24. ledna 2020 17:17

Vlasy nešediví jen kvůli stárnutí. Důležitým faktorem může být i stres

Vědci důkladně zkoumali vliv stresu na šedivění vlasů. K přesně čemu došli?

Legenda praví, že Marii Antoinettě zbělaly vlasy přes noc, než byla popravena gilotinou za francouzské revoluce v roce 1793. Francouzská královna, kterou potkal tragický osud, tak zřejmě jevila příznaky těžké formy šedivění vlasů v důsledku stresu. Biologické mechanismy, které takové šedivění způsobují, byly dlouho záhadou. Tým vědců z Harvardovy univerzity nyní ale dospěl k závěru, že se na šedivění podepisuje takzvaná reakce "bojuj, nebo uteč", kterou vyvolá vnější hrozba. S odvoláním na ve středu zveřejněné závěry výzkumu o tom informovala agentura Reuters.

Vědci zkoumali, jak stres ovlivňuje kmenové buňky ve vlasových folikulech, kde se tvoří melanocyty, pigmentové buňky, jež dávají vlasům barvu. Lidé mají běžně na hlavě zhruba 100 000 vlasových folikul.

Nejprve vědci zkoumali, zda může na kmenové buňky ve folikulech pod vlivem stresu útočit imunitní systém. Tato hypotéza se však nepotvrdila. Následně vědci zjišťovali, zda šedivění způsobuje zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu, což se nakonec také neprokázalo.

Nakonec tým expertů zjistil, že hrál klíčovou roli sympatický nervový systém, který zodpovídá za reakci savců na hrozbu. Sympatický nervový systém tvoří síť nervů, které se nacházejí i v kůži. Tam jako stuhy obepínají folikuly a jsou v těsné blízkosti kmenových buněk melanocytů. Když vědci vystavili myši krátkodobé bolesti či stresujícím podmínkám v laboratoři, tyto nervy uvolnily hormon norepinefrin. Ten byl následně ve vlasových folikulech absorbován kmenovými buňkami, jež slouží jako omezené zásoby k tvorbě melanocytů.

"Některé z těchto kmenových buněk se při regeneraci vlasů běžně proměňují v pigmentové buňky, které dávají vlasům barvu. Pokud jsou však vystaveny norepinefrinu ze sympatického nervu, aktivují se všechny kmenové buňky a promění se v pigment produkující buňky," uvedla expertka Ya-Chieh Hsu z Harvardovy univerzity. "To znamená, že žádné nezůstanou. Za několik dní jsou zásoby pigment regenerujících kmenových buněk vyčerpány a když se to stane, nelze pigment obnovit," doplnila.

Šedivění vlasů je jedním z mnoha příznaků dopadu stresu na lidské tělo. Nové poznatky mohou podle vědkyně pomoci zastavit šedivění, které způsobuje stres, či v boji s dalšími se stresem spojenými změnami v tkáni. Průlom v takové terapii ale může trvat roky, doplnila.

Stres není ale jediný důvod, proč vlasy šedivějí. Hlavní příčinou je přirozený proces stárnutí. V některých případech mohou ke ztrátě pigmentu ve vlasech přispět genetické mutace či změny v imunitním systému. "Kmenové buňky melanocytů se také vytrácejí s nastupujícím věkem," uvedla vědkyně Hsu a dodala, že nyní bude zajímavé podrobněji zkoumat, zda stres zrychluje přirozené stárnutí.

Zdroj: ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom