11. října 2023 12:34

Kokainový medvěd: Šelma, která snědla přes 30 kilo drog, se proslavila jako Pablo EscoBear

V polovině 80. let se odehrál zdánlivě úsměvný příběh, u něhož však při bližším pohledu mrazí. Zahrnuje zločinné aktivity, obrovské množství kokainu a jednoho nebohého medvěda.

V americkém státě Kentucky se 11. září 1985 odehrál velmi bizarní případ. Postarší muž našel na své příjezdové cestě mrtvolu s neprůstřelnou vestou, padákem, brýlemi pro noční vidění, několika zbraněmi a nezanedbatelným množstvím kokainu. Policie tuto tajemnou mrtvolu identifikovala jako Andrewa Thorntona, známého pašeráka drog, který se k této zločinné kariéře dostal přes výsadkářskou a policejní minulost. Jenže co se mu přesně stalo? A kdy se už na scéně objeví slibovaný medvěd?

Parašutista a medvěd

Zkorumpovaný Thornton byl za své zločinné aktivity obviněn už v roce 1981, vzápětí však došlo k jeho propuštění – policisté doufali, že je Thornton dovede k ještě větším rybám mezinárodního drogového byznysu. Když o čtyři roky později transportoval letadlem rozsáhlou várku drog, motor se porouchal a muž se rozhodl z letadla vyskočit. Vyhodil zásoby kokainu ven a z padajícího letadla vyskočil. Neotevřel se mu však padák a Thornton v důsledku pádu zemřel, desítky kilometrů od trosek letadla.

O několik měsíců později se v národním parku kolem řeky Chattahoochee, nedaleko místa pádu letadla, našlo tělo medvěda baribala. 80kilový medvěd byl obklopen desítkami otevřených plastových pytlů s kokainem. Pitva ukázala, že byl žaludek medvěda doslova přeplněn kokainem, nebohé zvíře ho spolykalo přes 30 kilo. Jak potvrdil koroner: „Na světě neexistuje savec, který by mohl takové množství drogy přežít. Krvácení do mozku, selhání dýchání, hypertermie, selhání ledvin a srdce, mrtvice – ať vás napadne cokoli, tohoto medvěda to potkalo.“

Čtěte také: Pomsta prasete. Zvíře při cestě na porážku napadlo řezníka, ten útok nepřežil

Popularita i po smrti

Ačkoli byly orgány baribala v dezolátním stavu, i díky chladnějšímu počasí nevypadalo tělo medvěda zvenčí nikterak poškozeně. Proto bylo určeno k vycpání a bylo možné jej vidět v návštěvnickém centru parku Chattahoochee. Ani tam však cesta zvědavého medvěda neskončila – po požáru a převezení do blízkého města bylo vycpané zvíře ukradeno. Postupně prošlo sbírkou slavného country zpěváka Waylona Jenningse a bavilo boháče v Las Vegas i Renu – nikdo přitom o původu medvěda neměl ponětí. Až v roce 2016 se podařilo nadšencům historie státu Kentucky medvěda vypátrat a nyní je vystaven v obchodním centru ve městě Lexington.

Bizarnost tohoto případu zaujala i uměleckou sféru. Herečka a režisérka Elizabeth Banks, jež stojí za komediemi Mládeži nepřístupno, Ladíme 2 či Charlieho andílci (z roku 2019), natočila filmovou adaptaci příběhu, v jehož centru stojí události, kvůli nimž se nebohý medvěd ke kokainu dostal. Dobový tisk šelmu pojmenoval „Pablo EscoBear“, čímž příběh samozřejmě nabyl na popularitě, zároveň však došlo ke snad až přílišnému zlehčení celé situace, v jejímž centru se ocitl mrtvý medvěd jakožto důsledek nezodpovědného lidského počínání.

O strastech s kokainem vypráví i nový seriál BANÁNI! Již od 18. října na prima+.

Zdroj: Variety

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom