30. března 2023 12:30

Kudrnaté vlasy nemá člověk omylem. Vyvinuly se ze závažného důvodu a jsou velkou výhrou

Někdy jsou v malých detailech skrytá velice důmyslná řešení, a to i co se našich těl týče. Kudrliny jsou toho důkazem.

Lidské vlasy jsou v živočišné říši unikátem. Žádný savec nemá takhle hustou srst na hlavě a de facto holý zbytek těla. Odborníci ještě nenašli úplně jasnou odpověď na otázku, proč jsme o ochlupení víceméně přišli, ale teorie existují. Jedna kupříkladu tvrdí, že jsme holí, aby se na nás nedrželi paraziti nebo abychom se efektivněji ochlazovali díky pocení. Proč ale tedy na našich hlavách stále hustý porost zůstává?

Nejde o teplo, ale naopak o ochlazení

Odpověď je celkem jednoduchá, jde ale trochu proti logice, na kterou jsme zvyklí. Lidé si totiž srst spojují spíš s tím, že drží svého nositele v teple, a neuvědomují si, že ve vedru dokáže skvěle snížit škodlivé dopady slunečního záření. A u našich předků tohle platilo dvojnásob, když často podnikali dlouhé cesty zatravněnými savanami a během nich jim slunko pálilo přímo na lebky. Kdyby žádnou izolaci na hlavách neměli, odnesl by to ten nejcennější lidský orgán vůbec – náš výjimečně vyvinutý mozek.

Mohlo by vás zajímat: Nový objev převrací evoluci člověka. Chůzi po dvou jsme si zřejmě neosvojili na zemi

A teď se takříkajíc dostáváme k jádru pudla. Odborníci v nedávném výzkumu zkoumali, jak dobře který typ vlasů tento účel splňuje. Nezbylo jim, než uznat, že kudrnaté vlasy zřejmě hrály v naší evoluci velkou roli.

Díky pokusům s figurínami a termálním snímáním totiž dokázali zjistit, že z žádné, rovné, vlnité a kudrnaté kštice jsou to právě kudrliny, které svého nositele nejlépe před sluncem chrání. Nejenže nejvíc izolovaly, ale zpoceného nositele chladily nejefektněji a schly nejpomaleji; člověk se tedy díky nim nemusí potit tolik a neztrácí tím pádem tolik minerálů a vody. Jedna výhra za druhou. Nejhůř na tom nepřekvapivě byla pleš a hned v závěsu za ní vlasy rovné.

Zásadní pro přežití lidstva?

A čím to je, že kudrnaté vlasy tolik obstály? Je to proto, že díky svému tvaru neleží jen tak připlácnuté na lebce, ale odstávají. Těsně u hlavy tak vzniká prostor, kudy dobře proudí chladný vzduch. Účinná izolační vrstva z vlasů, která nás chrání od škodlivého a spalujícího slunečního záření, je pak až nad touto mezírkou.

Přečtěte si také: Země překročí úroveň kritického oteplení už příští desetiletí, tvrdí OSN. Prý to jde ještě změnit

Je proto možné, ba dokonce pravděpodobné, že kudrnaté vlasy byly pro naše migrující předky zcela zásadní pro přežití, alespoň dokud se jim nepovedlo opustit horké klima a usídlit se v mírnějším podnebí.

Zdroj: bioRxiv

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom