Odkrojit a sníst neplesnivou část plesnivého pečiva vážně není dobrý nápad. Co přesně vám hrozí?
Objevili jste v chlebníku pečivo, které září zelenou plísní? Ať vás ani nenapadne ji odkrojit a neplesnivou část pozřít. Důsledky mohou být horší, než si myslíte.
Ačkoli jsou plýtvání jídlem a jeho nadměrné vyhazování velkým ekologickým problémem států s vyspělou tržní ekonomikou, u některých potravin se zodpovědné jednání vůči naší planetě vyloženě nevyplatí. Speciálně to platí pro pečivo, na kterém se objevila plíseň.
Čtěte více: Ženě serval obličej a utrhal ruce. Agresivního šimpanze nezastavil ani nůž v zádech
Jiný druh houby
Možná vám přijde škoda vyhodit třeba celý bochník, i když na něm najdete jen jednu malou zelenou tečku. A na první pohled se to jako plýtvání rozhodně zdá. Jenže mnoho lidí si neuvědomuje jedno: Plíseň je houba. A stejně jako u hub, které sbíráme v lese, se tělo tohoto mnohobuněčného organismu skládá z podhoubí a výtrusnice.
Modrožlutozelené, ošklivé a chlupaté skvrny, které můžeme na zplesnivělém chlebu pozorovat, jsou tedy zkrátka jen plísňová a daleko méně vítaná obdoba bedly nebo hříbku. Pod ní, uvnitř měkkého bochníku, se nacházejí houbová vlákna zvaná hyfy tvořící podhoubí.
To, že je plíseň na jídle vidět, znamená, že je síť mikroskopických hyf už poměrně rozsáhlá. Zejména to hrozí u měkkých, snadno prostupných potravin, jako je právě pečivo. I když na první pohled postiženou část odkrojíte, stejně plíseň pozřete. Plíseň navíc v tu chvíli vyspěla natolik, že se může rozmnožovat, takže kolem sebe trousí spory, které mohou zapadnout i tam, kam ještě hyfy neprorostly. Ani jedno pouhým okem nepoznáme, nikdy tedy nemáme jistotu, že na první pohled čistý odkrojený krajíc z druhé strany chleba skutečně plíseň neobsahuje.
Hrozí alergická reakce i rakovina
Ne všechny plísně v jídle jsou nebezpečné, některé druhy na jistých potravinách dokonce vítáme, jako je to v případě plísňových sýrů. Některé druhy nám ale mohou naopak ublížit. Hrozí nám pak jak alergická reakce, tak akutní otrava mykotoxiny, které houby vytvářejí.
Čtěte také: Pomsta prasete. Zvíře při cestě na porážku napadlo řezníka, ten útok nepřežil
„Efekt některých na jídle vzniklých mykotoxinů může být akutní, symptomy závažného onemocnění se objevují rychle po pozření jídla, které je jimi kontaminované,“ varuje například Světová zdravotnická organizace. „U některých mykotoxinů bylo naopak prokázáno, že nepříznivě ovlivňují zdraví dlouhodobě, například je s nimi spojen zvýšený výskyt rakoviny a problémů s imunitou.“ Proto je lepší neriskovat. Pokud vám plýtvání jídlem skutečně nedělá dobře, můžete své potraviny před plísněmi důsledněji chránit. Ty zasažené je ale rozumnější bez milosti vyhodit.
Zdroj: WHO