31. října 2022 13:02

Jak Češi točili megahit Titanic: Kaskadéři popsali, co pro ně bylo úplně nejtěžší

Titanic - kaskadéři

Na slavném snímku Jamese Camerona se podílela i dvanáctka českých kaskadérů. Perfektně připravená produkce se velmi lišila od všeho, co do té doby viděli.

Jedenáct Oscarů a titul nejvýdělečnějšího filmu všech dob – těmito oceněními se svého času pyšnil Titanic, velkolepý projekt Jamese Camerona vycházející z potopení nejslavnějšího parníku. Přestože je snímek z roku 1997 nezpochybnitelnou výspou americké kinematografie, podílel se na něm i tucet českých kaskadérů.

Puntičkářský režisér

Kaskadérský tým ke štaci přišel díky práci na seriálu Mladý Indiana Jones počátkem 90. let. Koordinátor kaskadérů Simon Crane následně nabídl českým dříčům práci na Titanicu, což znamenalo první výjezd těchto profesionálů z (relativně nedávno vzniklé) České republiky do zámoří. Pod hlavičkou společnosti Stunt Team Filmka se tedy dvanáctka odvážlivců vydala natáčet ve výrazně profesionálnějších podmínkách, než na jaké byla zvyklá.

Vysoké nároky plynuly i z puntičkářské povahy Jamese Camerona, který snímek detailně promýšlel několik let. Kaskadérská práce našla uplatnění především ve druhé části příběhu, kdy se slavná loď začne potápět. Tyto scény se natáčely v noci, herci i kaskadéři navíc byli z pochopitelných důvodů vystaveni neustálému pobytu ve vodě. Ba co víc, naprostou většinu slavných pádů cestujících do vody obstarali skuteční lidé – v polovině 90. let totiž nebyly filmové triky na takové úrovni, aby jiná technická řešení vypadala dostatečně realisticky.

Bezpečná produkce

Právě nutnost perfektně načasovat a přesně provést pád do vody byla každodenní řeholí našich kaskadérů. Zřejmě nejnáročnější zážitek pak představovalo utržení ocelového schodiště, na něž se valily hektolitry vody. Navzdory určité rizikovosti natáčených scén se však kaskadérům větší zranění naštěstí vyhýbala – na place byl navíc připraven dostatek záchranářů i potápěčů, kdyby se vyskytly problémy.

Stunt Team Filmka se následně podílel i na filmech Zachraňte vojína Ryana, Jeden svět nestačí, Mumie, Gladiátor a desítkách dalších tuzemských i zahraničních produkcí. Jména českých kaskadérů mají ve světě dodnes velmi dobrý zvuk – zkušenosti získané při přípravě svého času největšího filmu všech dob jsou však dodnes nenahraditelné.

Zdroj: CNN Prima News / Collider

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom