1. listopadu 2021 03:50

Cukrovka může tělo úplně zničit. Dá se zcela vyléčit, jak tvrdí Miloš Zeman?

Existuje hned několik typů cukrovky a jeden z nich postihuje výhradně těhotné ženy. Je opravdu možné se z cukrovky vyléčit?

Cukrovka neboli diabetes mellitus je u nás bohužel velmi rozšířená a je také čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Nebezpečně se blížíme k tomu, že jí bude trpět každý desátý Čech, vyloženě děsivé jsou prognózy třeba v USA, kde cukrovka v následujících deseti letech hrozí de facto polovině populace. Jde přitom o nemoc, kterou jde v mnoha případech zdravým životním stylem ovlivnit, oddálit či se jí zcela vyhnout.

Cukrovka 1. typu

Záleží samozřejmě na typu cukrovky a částečně také na genetických dispozicích. Cukrovka 1. typu, která je o dost méně rozšířená než typ 2, například vzniká úplně náhle a hlavně u mladých lidí. Pořád úplně nevíme proč, kromě toho, že roli hraje už zmíněná genetika, ale víme, že při ní slinivka nedokáže vyrobit hormon zvaný inzulín.

Ten si v našem těle můžeme představit jako takový klíček, který používají naše buňky, aby si mohly odemknout dvířka a pronést jimi dovnitř cukry z krve. Bez něj se k cukrům vzniklých při zpracování potravy nedostanou, hladoví, slábnou a chřadnou. A kromě toho je nespotřebovaného cukru najednou v krvi příliš mnoho a poškozuje cévy. Buňkám nezbyde než se živit tukem, po něm ale zůstává odpad a i ten se v těle hromadí. Výsledkem je, že je zle doslova celému tělu.

Proto je pak potřeba tělu inzulín pravidelně dodávat, a to hlavně ve správném množství, aby v krvi bylo cukru tak akorát. A protože cukry do krve jdou ze všeho, co sníme, je potřeba tomu dávku přizpůsobovat. Když tělu inzulín nedodáme, nakonec kvůli příliš velké koncentraci cukru v krvi skončíme v hyperglykemickém kómatu a můžeme zemřít. Pokud ho naopak dodáme příliš mnoho, může být výsledkem bezvědomí a následné kóma způsobené naopak hypoglykemií, tedy příliš nízkou hladinou cukru v krvi.

Cukrovka 2. typu

K cukrovce druhého typu, která je mnohem rozšířenější, jsou daleko náchylnější starší lidé, a i když o něm do jisté míry rozhodují genetické dispozice, hodně toho můžeme ovlivnit zdravým životním stylem. Rozvíjí se totiž po mnoho let a následkem metabolických změn, které v těle způsobuje obezita, nedostatek pohybu, nezdravé jídlo, kouření, alkohol a nebo i stres, si tkáně v těle vyvinou vůči inzulínu necitlivost. Takže buňkám sice nechybí pomyslné klíčky v podobě inzulínu, ale do mnoha pomyslných dvířek jako by se nehodily – a cukry tak opět zůstávají v krvi. Prediabetes se postupně vyvine v diabetes.

Kromě těchto dvou základních typů lékaři rozlišují ještě LADA cukrovku, která se v těle chová jako diabetes typu 1, ale vzniká v pozdějším věku. Lékaři si ji tak zpočátku mohou splést s typem 2. Dále známe vzácnou MODY cukrovku, u níž mají poruchu tvorby inzulínu na svědomí místo autoimunitního procesu genetické vady, a těhotenskou cukrovku. Ta se objevuje jen v těhotenství a může ho zkomplikovat, po porodu ovšem mizí.

Jak na sobě cukrovku poznáme?

Zpozornět byste měli hlavně, pokud chodíte mnohem víc na malou a trpíte neustále žízní. Nadbytečný cukr totiž proniká v ledvinách do moči a bere s sebou nadměrné množství vody. Kromě toho nemoc dlouhodobě poškozuje cévy, oči, ledviny, nervy i trávicí trakt. Navíc hrozí vyšší riziko infarktu a cévní mozkové příhody.

Typická je také takzvaná diabetická noha, která je výsledkem postižených cév a nervů. Špatně prokrvené nohy jsou necitlivé a diabetik si je může snadno odřít. Cukr přitahuje bakterie a cukrovka oslabuje imunitu. Výsledkem je infekce, která se nehojí a lékaři pak nemají jinou možnost než končetinu amputovat.

Nemoc, se kterou se dá žít

Všechny tyhle nepříjemné následky můžou cukrovkáři druhého typu ovlivnit, zmírnit anebo se jim vyhnout, když začnou dbát na zdravou stravu, pohyb, přestanou kouřit a omezí alkohol. Zpočátku, když onemocnění ještě není tak rozvinuté, ani jinou léčbu nepotřebují. Později lékaři už nemají jinou možnost než naordinovat léky.

Mezi ty, u koho nemoc propukla, se řadí například Elvis Presley, herec Tom Hanks nebo spisovatel Ernest Hemingway. Z našich slavných osobností můžeme jmenovat herce Pavla Kříže nebo i prezidenta Miloše Zemana, jehož tělo nemoc ovlivnila natolik, že trpí neuropatií dolních končetin, i když on sám v roce 2017 v čase druhé kandidatury na post prezidenta prohlásil, že se z cukrovky vyléčil pomocí sladkých jídel. Lékaři však takové tvrzení popřeli s dodatkem, že se nezakládá na žádném lékařském poznatku.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom