Konec potápění k Titanicu? Nedávná tragédie rozpoutala velkou právní bitvu
Společnost RMS Titanic, jediná firma s legálním právem na vyzvedávání předmětů z vraku slavné lodi Titanic, dočasně ukončila své plány na vyzvedávání artefaktů z potopené lodě. Rozhodnutí přišlo po právní výzvě ze strany americké vlády, která se rozhodla do této citlivé záležitosti zasáhnout.
Vrak Titanicu, který leží v mezinárodních vodách Atlantského oceánu, je chráněn hned několika úmluvami, včetně konvence UNESCO a smlouvy mezi Spojenými státy a Velkou Británií z roku 2017. Tyto dohody mají zajistit, aby místo odpočinku lodi nebylo pleněno ani narušováno. Podle americko-britské smlouvy je jakýkoliv výzkum, který by mohl fyzicky narušit vrak nebo jeho okolí, umožněn jen po souhlasu amerického ministerstva obchodu.
Citlivý přístup
Společnost RMS Titanic, která v roce 1994 získala od federálního soudu v Norfolku právo na záchranné operace u Titanicu, měla původně v plánu vyzvednout Marconiho bezdrátový telegraf, který byl klíčový při vysílání nouzových signálů. Tato mise byla již dříve odložena kvůli pandemii koronaviru a v roce 2023 znovu čelila právnímu odporu americké vlády. Ta upozornila na riziko narušení vraku a případné porušení výše uvedených smluv.
Další osud plánovaných operací výrazně ovlivnila tragédie z června 2023, kdy došlo k implozi ponorky Titan společnosti OceanGate, při níž zahynulo pět osob, včetně Paula-Henriho Nargeoleta, ředitele podmořského výzkumu společnosti RMS Titanic. Na základě této události se proto společnost rozhodla své plány na vyzvedávání artefaktů pozastavit. „Z úcty k Paulu-Henrimu Nargeoletovi, jeho rodině a dalším obětem nedávné tragédie jsme dospěli k závěru, že v tuto chvíli není vhodné pokračovat v záchranných operacích,“ uvedla firma podle AP News ve svém prohlášení u soudu.
Pozastavení plánů
Na toto konto už v prosinci 2023 společnost RMS Titanic oznámila, že od roku 2025 neplánuje žádné expedice k vraku Titanicu. Firma zároveň uvedla, že bude pečlivě zvažovat strategické, právní i finanční důsledky případných budoucích operací. Na základě tohoto prohlášení americká vláda stáhla svou soudní výzvu proti společnosti a ke sporu tak patrně nedojde.
I přes to, že právní spory v tuto chvíli ustaly, budoucnost záchranných operací zůstává velmi nejistá. Americká vláda varovala, že je v případě nových plánů zmiňované společnosti připravena znovu zasáhnout. „Pokud to budou další okolnosti vyžadovat, Spojené státy podají nový návrh na zásah na základě aktuálních skutečností,“ stojí pak v jejím soudním vyjádření. Osud Titanicu, symbolu jedné z největších námořních tragédií historie, tak zůstává pod bedlivým dohledem nejen vědecké komunity, ale i vlád zainteresovaných zemí a veřejnosti.
Zdroj: AP News, Associated Press, New York Times
Video: Trailer filmu Titanic