Obyvatelé Mauricia se snaží zastavit šíření ropné skvrny. Stříhají si kvůli tomu vlasy
Jindy azurové pláže Mauricia ohrožuje ropa unikající z poškozeného tankeru, tamní obyvatelé ale přišli na způsob, jak katastrofu odvrátit. Jak? Stříhají si vlasy.
Místní úřady vyhlásily stav nouze poté, co 25. července 2020 na korálový útes v Indickém oceánu najel japonský tanker MV Wakashio převážející ropu. Do moře uniklo přes 1 000 tun paliva a záchranáři se snaží odčerpat dalších 2 500 tun dřív, než se tanker rozlomí.
Zatímco se vláda ostrovního státu obrátila na mezinárodní společenství s žádostí o pomoc, vzali místní obyvatelé věci do vlastních rukou. Vytvářejí své vlastní bariéry ze slámy, listů cukrové třtiny a lidských vlasů plněných do pytlů a punčoch.
„Obyvatelé staví kilometry dlouhé plovoucí bariéry, aby zastavili ropnou skvrnu. Používáme k tomu listy cukrové třtiny, ale také vlasy, protože ty skvěle absorbují ropu,“ citovala britská BBC mauricijskou poslankyni Joannu Berengerovou. Také ona si ustřihla své vlasy.
Holiči na celém Mauriciu teď zdarma stříhají každého, kdo se rozhodne dobrovolně přispět svými vlasy k záchraně pláží před ropou. Podívejte se na frontu k holiči v nákupním centru na Mauriciu.
Fellow warden currently on the mainland sent this through. Free haircuts at the local mall to collect hair to help absorb some of the #oilspill in #mauritius.
— Bethan Govier (@Bethan_Govier) August 8, 2020
The official response may have been severely lacking but the community are coming together and it’s fantastic. pic.twitter.com/mBXNQ5PjDE
Vlasy výborně vážou tuky
Vlasy jsou v ideálním pomocníkem při odstraňování ropy z moře. Lidské vlasy jsou lipofilní, což znamená, že odpuzují vodu, ale skvěle na sebe vážou cokoliv, co obsahuje tuky – v tomto případě ropu. Kilogram vlasů může podle Berengerové absorbovat až 8 litrů ropy.
Studie NASA z konce 90. let zjistila, že 11 340 kilogramů vlasů zvládne absorbovat 765 000 litrů rozlité nafty, přičemž 4,5 litru (1 galon) se na vlasy naváže během pouhých 2 minut. Jiná studie zveřejněná v časopise Environments zase prokázala, že psí srst a lidské vlasy mají stejnou schopnost vázat surovou ropu jako umělá vlákna, například polypropylen.