31. října 2022 10:10

Film vs. realita: Skutečný Titanic pohltila mnohem tmavší voda, Rose by zřejmě do půl hodiny umrzla

Amerika v barvě II 5 - Titanic

Titanic režiséra Jamese Camerona dodnes zůstává fenoménem, který se zapsal do filmové historie. Kolik má ale společného se skutečnými událostmi?

Legendární Titanic z roku 1997 získal rekordních 11 Oscarů, měl ve své době největší náklady, ale také jako první film vůbec překonal miliardové tržby. Dnes jde o filmovou klasiku a romantický příběh, ve kterém Leonardo DiCaprio balí Kate Winslet na obří potápějící se lodi. Ani jemu se však nevyhnuly prohřešky vůči realitě.

Každý ve svém

Zatímco nuzák Jack cestuje na Titanicu v přecpané třetí třídě, Rose se veze v luxusu ve třídě první. V romantických filmech jsme zvyklí na to, že se do sebe dva lidé z dvou opačných konců společnosti okamžitě zakoukají bez ohledu na to, co si o tom myslí jejich okolí – a Titanic není výjimka. Ve skutečnosti by však k podobnému jiskření došlo jen těžko. Na lodi totiž byly třídy striktně oddělené a dostat se ze třetí do první bylo prakticky nemožné, stejně jako naopak. Rose by si tak asi nešla zatancovat do podpalubí.

Chudáci půjdou pod vodu

Na druhou stranu by nebylo úplně fér myslet si, že se na třetí třídu koukalo skrz prsty. No… možná ano, ale zdaleka ne tolik jako ve filmu. Když se Titanic začne potápět, posádka pasažéry ze třetí třídy uzamkne v jejich sekci, protože je málo záchranných člunů a cestující tak odsoudí k smrti. Realita byla naštěstí jiná. Jakmile se začala loď potápět a přišel rozkaz spustit čluny, okamžitě se odemkly všechny mříže a dveře mezi jednotlivými třídami. Do člunu se mohl dostat každý.

Baterky

V době, kdy se Titanic potápěl, neměli členové posádky po ruce baterky, ve filmu ale jsou. V tomhle případě ovšem tvůrci o historické nepřesnosti podle všeho věděli – jen nad historií zvítězila praktičnost. Režisér James Cameron jednoduše potřeboval, aby byl potápějící se Titanic pořádně vidět, což bez světla moc nejde. Takže přimhouřil obě oči a začal rozdávat baterky…

Potopení ve velkém stylu

Scéna, kdy se loď zlomí v polovině, patří k těm nejpamátnějším z celého Titanicu. K něčemu podobnému v roce 1912 skutečně došlo, sám režisér ale přiznal, že to podle všeho nebylo tak dramatické jako v jeho filmu. Mimochodem, samotná voda, která se do lodi valí, je až podezřele čistá a skoro až křišťálová. Reálně by měla být mnohem tmavší.

Když je zima

Láska Rose a Jacka byla možná velká, ale rozhodně taky docela krátká. Rose sice katastrofu přežila, Jack ale umrzl v ledových vodách oceánu a spolu s ním stovky dalších lidí, pro něž nebylo místo v záchranných člunech. Jenže si dali trošku načas. Voda byla totiž samozřejmě studená i v samotné lodi, nejen mimo ni. Kvůli nedostatku vzduchu možná ne tolik, ale rozhodně dost na to, aby to hrdinové při svém útěku řešili trošku víc.

Samotná Rose navíc utíká z Titanicu v oblečení, které by jí v ledové vodě moc nepomohlo a s největší pravděpodobností by umrzla stejně jako Jack. Voda měla –2 stupně Celsia, a ačkoliv lidé na podchlazení reagují různě, většina těch, kteří do vody vlezli, byla do půl hodiny mrtvá. Rose by to tedy přežít mohla, rozhodně by ji ale zima potrápila o dost víc.

Hrdinové a zbabělci

Rose a Jack jsou samozřejmě hrdinové, které si James Cameron pro svůj megafilm vymyslel. V Titanicu se nicméně objevily i postavy, které vycházejí ze skutečnosti. A ne ke všem byli filmaři fér. Margaret Brown, přezdívaná Nepotopitelná Molly Brown, byla dáma z první třídy, která se spřátelila s Jackem, půjčila mu smoking a na konci filmu pomáhala zachraňovat ostatní cestující. Svou přezdívku ale dostala až po své smrti!

O dost hůř ovšem dopadl William Murdoch. Ten měl službu na můstku, když Titanic narazil do ledovce. Ve filmu se choval jako zbabělec, a při spouštění záchranných člunů dokonce zastřelil dva lidi a pak spáchal sebevraždu. Když film viděl jeho synovec, neměl z něj radost. Murdoch totiž ve skutečnosti pomohl spustit na vodu deset záchranných člunů. Několik měsíců po premiéře se viceprezident studia Fox rozhodl Murdochova synovce navštívit a osobně se mu omluvit za to, jak k jeho strýci filmaři přistoupili.

Zdroj: Screenrant

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom