20. února 2023 06:00

Dosud neviděné podvodní záběry Titanicu berou dech. Čekali jsme na ně skoro 40 let

Unikátní podmořské video je dárkem pro všechny fanoušky filmového trháku Titanic režiséra Jamese Camerona. Oceánografická společnost je zveřejnila k 25. výročí jeho premiéry.

V září 2023 tomu bude 38 let, kdy byl konečně objeven vrak nejslavnějšího zaoceánského parníku všech dob. Tou dobou, tedy v roce 1985, už Titanic v hloubce okolo 4 kilometrů pod hladinou Atlantiku odpočíval 72 let.

Alvin a Jason Jr.

Byl to tým Oceánografického institutu ve Woods Hole, který ho tehdy našel. A v červenci roku 1986 k němu poslali výzkumnou ponorku Alvin s tříčlennou posádkou a výzkumné, dálkově ovládané hlubinné plavidlo Jason.

Tehdy vznikly unikátní záběry, na kterých jsou skvěle vidět jak vnější, tak vnitřní prostory slavného vraku. Celé ho ale veřejnost nikdy neviděla… až doteď.

Jeden ze členů posádky Alvina, Robert Ballard, na svou návštěvu vraku v rozhovoru pro AP zavzpomínal. „První, co jsem viděl, byla obří zeď z oceli, která se tyčila víc než 30 metrů nad nás. Nikdy jsem se na Titanic nekoukal z výšky, jen z hloubky. Nic nebylo malé,vylíčil. Celá zkušenost byla prý mírně strašidelná a trochu traumatická. Z utonulých pasažérů, kteří se s lodí potopili, už samozřejmě nenašli žádné tělesné ostatky, posádka ponorky ale viděla jejich zavazadla a boty, které se u vraku válely jako malé náhrobky. Pohled na ně posádkou otřásl. „Nečekal jsem, že mě to tak zasáhne,“ svěřil se Ballard.

80minutový fascinující záznam celého průzkumu, který vzbuzuje obdobné pocity, které Ballard popisuje, zveřejnil Oceánografický institut u příležitosti pětadvacátého výročí premiéry slavného filmu Jamese Camerona. Pravděpodobně víte, o kterém je řeč, ale čistě pro jistotu, je to ten natočený v roce 1997, ve kterém hraje Kate Winslet a Leonardo DiCaprio. Z kin tehdy lidé odcházeli uplakaní a živě debatovali o tom, zda se dva hlavní protagonisté nemohli „o ty dveře střídat“.

Zdroj: AP, WHOI

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom