6. září 2021 08:00

Co dělat, když narazíte na medvěda? Tyto rady vám zachrání život

Medvěd napadl ženu

Ačkoli může medvěd na řadu lidí působit jako pomalý a kvůli své zavalitosti roztomilý cvalík, jedná se o vysoce nebezpečné zvíře, s nímž si není radno zahrávat.

Medvědi se mohou zdát jako roztomilá stvoření a obdobně je líčí hlavně řada rodinných snímků. Jenže ve skutečnosti se jedná o nebezpečná zvířata, která mohou člověka velmi snadno usmrtit. Nebezpečné jsou totiž nejen jejich extrémně silné tlapy, ale i jejich zuby vybavená tlama, která dokáže s lidskými končetinami rovněž nadělat pěknou paseku. Své o tom čerstvě vědí i na Slovensku, kde opakovaně dochází k útokům na místní obyvatele, kteří si jen vyrazí na procházku a po cestě narazí na chundelaté zvíře, které ale nemá náladu se kamarádit a člověka se nebojí. Co byste měli dělat, pokud se do nebezpečné situace dostanete také?

Takto vypadá útok medvěda:

Neutíkejte!

I když vám instinkt velí vzít do zaječích, je to ta nejhorší strategie, kterou můžete zvolit. I když se medvědi přiživují na lesních plodech a mršinách, jsou zvyklí lovit. A když uloví jelena nebo srnce, poradí si i s člověkem. Navíc se při útěku musíte otočit zády a právě prudký pohyb vzbudí v medvědovi lovecké instinkty.

Hlavně klid

Velkou chybou je i hysterický křik. Zejména ten ve vyšších tónech, který při strachu automaticky používáme. Američtí strážci národních parků doporučují klidné pomalé ustupování pozpátku, respektive bokem (což snižuje pravděpodobnost zakopnutí) směrem do bezpečí, ruce nad hlavou (což opticky zvyšuje postavu) a mírné promlouvání hlubokým hlasem.

Nelezte na stromy!

Na první pohled mohutný a neobratný medvěd je skvělým stromovým lezcem, ostatně část medvědího jídelníčku tvoří v přírodě med lesních včel. Platí to hlavně pro USA a Kanadu, ale takový medvěd malajský je rovněž velkým labužníkem sladké pochoutky. Ostatně proč myslíte, že je v názvu zvířete slovo med obsaženo. Nadarmo určitě ne.

Nesundávejte si batoh

I když by se vám bez zátěže rychleji běželo, nesundávejte si batoh. Jednak byste – jak už jsme si řekli – běhat neměli, rovněž ale platí, že kdyby došlo k napadení, batoh alespoň část těla chrání. „Nehrajte mrtvé,“ radí správci amerických národních parků. Pokud to jde, zůstaňte v bezpečí auta. Jenže tahle rada platí jen při napadení medvědem černým. V případě grizzlyho a medvěda hnědého se radí opak.

Znaky předcházející útoku

Medvěd, podobně jako pes, může před útokem varovat. Pokud odhalí zuby a široce rozevře tlamu, jedná se o jeden z typů zastrašovacího chovaní. Dalším ze signálů jsou vztyčené uši. Medvědi tím dávají najevo zvýšenou pozornost a rovněž před sokem či nepřítelem opticky zvětšují postavu.

Základem je nepanikařit a riziku předcházet

Americké pravidlo „better safe than sorry“, tedy raději (přehnaná) prevence než (pozdní) lítost, máme tendenci brát na lehkou váhu. Ale v případě medvědů je rozhodně na místě. Pořád jde o setkání se šelmou a je tudíž dobré při kempování v přírodě, v místech, kde se medvědi mohou vyskytovat, nezavdávat důvod k nečekané návštěvě. Elementárním pravidlem je v tomto případě dobře uschovávat potraviny a především včasný ústup v případě, pokud byste zvíře zaregistrovali. Žádná fotka nestojí za možné zranění, či dokonce smrt.

Realistický útok zvířete z filmu Revenant – Zmrtvýchvstání:

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom