17. července 2022 06:00

Medvěd grizzly je kanibalem proti své vůli. K útoku na medvíďata má smutný důvod

Setkání s grizzlym (1) – Medvěd kanibal

Medvěd grizzly je od přírody samotářský tvor a pokud má problémy najít delší dobu potravu, je schopný zaútočit i na vlastní druh. Nejčastěji si vybírá snadnou kořist v podobě mláďat.

Medvěd grizzly je známý také jako medvěd stříbrný nebo medvěd hnědý severoamerický a patří mezi největší druhy medvědů na světě. Jedná se o poddruh medvěda hnědého a samci jsou mnohem větší a mohutnější než jejich družky. Jedná se o symbol kanadské divočiny a pokud by tento druh zmizel z krajiny, mělo by to fatální následky na okolí řek. Do svého jídelníčku totiž rád zařazuje lososy. V období tahů těchto ryb z moře do trdlišť na horních tocích řek je to právě grizzly, kdo zajišťuje, že se látky z těla lososa dostanou do půdy.

Ryby však nejsou jedinou pochoutkou, kterou tento medvěd vyhledává. Jedná se o velmi teritoriálního predátora, který nesnáší konkurenci. Většinu času žije samotářsky a druží se pouze v období páření. Samci o svou vyvolenou často tvrdě bojují, pokud souboj vyhrají, tráví se samicí obvykle několik dní. Po páření však samice samce odežene a znovu žijí samotářský život.

Medvědí kanibalismus

Medvědům grizzly se obvykle rodí 2–3 mláďata. A právě ty se občas stanou nevyžádanou kořistí starších a hladových jedinců, jak ukazuje i dokumentární seriál Setkání s grizzlym na Prima ZOOM. Ačkoliv se samice snaží své potomky hlídat, ne vždy se jí to podaří. Medvěd grizzly však není jediným druhem, který se v případě nouze uchyluje ke kanibalismu.

Stejně je tomu například i u ledních medvědů. „V některých ročních obdobích se nedostává potravy. To pak větší samci napadají samice s mladými,“ uvedl Ilja Mordvincev z ruského Severcovova ústavu.

Zdroj: Journal of Mammalogy

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom