23. ledna 2023 11:15

Nehty odhalují vážné zdravotní problémy. Na co si dát pozor a jak poznáte rakovinu?

Stav našich nehtů jde někdy ruku v ruce s tím, jak zdravé je naše tělo. Jejich pečlivým prohlížením si dokonce můžeme i zachránit život.

Dívají se vám lékaři při pravidelných prohlídkách na nehty? Možná vám taková péče přijde trochu zbytečná, ale nenechte se mýlit. Nehty jsou velice dobrým ukazatelem našeho zdraví a existuje celá řada nemocí, jež můžou ovlivnit jejich růst a vzhled, od zápalu plic přes problémy s játry, srdcem či ledvinami až po rakovinu.

Co znamenají bílé, žluté, hnědé či rýhované nehty?

Nehty na rukou rostou průměrnou rychlostí okolo 3,5 milimetru za měsíc. Pokud ale naše tělo prodělává nějakou krizi, většinou energii potřebnou pro „pěstování“ nehtů využije jinde. I proto následkem těžších infekcí, šoku, sepsí anebo i po chemoterapii můžeme na nehtech objevit takzvané Beauovy linie. Příčné rýhy na nehtech značí období, kdy nehet nerostl. Mimochodem, Beauovy linie měl na nehtech i známý „ledovcový muž“ Ötzi, mumie z doby měděné, a díky nim vědci vydedukovali, že byl před smrtí třikrát nemocný.

Zato podélné rýhy na nehtech mohou být příznakem nedostatečného pitného režimu i stresu, a často se takto poškozují lidem trpícím chronickým onemocněním, jako je diabetes nebo problémy se štítnou žlázou.

Pokud máte nehty nepřirozeně bílé, ať už částečně či úplně, může to být také následek traumatu, známka problémů se srdcem či ledvinami, a dokonce i příznak otravy. Pokud ale nemáte jiné příznaky, je pravděpodobné, že vám nehty připravila o barvu spíš anémie, anebo jen špatně zvolená strava.

Žluté nehty jdou ruku v ruce s cukrovkou, onemocněním štítné žlázy a s lupénkou, nejčastěji jde ale o mykózu, tedy houbové onemocnění přímo na nehtech. Žluté jsou v prvním stadiu, později nabývají na objemu a drolí se. Mykózy jsou nicméně častější u nehtů na nohou.

Infekce přímo na nehtech se projevuje jejich častým lámáním, na nehtech se často dělají vroubky, nehtová lůžka otékají a někdy dokonce mohou nehty i mírně zahnědnout.

Pokud se ale hnědé zbarvení objeví na jinak zdravém nehtu, a jste si jistí, že jste se do něj nikde neuhodili a nejde o takzvanou „štěnici“, tedy hematom z prasklé cévky pod nehtem, měli byste raději zpozornět. Hnědá skvrna či ještě častěji podélná čára pod nehtem může být ve skutečnosti rakovina kůže.

Sledujte změny

Zbarvení nehtů tím pádem může působit jako dobrý ukazatel našeho zdraví, úplně spoléhat na něj ale nelze. Jako u celého našeho těla je nejdůležitější sledovat, jestli na nehtech na nohou či rukou nepozorujeme jakékoli víceméně náhlé změny. A pokud narazíme na nějakou anomálii, se kterou jsme se nenarodili, anebo nevíme, čím je způsobená, je lepší se obrátit na lékaře.

Zdroj: WebMD

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom