11. dubna 2025 15:10

Jak dlouho trvala srážka Titanicu s ledovcem? Nové odpovědi potvrdily, že praví hrdinové byli v kotelně

I více než sto let po potopení Titanicu, který šel ke dnu během ledové noci ze 14. na 15. dubna 1912, nevíme o legendami opředené tragédii vše. Nové poznatky teď po dva roky trvajícím masivním 3D skenování vraku ležícího v hloubce kolem 3800 metrů zveřejnili vědci a dokumentaristé.

Jedním z nových zjištění je, jak dlouho samotná kolize s ledovcem, jež se stala zaoceánskému parníku na jeho první plavbě přes Atlantik osudnou, vlastně trvala. „Ze simulací zjišťujeme, že srážka Titanicu s ledovcem, to letmé škrtnutí, trvala 6,3 sekundy,“ řekl ve vysílání americké televizní stanice ABC Simon Benson, který přednáší námořní stavitelství na univerzitě v Newcastlu.

Digitální dvojče Titanicu

Podmořští roboti při skenování vraku pořídili 715 000 snímků, které vědci přetvořili do digitálního dvojčete Titanicu v měřítku jedna ku jedné s přesností na jednotlivé nýty. Díky tomu bylo možné detailně studovat proces srážky s ledovcem, rozlomení lodi a jejího následného potopení, jež si vyžádalo přes 1500 lidských životů. Model i závěry, které z jeho studia vycházejí, představuje nový dokument Titanic: The Digital Resurrection.

Přečtěte si také: Nejbizarnější případ přeživšího Titanicu: Odmítl místo ve člunu, zachránil se díky alkoholu

Okolnosti střetu s ledovcem nejsou zdaleka jediným zjištěním. Výzkumníkům se díky detailní práci připomínající kriminalistické metody například podařilo očistit jméno prvního důstojníka Williama Murdocha, který měl podle zažité teorie pouštět do člunů i ženy, zastřelit několik cestujících a poté i sebe. Poloha jeřábu záchranného člunu č.1 zaklíněného uvnitř vraku podpořila výpověď druhého důstojníka Charlese Lightollera, podle níž se Murdoch aktivně snažil připravit člun ke spuštění, když ho náhle pohltilo moře.

Hrdinové z podpalubí

Podařilo se také potvrdit a vysvětlit mnoha přeživšími zmiňovaný fakt, že světla obří lodi svítila i poté, co se parník ponořil pod hladinu. Experti totiž studovali jednu z obrovských kotelen Titaniku – na skenu je dobře vidět, protože je umístěna v zadní části přídě v místě, kde se loď rozlomila na dvě části. Digitální replika ukázala, že některé kotle jsou konkávní, což naznačuje, že zůstaly v provozu i po ponoření do vody. Na zádi paluby pak byl objeven ventil v otevřené poloze, což může znamenat, že do systému na výrobu elektřiny stále proudila pára.

To bylo možné jen díky obětavosti techniků vedených inženýrem Josephem Bellem, kteří zůstali v podpalubí a přikládali uhlí do topeniště, aby udrželi světla v provozu. Všichni zahynuli, zachránili ale mnoho životů. „Udržovali světla a energii až do konce a poskytli tak posádce čas, aby mohla spouštět záchranné čluny bezpečně místo za tmy alespoň při nějakém světle,“ vysvětlil BBC Parks Stephenson, který se zkoumání vraku Titanicu dlouhodobě věnuje.

Potopení Titanicu

Titanic do ledovce narazil 14. dubna 1912 ve 23:40. Loď, která v tu dobu plula rychlostí přibližně 40 km/h, se začala potápět zhruba 130 minut po srážce, jež v trupu vytvořila podél šesti komor pás trhlin často ne větších než list papíru A4.

Mohlo by vás také zajímat: Osudový kus dveří z filmu Titanic vynesl miliony. Scénu jsme asi „zvorali“, uznal Cameron

Tehdy se začala voda v lodi přelévat do sedmé komory, čímž se začala zvedat záď lodi. Následný tlak trup lodi nevydržel a rozlomil se na dvě poloviny. Přední část lodi šla okamžitě ke dnu, zadní část se nejdříve narovnala a poté začala naplněna vodou klesat ke dnu také. Titanic se definitivně potopil 15. dubna 1912 20 minut po druhé hodině ráno. Potopení lodi trvalo celkem 2 hodiny a 40 minut.

Zdroj: BBC, ABC News

Video, které jste mohli minout: Titanic zmapovaly ponorky. Nový model pomůže v hledání pravé příčiny neštěstí, věří vědci

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom