Zneuznaný vynálezce chtěl přeprat medvěda. Vymyslel úžasný nezničitelný oblek
Vynálezce Troy Hurtubise má na kontě hned několik podivuhodných zařízení. Ačkoli u většiny z nich zůstalo jen u návrhu, jeho protimedvědí oblek Ursus získal dokonce Ig Nobelovu cenu, což je poněkud zvláštní obdoba slavné Nobelovy ceny.
Troy Hurtubise byl vynálezce jako žádný jiný. Narodil se roku 1968 v kanadském Ontariu a touhu po inovacích zdědil po svém otci, který byl mezi místními legendou. Že by byl výborný nápad vymyslet protimedvědí oblek, zjistil, když ho v srpnu roku 1984 v lesích napadl grizzly a on jen se štěstím vyvázl. A tohle rozhodnutí ovlivnilo celý jeho život, způsobilo mu ale taky extrémně mnoho bolesti – a to jak psychické, tak fyzické, neboť trval na tom, že si oblek otestuje sám. Nutno dodat, že velmi drastickými metodami.
Extrémní testování
Prototyp vyrobený z několika druhů kovů, záhadných, podomácku vytvořených materiálů a mnoha a mnoha metrů staré dobré kobercové pásky dostal název Ursus Mark I. Troy s ním ale zdaleka nebyl spokojený a vytvářel další a další modely. K jejich testování však nikoho nepustil. Pokaždé se do těžkého obleku nasoukal sám a nechal se například zmlátit baseballovými pálkami nebo shodit z co nejprudšího srázu. Rychlostí 50 kilometrů v hodině ho v něm celkem 18krát srazilo auto, a do oblekem chráněného obličeje si nechal zhoupnout obří dřevěnou kládu na laně.
O vývoji posledního modelu Ursus Mark VI vznikl známý dokument s názvem Projekt Grizzly, o němž se mimochodem traduje, že je jedním z nejoblíbenějších slavného režiséra a milovníka krváků Quentina Tarantina. Pokusy a mnohdy skutečně drastické testy, které Troy prováděl, jsou v něm velmi dobře zachycené, včetně svržení obleku z helikoptéry. Troy ovšem velmi toužil vyzkoušet svůj vynález na živém medvědovi… grizzly se ale bohužel nikdy neukázal, aby tuhle radost vynálezci udělal.
A příběh vývoje obleku proti medvědům volně inspiroval dokonce i tvůrce legendárního amerického animovaného seriálu Simpsonovi, kteří mu věnovali celou jednu epizodu – Homer v ní ale při tvorbě svého obleku na rozdíl od Troye Hurtubise nechal jedno místo nekryté – prý aby si ho neušpinil, kdyby dostal strach.
He had a good point. If he gets scared he doesn't want to ruin his bear suit lol.
Posted by Maral Aghazarian Borkowski on Friday, August 29, 2014
Špatný druh popularity vynálezce deprimoval
Není divu, že Troy za oblek Ursus obdržel v roce 1998 Ig Nobelovu cenu v kategorii bezpečnostního inženýrství. Tahle potrhlejší sestra slavné Nobelovky oceňuje takové vynálezy, které člověka nejdřív pobaví, než ho donutí přemýšlet. Troye ale tenhle druh popularity nijak netěšil. Toužil, aby ho lidé brali vážně a snažil se vynalézt další věci, díky kterým by vydělal peníze a konečně získal uznání na poli skutečné vědy.
Nikdy se mu to ale nepovedlo ani s pastou proti ohni, která by měla všechny potřené předměty učinit žáruvzdorným, balistickým oblekem, jenž měl spolehlivě chránit vojáky, a dokonce ani s paprskem, díky němuž údajně všechny předměty zprůhledněly a jako vedlejší efekt ničil elektrická zařízení a zabíjel zlaté rybky. A když se 17. června roku 2018 zabil při dopravní nehodě, jeho žena prohlásila, že to pro něj bylo vysvobození od života stráveného ve zklamání a smutku.
Zdroj: Dokumentární film Projekt Grizzly