15. prosince 2021 04:01

Film vs. realita: Nepřítel před branami si možná vymyslel záporáka, Táňa byla ve skutečnosti drsná sniperka

V naší nové rubrice se podíváme na to, jak má Nepřítel před branami daleko ke skutečným událostem.

Druhá světová válka poskytla filmařům spoustu materiálu na velkolepé a strhující příběhy. Jenže většina z nich se odehrává na západní frontě, v Tichomoří nebo prostě tam, kde mohou po plátně bojovat hrdinní západní spojenci. Východní fronta je ve filmech trošku opomíjená, ale i tam se odehrávaly velké příběhy. Třeba jako ten o odstřelovači jménem Vasilij Zajcev, který se během bojů o Stalingrad střetl s německým protivníkem Königem. A oba věděli, že se konce války může dožít jen jeden z nich.

V rubrice zatím máme ještě: Steve Jobs, Americký sniper, Amadeus, Valkýra, Apollo 13, Nákaza, Vlk z Wall Street, Most u Remagenu, Everest, 300: Bitva z Thermopyl, V zajetí démonů, REVENANT Zmrtvýchvstání, Ponorka U-751, Pearl Harbor, Zodiac, Statečné srdce, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen, Poslední samuraj, Titanic

Boj o Stalingrad

Veteráni z bitvy o Stalingrad nemají Nepřítele před branami zrovna moc rádi a někteří z nich dokonce žádali, aby byl film zakázaný. Vadilo jim mimo jiné i to, že tvůrci ukazují důstojníky jako neschopné a nelítostné „stroje“, které považují obyčejné vojáky za víceméně bezcenné. Například scéna, kdy na bojiště míří vagóny, v nichž jsou vojáci namačkaní jako sardinky, je podle všeho nesmysl. Historik Boris Yulin dokonce tvrdil, že byl takový způsob transportu vyloženě zakázaný, protože by v případě německého náletu na vagón nikdo uvnitř nemohl přežít.

A co následná bitva, do níž vyrážejí vojáci s tím, že pušku dostane každý druhý, a kdo zbraň nemá, má si případně vzít zbraň po padlém spolubojovníkovi? To je podle všeho také nesmysl. V Sovětské armádě sice byl nedostatek zbraní, ovšem spíš na začátku války. Na podzim 1942, kdy se bitva odehrávala, už to neplatilo a výzbroj měli všichni.

Zrození hrdiny

Hlavní hrdina Vasilij Zajcev ve filmu začíná jako obyčejný pěšák. Bitva o Stalingrad však nebyla jeho prvním setkáním s armádní mašinérií. V roce 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily a na začátku války byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. Ve filmové verzi se pak stává hrdinou díky tomu, že zachránil politruka Danilova.

K tomu došlo i ve skutečnosti, záchrana však neprobíhala tak dramaticky, jak ukazuje Nepřítel před branami. Zajcev se zkrátka plazil ulicemi, Danilov se krčil hned za jeho zády, a budoucí legenda mezi odstřelovači postupně likvidovala nepřátele s pomocí své pušky. Jasně, asi nešlo o žádnou srandu, jen to prostě nebyl takový napínák, jako když střílí Jude Law.

Souboj těch nejlepších

Každý filmový hrdina potřebuje protivníka a vzhledem k tomu, že Němci začali být ze střeleckých schopností Vasilije Zajceva poměrně nervózní, povolali do Sovětského svazu majora Erwina Königa. I on byl nakonec na sovětského ostrostřelce krátký, ve skutečnosti to však zrovna s Königem bylo mnohem složitější.

Samotný Zajcev tvrdí, že se svým německým protivníkem bojoval několik dní a až poté, co se mu povedlo ho zastřelit a podíval se na jeho psí známky, zjistil, že porazil šéfa berlínské školy pro odstřelovače. Problém je v tom, že takhle celou událost prezentoval sám Zajcev a nikdo jiný. V archivech wehrmachtu navíc žádná zmínka o odstřelovači, který by se jmenoval König a sloužil během druhé světové války, není.

Není Táňa jako Táňa

Skoro každý velkolepý válečný film potřebuje i nějakou tu lásku. A Nepřítel před branami se bez ní také neobešel. V prostředí, kde může každou chvíli člověk přijít o život a každá chyba může znamenat smrt, k sobě mají ti, co přežívají, tak nějak blíž. Vasilij Zajcev se ve filmu zamiluje do půvabné Táni, velmi podobné city k ní však chová i politruk Danilov. Ten ji kvůli strachu o její bezpečí nechá převelet k jednotce, která má za úkol zaznamenávat a překládat německé zprávy. A na konci se kvůli milencům obětuje.

Jenže ve skutečné bitvě o Stalingrad to probíhalo trochu jinak nejen mezi hrdiny, ale i samotná Táňa se od té filmové dost liší. Zatímco v Nepříteli před branami ji hrála Rachel Weisz, tehdy už třicátnice, opravdové Táně bylo v době, kdy se příběh odehrává, pouhých devatenáct. Navíc rozhodně nepomáhala překládat německé zprávy a neexistuje jediný důkaz o tom, že by německy vůbec uměla. Místo toho byla studentkou Zajceva a učila se střílet odstřelovací puškou. A taky to nebyla žádná jemná dáma.

Táňa byla podle všeho velmi horkokrevná a měla až násilnickou povahu. Svými nepřáteli pohrdala, ale ještě víc nenáviděla Sověty, kteří s Němci byť jen mluvili. Ty považovala za zrádce a často je bez varování střílela. I když šlo o civilisty. U Stalingradu zastřelila dvacet německých vojáků, několik civilistů a údajně zabila protivníka i v osobním souboji. Po válce se mimochodem cesty Táni a Vasilije rozdělily a až do konce šedesátých let si oba mysleli, že je ten druhý už dávno po smrti.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský