21. února 2022 07:35

Záhadnou alopecii zatím léčit neumíme. Která varianta je nejzákeřnější a co ji způsobuje?

Ztráta vlasů je do jisté míry běžná, hlavně v pokročilejším věku. Existují ale extrémní případy, které si na lidech dokážou vybrat krutou daň.

Alopecie není jen jediná nemoc, ale celá skupina nemocí, které mají jeden společný jmenovatel: částečnou nebo úplnou ztrátu vlasů. S několika z nich se setkáváme dnes a denně. Difuzní alopecie často doprovází stárnutí a trpí jí častěji muži. Traumatickou alopecii si můžete dokonce způsobit i sami, vzniká totiž v místě opakovaného tahu nebo tlaku, kupříkladu pod těsnou kšiltovkou, kterou málokdy sundáte z hlavy. A samozřejmě může k alopecii dojít v důsledku některých nemocí (třeba syfilidy), užívání některých léčiv či ozáření. Přesto ale ti, kdo alopecii zmiňují, mají většinou na mysli jen jediný typ – zákeřnou Alopecii areata.

Jak se projevuje?

Zákeřná je zejména proto, že o ní jen velmi málo víme a projevit se může vlastně kdykoli. Najednou začnou vlasy zkrátka vypadávat a než se nadějeme, máme na hlavě první malá plešatá místečka. Ta se pak spojují ve větší celky a… a pak záleží, jak těžký je průběh onemocnění, zda zůstane u několika bezvlasých míst nebo vlasy vypadají všechny.

Vzácně bohužel dochází i k případům, kdy se nemoc rozvine natolik, že člověk ztratí nejen vlasy, ale i veškerý další porost, včetně vousů, řas a obočí. Lékaři tomuto stavu říkají Alopecia universalis a postihuje zhruba jednoho ze čtyř tisíc lidí. Z našich známých osobností jím trpí například bývalý moderátor Tomáš Drahoňovský.

Imunita a genetika

Tyto extrémní typy alopecie jsou pro lékaře ještě stále zahalené mnoha tajemstvími, výzkumníci ale mají za to, že jde o autoimunitní problém, tedy takový, při němž tělo vlastně napadá samo sebe. V tomto případě ten útok odnášejí právě vlasové folikuly.

Imunitní systém ale nebývá jedinou příčinou. Podle National Alopecia Areata Foundation je dalším významným faktorem genetika. Nicméně k tomu, aby se onemocnění přeneslo na dítě, musejí specifické geny nést oba rodiče.

Spekuluje se i o vlivu prostředí a často se můžete také dočíst, že alopecii způsobuje stres. Obě teorie jsou ale zatím pouze výzkumem nepotvrzené hypotézy. Lékaři se vesměs shodují, že latentní nemoc občas něco takzvaně „nastartuje“, a takovým spouštěčem extrémní stres nebo trauma klidně může být.

Možnosti léčby existují, nejsou však stoprocentní

Alopecii zatím bohužel neumíme vyléčit. I když se to mnohdy úspěšně daří. Často se dokonce po několika (pro pacienta samozřejmě nepředstavitelně dlouhých) měsících spraví sama, pakliže jde o formu, při níž nevznikají jizvy. Ale přestože samotné alopecie areata a univerzalis nezpůsobují kromě vypadávání vlasů a dalšího ochlupení žádné zdravotní problémy, výzkumníci se na ni lék snaží najít dál. Tahle nemoc totiž mnohdy nepředstavitelně bolí hlavně na duši a jen velmi těžko se přijímá.

Zdroj: National Alopecia Areata Foundation

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom