Speciál

Titanic

Zaoceánský parník Titanic byl považován za nepotopitelnou loď snů. V exkluzivním speciálu přinášíme detailní zpracování osudu slavné lodi, stejně jako smutné příběhy posádky, pasažérů nebo srovnání s oblíbeným velkofilmem.

Sdílejte speciál

Kdo a kde Titanic postavil?

Titanic vznikl v irských loděnicích společnosti Harland & Wolf v Belfastu, kde si konstrukci lodi objednala společnost White Star Line. Projekt navrhl Lord Pirrie a šéfkonstruktérem projektu byl Thomas Andrews. Za výzdobu a vybavení lodě byl zodpovědný konstruktér a projektant Alexandr Carlisle. Kuriozitou je, že Edward Harland i G.W. Wolff, kteří loděnici vybudovali, při dostavbě Titanicu nebyli v aktivní pracovní službě. Harland zemřel již v roce 1895, Wolf, který byl v době stavby Titanicu v důchodu, pak rok po potopení lodě v roce 1913.

Kdy byl Titanic postaven?

Se stavbou Titanicu se začalo 31. března 1909 a k prvnímu spuštění na vodu došlo 31. května 1911. Tehdy loď nebyla ještě dokončena. Finální práce byly ukončeny 31. března 1912. Stavba tedy trvala přesně tři roky.

Proč byl Titanic postaven?

Titanic je sice znám jako loď, na které se plavili boháči z první a druhé třídy, případně chudina z třetí třídy, přeprava cestujících ale nebyla jediným důvodem vzniku slavného plavidla. Jelikož oficiální název Titanicu zní RMS Titanic, přičemž zkratka před jménem znamená Royal Mail Ship, můžete si domyslet, že stěžejní funkcí bylo i zajištění poštovních služeb. Titanic měl rovněž za úkol převážet zboží a mražené maso, neboť Británie počátkem 20. století nebyla v tomto směru samostatná. A ctihodnou funkcí bylo i šíření národní britské hrdosti a cti. Což je paradoxní, neboť byl Titanic vybudován na amerických obchodních zájmech a financích.

Jak byl Titanic velký?

Trup lodi byl dlouhý 269,9 metrů, široký 28,25 metrů a ponor lodi sahal k 10,54 metrům. Celková rozloha Titanicu byla impozantních 131 190 m3. I proto Titanic dokázal pojmout zhruba 2600 pasažérů.

Kdy Titanic vyplul?

Titanic vyplul z přístavu v britském Southamptonu 10. dubna 1912 čtrnáct minut po poledni.

Kam Titanic plul?

Titanic měl namířeno do amerického New Yorku. Nicméně málo se ví, že do Ameriky nemířil přímo, ale přes zastávky ve francouzském Cherbourgu a irském Queenstown (dnešní Cobh).

Kolik pasažérů se na Titanicu plavilo?

Zdroje se v tomto případě rozchází, nicméně všechny jasně ukazují na skutečnost, že Titanic svou kapacitu ani zdaleka nevyčerpal. Na palubě se mělo plavit přes 1300 běžných cestujících z první až třetí třídy. Ty pak doplňovala posádka lodi, jež byla rozdělena do příslušných oddělení od topičů v podpalubí až po pečovatele o hosty. Celkem se o provoz Titanicu a jeho hosty staralo téměř 900 mužů a žen.

Věděla posádka Titanicu o ledovci?

Ano, věděla. Na Titanic přišlo několik rádiových zpráv o ledových polích v oblasti, kam měla loď namířeno. A to již 14. dubna v 9.00 ráno z lodi Caronia. Další lodě v průběhu dne hlásily výskyt nebezpečného ledu. Ještě v 19.30 byla zachycena zpráva z parníků Californian a Antillian. Vedení Titanicu však podle všeho nepředávalo informace zbytku důstojníků. Na můstku tutíž panoval informační šum, který vedl k pozdním reakcím.

Proč Titanic narazil do ledovce?

V případě srážky s obřím ledovcem neexistuje pouze jediný důvod, proč k tomuto střetu došlo. Jednalo se spíše o kombinaci několika faktorů. Jednak plula loď nesmírně rychle, dále bylo širé moře víceméně bez vln, které by se o ledovec tříštily, a v neposlední řadě hlídce Titanicu chyběly dalekohledy, které zůstaly zamčené v lodní skříňce.

Kolik času měla posádka na vyhnutí se ledovci?

Bohužel velice málo. Podle dostupných informací došlo ke kolizi pouhých 37 vteřin od nahlášení viditelného ledovce. Od zahlédnutí důstojníkem Murdochem došlo ke srážce po pouhopouhých 60 vteřinách.

Proč neměl Titanic dost záchranných člunů?

Bezpečnostní pravidla byla v roce 1912 bohužel velice zastaralá a vycházela ze starých pravidel z roku 1894, která ještě nenařizovala mít čluny pro všechny pasažéry. Paradoxem je, že Titanic byl na tuto variantu technicky vzato připraven a záchranné čluny by se na něj vešly. Jenže společnost White Star Line odmítala bez nových pravidel čluny pořídit. Jejich pořizovací cena totiž nebyla malá, údržba také něco stála a čluny rovněž ovlivňovaly stabilitu lodi. Navíc panovalo přesvědčení, že kdyby byla loď plná člunů, mohli by si pasažéři myslet, že s Titanicem není něco v pořádku.

Byli pasažéři ze třetí třídy drženi v podpalubí proti své vůli?

Neexistují důkazy, že by se něco takového doopravdy dělo. Je ovšem pravda, že pasažéři ze třetí třídy byli na palubu připouštěni později, když už se loď potápěla. Problémem Titanicu bylo, že společnost White Star Line neměla evakuační plán. V době potápění tudíž na lodi panoval zmatek a tudíž mohli důstojníci držet pasažéry v podpalubí zkrátka proto, že čekali na rozkazy, které nepřicházely.

Kdy a jak rychle se Titanic potopil?

K začátku potápění došlo zhruba 130 minut po srážce s ledovcem. Tehdy se začala voda v lodi přelévat do sedmé komory, čímž se začala zvedat záď lodi. Následný tlak trup lodi nevydržel a rozlomil se na dvě poloviny. Přední část lodi šla okamžitě ke dnu, zadní část se nejdříve narovnala a poté začala naplněna vodou klesat ke dnu také. Titanic se definitivně potopil 15. dubna 1912 20 minut po druhé hodině ráno. Potopení lodi trvalo celkem 2 hodiny a 40 minut.

Kolik lodí přijelo Titanicu na pomoc?

Volání o pomoc zaznamenalo hned 8 lodí. Po zjištění, že loď Carpathia může být na místě poměrně brzy, se však lodě vrátily k původnímu kurzu. V blízkosti Titanicu byla i loď Californian, jejíž kapitán se rozhodl, že loď na noc raději zakotví. Kvůli vypnutému rádiu loď nezachytila volání o pomoc a dodnes panují dohady o tom, zda posádka neměla více zkoumat SOS signály, které byly z dálky patrné.

Kolik pasažérů na Titanicu zemřelo?

Potopení Titanicu nepřežilo zhruba 1500 pasažérů, do kterých patřila i valná většina z 57 milionářů na palubě. Důvodem smrti bylo většinou podchlazení ze studené vody, která vykazovala teplotu kolem minus 2 stupňů Celsia.

Žije ještě některý z přeživších?

Bohužel nikoli. Poslední přeživší pasažérka, Millvina Dean, zemřela 31. května 2009 na zápal plic. Bylo jí krásných 97 let.

Kdo objevil vrak Titanicu?

Zbytky Titanicu byly objeveny 1. září roku 1985 Dr. Robertem Ballardem a Jeanem Louisem Michelem z americko-francouzské expedice.

Kde se nachází vrak Titanicu?

Zbytky Titanicu se nachází 963 mil severovýchodně od New Yorku a 453 mil jihovýchodně od kanadského ostrova Newfoundland. Vrak lodi je zhruba 2,5 kilometru pod hladinou vody.

Proč nebyl Titanic vyzvednut na hladinu?

Trup lodi byl bohužel již v době objevu příliš křehký a poškozený, aby ho tehdejší technologie mohly vyzvednout na hladinu oceánu. Dnes se Titanic pomalu rozpadá, když je napadnut bakteriemi požírajícími kov. Do několika let se předpokládá jeho kompletní zmizení.

Existovaly ve skutečnosti postavy Jacka (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet) z filmu Titanic z roku 1997?

Jack a Rose jsou zcela fiktivními postavami, ačkoli stará verze Rose je inspirována skutečnou přeživší. Ve filmu se nicméně objevuje řada reálných osob. Z boháčů například zbohatlice Molly Brown (hrála ji Kathy Bates) či nejbohatší pasažér John Jacob Astor. Stěžejní část posádky rovněž skutečně existovala.

Bude film Titanic 2?

Ten už dokonce vznikl, avšak nestojí za ním režisér James Cameron a nehrají v něm žádní herci z filmu z roku 1997. Jedná se o naprosté béčko, které patří mezi nejhorší filmy všech dob, když vypráví příběh kopie Titanicu, která po 100 letech vyplouvá, aby si zopakovala osud svého předchůdce.

Mimo kontrolu: Titanic

Chcete o Titanicu vědět všechno podstatné? Ještě než se pustíte do našich článků, podívejte se na první díl dokumentární série Mimo kontrolu, jenž se snaží odpovědět na otázky, zda se mohl majestátní parník vyhnout obřímu ledovci a co se během osudové plavby vlastně pokazilo.

Sdílejte speciál

Populární filmy na Prima Zoom

Vybrané pořady z Prima Zoom