11. února 2023 06:00

Rakovinu prsu může způsobit faktor, který ženy přehlížejí. Rozhodně ho nepodceňujte

Genetika, obezita, alkohol, to jsou všechno faktory, které riziko rakoviny prsu zvyšují a ženy si je velmi dobře uvědomují. Existuje ale jedna věc, kterou si mnoho lidí s vyšším výskytem rakoviny prsu primárně nespojuje.

O rakovině prsu se v poslední době tolik nehovoří bezdůvodně. Jde o nejčastější závažné nádorové onemocnění u žen a její výskyt stále stoupá. Zároveň je ale velice dobře léčitelná, pokud se odhalí včas, a tak existuje mnoho programů poskytujících prevenci, včetně pravidelného mamografického vyšetření.

Jak ukázal výzkum, drtivá většina žen si je vědoma velkého množství rizikových faktorů. Mezi ně patří onemocnění rakovinou prsu v rodině, nástup menopauzy či první menstruace před 11. rokem, alkohol, stres, obezita, nevhodná strava, žádné nebo pozdní těhotenství i prodělaná biopsie prsu, hormonální léčby či ozařování. Existuje ale jeden neméně závažný rizikový faktor, který podle výsledků studie drtivá většina žen opomíjí. A tím je hustota prsní tkáně.

4krát vyšší riziko

O tom, že hustá prsní tkáň může představovat o 1,2 až 4 procenta vyšší riziko rozvoje rakoviny prsu, vědělo jen 6 z 61 dotazovaných žen. Většinu z nich na to, že mají vysoký podíl husté prsní tkáně, přitom upozorňovali lékaři během mamografu.

Na druhou stranu dotazované ženy většinou chápaly, že hustota jejich prsní tkáně také ovlivňuje, jak dobře se dá pořízený snímek z mamografu interpretovat.

Na pojišťovnou placený preventivní screening má v České republice nárok každá žena starší 45 let a většina pojišťoven na něj alespoň částečně přispívá i dřív, a tak je nejlepší na něj pravidelně docházet už od třiceti. Lékaři vyšetření nejčastěji směrují na týden po ukončení menstruace.

Zdroj: JAMA

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom