, že vlas za den vyroste průměrně o 0,3–0,5 mm. To by mělo být 1–1,5 cm za měsíc. A 12–15 cm za rok. O tom, jak rychle vám porostou vlasy, však rozhoduje několik faktorů, jako jsou věk, etnický původ, genetika, ale i hormonální stav či pohlaví.

Například vlasy asijského původu porostou o něco rychleji než vlasy africké. V létě vlasy rostou rychleji než v zimě. V noci rostou pomaleji než přes den. Platí také to, že muži mají obvykle hustší vlasy s rychlejším růstem než ženy.

Čtěte více: Klíšťata jsou nebezpečnější než kdy dřív. Útočí i na horách a roznáší novou nemoc

Kolik vlasů má člověk na hlavě?

Člověk má v průměru 100 000 vlasů. Blondýnky jich mají obvykle více – až kolem 150 000. Naopak zrzky mají vlasů méně – kolem 80 000. Průměr středoevropských vlasů je 0,06 mm, asijské mají průměr až 0,08 mm, africké pak 0,04–0,05 mm.

ZAJÍMAVOST: Průměrná životnost vlasu je 7 let.

Tři fáze růstu vašich vlasů

Každý jednotlivý vlas na vaší hlavě si prožije tři fáze, které tvoří jeho životní cyklus. Vlasový folikul může projít 10–30 životními cykly, než z něj přestane růst nový vlas. To, jak dlouho trvají jednotlivé fáze, je u každého člověka jiné. Velkou roli v tom hraje genetika. I proto je maximální délka vlasů u každého jedince jiná. Zatímco jeden musí vlasy každých pár měsíců zkracovat, jinak by je měl až po kolena, druhému nevyrostou delší než po lopatky.

Růstová (anagenní) fáze

Zhruba 85 % vlasů na vaší hlavě je právě ve fázi růstu. V této fázi se vlasy tvoří ve folikulu ve vlasové pokožce a postupně jsou silnější a delší. Tato fáze obvykle trvá 2–6 let.

Přechodná (katogenní) fáze

Při této fázi projde vlas procesem remodelace. Dojde k zástavě dělení buněk, vlasový kořínek není zásobován dostatkem živin. A v důsledku toho se začne zmenšovat. Tato fáze trvá asi 2 týdny, nachází se v ní 1–3 % vlasových kořínků. Na konci této fáze kořen zrohovatí a připraví se na poslední fázi.

Klidová (telogenní) fáze

V této fázi je metabolický proces folikulu plně zastaven. Vlasy začnou atrofovat a vypadávat. V této fázi je po dobu tří měsíců zhruba 8–14 % všech vlasů. Poté se začne tvořit nový vlas. Dorůstající vlas vytlačí starý vlas z folikulu, ten vypadne. Poté se obnoví růstová fáze. A tak stále dokola.

Kolik vlasů vypadne za den?

Člověku za den vypadne průměrně 50–100 vlasů. Pokud jste někdy mezi těmito čísly, nemusíte se ničeho obávat. Teprve, když vám bude vypadávat více než 200 vlasů denně, se lze bavit o nadměrném vypadávání vlasů. Jde o problém, s nímž se potýkají ženy i muži. V takové chvíli je nutné zaměřit se na podporu jejich růstu.

Padání vlasů: muži vs. ženy

Věděli jste, že ženám vlasy obvykle vypadávají rovnoměrně a dochází k jejich celkovému řídnutí, zatímco u mužů bývá vypadávání zřetelnější? Linie vlasů jim začne ustupovat viditelně dozadu. Tento projev může vyústit v úplnou ztrátu vlasů.

Mohlo by vás zajímat: Odolný zabiják straší Ameriku. Šíří se po nemocnicích a podléhá mu polovina nakažených

Jak rychle rostou vlasy po chemoterapii?

Ztráta vlasů nastává asi 2–3 týdny po zahájení léčby chemoterapií. Vlasy po chemoterapii začínají růst přibližně po 2–3 měsících s přírůstkem asi 1–2 cm za měsíc.

Rychlejší růst a silnější vlasy po stříhání jsou omyl

Růst tělesného ochlupení (nejen vlasů, ale i ostatního ochlupení) je kontrolován folikuly, které najdete pod kůží. A ty nejsou stříháním nijak ovlivňovány. To znamená, že vám vlasy po ostříhání konečků rychleji neporostou. Také to neznamená, že by vám vlasy či chloupky po stříhání či holení zesílily. Kdyby tomu tak bylo, měl by každý chloupek či vlas průměr několika centimetrů. Folikuly určují tloušťku, barvu, ale i rychlost růstu vlasů.

Jak mít co nejdelší vlasy?

Ptáte se, proč má někdo ve vašem okolí vlasy až po kolena, ale vám vyrostou maximálně po lopatky? Svoji roli zde hraje konečná délka – a ta je u každého jiná. Konečná délka určuje, do jaké maximální délky vám vlasy narostou. Tento fakt má spojitost s genetikou, ale i správnou péčí o vlasy.

Čím delší vaše vlasy budou, tím více se budou lámat. Pokud chcete, aby byly vaše vlasy co nejdelší, nezapomínejte na vhodnou péči.

Jak mít co nejrychleji dlouhé vlasy?

Masáž pokožky hlavy

Masáž pokožky hlavy bude stimulovat proudění krve – a tím i růst vlasů. Díky lepšímu prokrvení budou vaše vlasy lépe zásobované živinami.

Čtěte také: 9 nejnebezpečnějších nemocí světa: Jejich dopady jsou strašné, na některé neexistuje obrana

Česání kartáčem

Pravidelné kartáčování vhodným kartáčem dělá dobře pokožce, což má opět pozitivní vliv na růst vlasů. Při kartáčování se z pokožky do vlasů dostává přirozený vlasový maz, který vlasy posiluje i zjemňuje.

Zdravá strava

Zdravá strava má pozitivní vliv na růst vašich vlasů. Mezi potřebné živiny zde patří polynenasycené mastné kyseliny, biotin, bílkoviny a zinek. Tyto živiny najdete v mase, rybách, ovesných vločkách, ořeších, sýru a zelené zelenině.

Kofeinové šampony

Kofeinové šampony dodají vašim vlasům další dávku energie. Kofein dodá vlasovým kořínkům živiny, ale také dostatek energie.

Zajímavost: nejdelší vlasy světa

Nejdelšími vlasy na světě se může chlubit Číňanka Xie Quiping. V křesle u kadeřníka byla naposledy v roce 1973. V roce 2004 byla zapsána v Guinessově knize rekordů – s délkou vlasů 5,627 metru.

Těhotné ženy a vlasy

Protože těhotným ženám stoupá hladina androgenů, vlasy rostou rychleji, ale jsou navíc pevnější a plnější. Po porodu ženám vlivem hormonálních změn a nedostatku živin vlasy naopak hodně vypadávají.

Jak rostou řasy?

Věděli jste, že na spodním víčku najdete 75–80 řas rozptýlených ve 3–4 řadách a na horním víčku 90–160 řas rozptýlených v 5–6 řadách? Stejně jako vlasy i řasy procházejí třemi fázemi. Anagenní fáze trvá 2 týdny, katagenní fáze zhruba 15 dní, telogenní přibližně 4–9 měsíců.

Zdroj: laduti.de, doktor-zdravi.cz, plantur21.com, vlasove-transplantace.cz, biome.cz

Nikola Zatloukalová

Populární filmy na Prima Zoom