Cukrovka může tělo úplně zničit. Dá se zcela vyléčit, jak tvrdí Miloš Zeman?
Existuje hned několik typů cukrovky a jeden z nich postihuje výhradně těhotné ženy. Je opravdu možné se z cukrovky vyléčit?
Cukrovka neboli diabetes mellitus je u nás bohužel velmi rozšířená a je také čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Nebezpečně se blížíme k tomu, že jí bude trpět každý desátý Čech, vyloženě děsivé jsou prognózy třeba v USA, kde cukrovka v následujících deseti letech hrozí de facto polovině populace. Jde přitom o nemoc, kterou jde v mnoha případech zdravým životním stylem ovlivnit, oddálit či se jí zcela vyhnout.
Cukrovka 1. typu
Záleží samozřejmě na typu cukrovky a částečně také na genetických dispozicích. Cukrovka 1. typu, která je o dost méně rozšířená než typ 2, například vzniká úplně náhle a hlavně u mladých lidí. Pořád úplně nevíme proč, kromě toho, že roli hraje už zmíněná genetika, ale víme, že při ní slinivka nedokáže vyrobit hormon zvaný inzulín.
diabetes 1 Zdroj: iStock
Ten si v našem těle můžeme představit jako takový klíček, který používají naše buňky, aby si mohly odemknout dvířka a pronést jimi dovnitř cukry z krve. Bez něj se k cukrům vzniklých při zpracování potravy nedostanou, hladoví, slábnou a chřadnou. A kromě toho je nespotřebovaného cukru najednou v krvi příliš mnoho a poškozuje cévy. Buňkám nezbyde než se živit tukem, po něm ale zůstává odpad a i ten se v těle hromadí. Výsledkem je, že je zle doslova celému tělu.
Proto je pak potřeba tělu inzulín pravidelně dodávat, a to hlavně ve správném množství, aby v krvi bylo cukru tak akorát. A protože cukry do krve jdou ze všeho, co sníme, je potřeba tomu dávku přizpůsobovat. Když tělu inzulín nedodáme, nakonec kvůli příliš velké koncentraci cukru v krvi skončíme v hyperglykemickém kómatu a můžeme zemřít. Pokud ho naopak dodáme příliš mnoho, může být výsledkem bezvědomí a následné kóma způsobené naopak hypoglykemií, tedy příliš nízkou hladinou cukru v krvi.
diabetes 2 Zdroj: iStock
Cukrovka 2. typu
K cukrovce druhého typu, která je mnohem rozšířenější, jsou daleko náchylnější starší lidé, a i když o něm do jisté míry rozhodují genetické dispozice, hodně toho můžeme ovlivnit zdravým životním stylem. Rozvíjí se totiž po mnoho let a následkem metabolických změn, které v těle způsobuje obezita, nedostatek pohybu, nezdravé jídlo, kouření, alkohol a nebo i stres, si tkáně v těle vyvinou vůči inzulínu necitlivost. Takže buňkám sice nechybí pomyslné klíčky v podobě inzulínu, ale do mnoha pomyslných dvířek jako by se nehodily – a cukry tak opět zůstávají v krvi. Prediabetes se postupně vyvine v diabetes.
Kromě těchto dvou základních typů lékaři rozlišují ještě LADA cukrovku, která se v těle chová jako diabetes typu 1, ale vzniká v pozdějším věku. Lékaři si ji tak zpočátku mohou splést s typem 2. Dále známe vzácnou MODY cukrovku, u níž mají poruchu tvorby inzulínu na svědomí místo autoimunitního procesu genetické vady, a těhotenskou cukrovku. Ta se objevuje jen v těhotenství a může ho zkomplikovat, po porodu ovšem mizí.
Diabetes Zdroj: iStock
Jak na sobě cukrovku poznáme?
Zpozornět byste měli hlavně, pokud chodíte mnohem víc na malou a trpíte neustále žízní. Nadbytečný cukr totiž proniká v ledvinách do moči a bere s sebou nadměrné množství vody. Kromě toho nemoc dlouhodobě poškozuje cévy, oči, ledviny, nervy i trávicí trakt. Navíc hrozí vyšší riziko infarktu a cévní mozkové příhody.
Typická je také takzvaná diabetická noha, která je výsledkem postižených cév a nervů. Špatně prokrvené nohy jsou necitlivé a diabetik si je může snadno odřít. Cukr přitahuje bakterie a cukrovka oslabuje imunitu. Výsledkem je infekce, která se nehojí a lékaři pak nemají jinou možnost než končetinu amputovat.
diabetes 3 Zdroj: iStock
Nemoc, se kterou se dá žít
Všechny tyhle nepříjemné následky můžou cukrovkáři druhého typu ovlivnit, zmírnit anebo se jim vyhnout, když začnou dbát na zdravou stravu, pohyb, přestanou kouřit a omezí alkohol. Zpočátku, když onemocnění ještě není tak rozvinuté, ani jinou léčbu nepotřebují. Později lékaři už nemají jinou možnost než naordinovat léky.
Mezi ty, u koho nemoc propukla, se řadí například Elvis Presley, herec Tom Hanks nebo spisovatel Ernest Hemingway. Z našich slavných osobností můžeme jmenovat herce Pavla Kříže nebo i prezidenta Miloše Zemana, jehož tělo nemoc ovlivnila natolik, že trpí neuropatií dolních končetin, i když on sám v roce 2017 v čase druhé kandidatury na post prezidenta prohlásil, že se z cukrovky vyléčil pomocí sladkých jídel. Lékaři však takové tvrzení popřeli s dodatkem, že se nezakládá na žádném lékařském poznatku.