Vlci na Aljašce obměnili jídelníček. Kopytníky nahradil medvěd i menší zvířata
Mezi obvyklou stravu vlků patří kopytníci. Vlci z Aljašky však nyní zařadili na své denní menu i mořské vydry a další méně obvyklá zvířata, načež místní vědci přišli se smutným vysvětlením, proč se to děje.
Pokud si běžná smečka vlků může vybrat, uloví kopytníka, čemuž je uzpůsobená i její lovecká strategie. V rámci ekosystému tak vlci udržují populaci své kořisti zdravou a ve střehu, když útočí hlavně na nemocné kusy, které se nedokážou napadení ubránit. Označení „zdravotní policie“, které si vlci v průběhu let vysloužili, tudíž není vůbec nadsazené. O to více je zarážející, když tato zvířata s jasně definovanou kořistí začnou útočit na druhy, které běžně nemají na jídelníčku – jako v případě mořských vyder, které se dostaly do hledáčku vlků z Aljašky.
Dochází vlkům přirozená potrava?
„Nevíme, zda vlci zabíjejí mořské vydry nebo likvidují ty, které již zemřely. Víme jen, že je jedí v poměrně velkém množství,“ říká Gretchen Roffler z Aljašského ministerstva ryb a zvěře sledujícího biologii aljašských vlků a podílejícího se na analýze 860 vzorků výkalů, ze kterých se zjišťuje, čemu vlci z hlediska lovu dávají přednost.
Stopy vyder vědce udivily, neboť se – už kvůli výskytu ve vodě – nejedná o typickou vlčí stravu. Ostatně výzkum Oregonské státní univerzity a právě Aljašského ministerstva ryb a zvěře v letech 2010 a 2018 složení vlčího jídelníčku na Aljašce detailně zkoumal a jasně uvádí, že převážnou část potravy v tomto období tvořili losi, jelenci ušatí a američtí kamzíci běláci.
Čtěte také: Kdy lze zastřelit vlka? V Česku začal platit nový Pohotovostní plán
Vlci se evidentně dokážou přizpůsobit lokální potravní nabídce a změnit své potravní zvyklosti. „To je parádní. Je to mnohem komplikovanější příběh než to, čemu jsme původně věřili,“ říká Layne Adams, biolog z divočiny z Anchorage na Aljašce a specialista na vlky z US Geological Survey.
Někteří vědci se domnívají, že za změnou stravy stojí i úbytek kopytníků. „Pokud jedí hodně malých tvorů, nemusí jim to dodávat potřebné množství kalorií, které jim dávají velké úlovky,“ komentuje změnu jídelníčku biolog Tom Schumacher z Divize ochrany divoké zvěře, která pod Aljašské ministerstvo ryb a zvěře spadá. Nová studie rovněž ukázala, že se mezi neobvyklými prvky vlčího jídelníčku objevili kromě mořské vydry i bobři nebo medvěd baribal.
Počty vlků na Aljašce klesají
Na Aljašce si nicméně ze změny vlčí stravy nedělají těžkou hlavu. Mnohem více místní ochránce zvířat trápí snížení jejich populace, kvůli kterému byly dokonce podány petice bojující za vyvolání jednání o jejich ochraně. Populace na Alexandrově ostrově s rozlohou 49 000 km čtverečních totiž v poslední době klesla o 60 %, přičemž podle přírodovědců jde o důsledek těžby dřeva a budování silnic, tedy rušení a fragmentace areálů, v nichž se vlci vyskytují. Jedná se tedy o opačný přístup, než který mají například farmáři amerického státu Idaho, kteří se snaží vlky zničit.
Zdroj: Ecosphere