7. dubna 2023 11:40

Měli byste peníze na plavbu Titanicem? Spočítali jsme dnešní ceny nejdražších i nejlevnějších palubních lístků

Český trailer remasterované 4K verze filmu Titanic

Plavbu na Titanicu už si určitě nevyzkoušíte. Můžete si však spočítat, jak velkou díru by udělala do vašeho rozpočtu.

První a současně poslední plavba Titanicu se už přes 100 let rozebírá ze všech možných úhlů. Jedním z nejzajímavějších aspektů cesty obřího parníku přitom byly ceny, dobře totiž ukazují, proč umírali právě cestující ve třetí třídě. Kterou palubní vstupenku byste si s dnešním platem mohli dovolit?

Luxus za nehorázné peníze

Ceny lístků byly na Titanicu stejně pestré jako cestující, kteří si je pořizovali. Úplně nejdražší palubní lístky byly samozřejmě vystavovány do první třídy. Úžasné kajuty vybavené větším luxusem, než byl dostupný ve většině dobových hotelů, stály ovšem pořádný balík peněz.

Vůbec nejdražší jízdenku měl na Titanicu obchodník s pozemky a investor John Jacob Astor, muž, který byl tak bohatý, že si mohl koupit Titaniců třeba dvacet. Za apartmán zaplatil 224 liber, což by dnes s připočtením inflace vycházelo na více než 690 tisíc korun. Jen o tři libry méně zaplatili za o něco levnější ubytování další multimiliardáři, manželé Strausovi. Oba tyto apartmány měly vlastní salon, dvě ložnice, koupelnu se záchodem a také vlastní promenádu. Myslelo se i na to, že by si někdo ještě bohatší než Astor (tedy nejspíš někdo z královské rodiny) mohl pronajmout rovnou oba apartmány současně, pak by se cena vyšplhala na tehdejších 800 liber, tedy dnešních téměř 2 800 000 korun.

Mohlo by vás zajímat: Jak velká byla Noemova archa? Podívejte se na velké srovnání (nejen) s Titanicem

Luxus v kajutách první (a částečně i druhé) třídy byl tak velký, že na jejich zařízení šla rovnou polovina všech nákladů na celou stavbu Titanicu. A to i přesto, že zabíraly pouze pětinu lodi. Astorovi ani Strausovým však jejich peníze život nezachránily, neboť na Titanicu zahynuli.

Rozdíly mezi třídami

Ale vraťme se od největšího luxusu k normálu. Cenové rozdíly mezi první a třetí třídou nebyly kupodivu tak výrazné, jak možná čekáte. Ceny nejlevnějších jízdenek první třídy začínaly na dobových 25 librách (dnes zhruba 90 000 korun), ty úplně nejlevnější jízdenky pro cestující třetí třídy stály 8 liber (dnešních 28 000 korun). Děti platily poloviční ceny.

Čtěte také: Osudový kus dveří z filmu Titanic vynesl miliony. Scénu jsme asi „zvorali“, uznal Cameron

Cena vstupenek nejnižší třídy byla samozřejmě i ve své době považována za vysokou a chudí přistěhovalci na palubní lístky šetřili často řadu měsíců. Cesta za oceán pro ně však představovala takovou naději na nový začátek života, že se nebáli odpustit si řadu požitků a odkládat si peníze na plavbu Titanicem stranou. O to tragičtější je skutečnost, že právě cestujících třetí třídy zemřelo při plavbě Titanicu nejvíc, neboť byli při záchraně lidí z potápějícího se plavidla až na spodku priorit.

Zajímavostí je, že existovaly dokonce ještě lacinější lístky, které se daly pořídit za pouhou 1 libru (v současnosti cca 3 000 korun). S těmito vstupenkami se však pasažér až do New Yorku nedoplavil, neboť se jednalo o místa pro plavbu z domovského přístavu Southampton do přístavu Cherbourg. Několik desítek nadšenců moderní paroplavby si nicméně tyto lístky zakoupilo, aby si majestátní a dle mnohých nepotopitelnou loď vyzkoušelo. Šlo paradoxně o ty nejšťastnější osoby, které se na Titanicu plavily.

Zdroj: Money.com / USA Rover

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský