Film vs. realita: Gladiátor se inspiroval Spartakem, pravý Commodus zabil i 100 lvů denně
V naší nové rubrice se podíváme na to, jak má Gladiátor daleko ke skutečným událostem.
Oscarový velkofilm Gladiátor vás vezme do antického Říma, ale filmaři se rozhodli, že si ho upraví trošku podle svého. Takže fandové historie, dejte si pozor. Tady se hraje podle jiných pravidel.
V rubrice zatím máme ještě: Steve Jobs, Americký sniper, Amadeus, Valkýra, Apollo 13, Nákaza, Nepřítel před branami, Vlk z Wall Street, Most u Remagenu, Everest, 300: Bitva z Thermopyl, V zajetí démonů, REVENANT Zmrtvýchvstání, Ponorka U-751, Pearl Harbor, Zodiac, Statečné srdce, Titanic, Černý jestřáb sestřelen, Poslední samuraj
Hledá se Maximus
Maximus Decimus Meridius udělal z Russella Crowa hvězdu, znalci dějin antického Říma ale moc dobře vědí, že už tady si tvůrci Gladiátora vymýšleli – žádný Maximus totiž neexistoval. Nebo určitě ne tenhle. Filmaři si kvůli němu vyzobali detaily ze životů několika římských vojáků. A nejen jich.
Takže slavný hrdina připomíná otroka Spartaka, jenž vedl povstání proti Římu, další inspirací byl pravděpodobně Taruttienus Paternus, jenž vedl římské legie do bojů proti germánským kmenům, oblíbený generál Marca Aurelia Tiberius Claudius Pompeianus nebo atlet a zápasník Narcissus, jenž skutečně zabil císaře Commoda.
gladiator fakta 1 Zdroj: Universal pictures
Katapulty pro všechny!
Filmy, i ty historické, jsou samozřejmě především o zábavě a o tom, jak efektně vypadají, takže je čas od času nutné udělat malý ústupek. Gladiátor však udělal hned na začátku ústupek, který byl obrovský. Během úvodní (a skvěle vypadající) bitvy totiž Římané nasadí proti divokým germánům katapulty a balisty střílející obří kopí směrem na nepřátele.
Vypadalo to parádně. Jenže to celé byl nesmysl. Podobné zbraně se samozřejmě využívaly, ale nikoliv v bitvě na loukách a v lese, kde není zase takový problém katapult… třeba oběhnout. Tyhle obří a děsivé zbraně měly své opodstatnění při dobývání, ovšem ne při bitvě, jakou vidíme na začátku Gladiátora.
gladiator fakta 2 Zdroj: Universal pictures
Demokrat Marcus Aurelius
Filmový Marcus Aurelius vypadal jako moudrý dobrák, který chtěl Řím vyčistit od korupce a udělat z něj opět republiku. A protože jeho syn Commodus nebyl na vládnutí připravený, chtěl, aby se novým šéfem Říma stal generál Maximus. Co se dělo dál, už asi z filmu víte. Jak to však bylo ve skutečnosti?
Úplně jinak. Marcus Aurelius rozhodně netoužil po návratu k republice a se synem neměl tak vyhrocené vztahy, jak ukazují filmaři. Dokonce společně tři roky vládli! Skutečný Marcus Aurelius zemřel v místech, kde dnes stojí Vídeň, a za jeho smrt nemohl zrádný potomek nebo spiknutí, ale nemoc. Pravděpodobně neštovice.
gladiator fakta 3 Zdroj: Universal pictures
Gladiátor Commodus
Není pochyb o tom, že Joaquin Phoenix odvedl v roli Commoda skvělou práci a jeho šílený vládce Říma se i po dvaceti letech objevuje v žebříčcích s nejlepšími filmovými záporáky všech dob. Ale i tady filmaři malinko přestřelili, i když on to ani ten opravdový Commodus neměl v hlavě úplně v pořádku. Rád se předváděl v gladiátorské aréně, kde bojoval obvykle s dřevěnými meči a chlubil se víc než šesti stovkami vítězství.
Na druhou stranu záznamy o nich si vedl on sám, takže mohl přehánět, a navíc se jeho soupeři zrovna nehrnuli do toho, aby mu v aréně šli po krku doopravdy. Porazit císaře mohlo mít totiž dost nepříjemné následky a on sám při vítězství soupeřům obvykle udělil milost. Zároveň do toho ale během tréninků chodil naplno a svoje sparing partnery s chutí likvidoval. Mezi jeho koníčky patřilo zabíjení zajatých zvířat a popravy zmrzačených veteránů. Takový cvok, jak ho ukazuje film, to zkrátka nebyl. Rozhodně k tomu ale neměl zas tak daleko…
gladiator fakta 4 Zdroj: Universal pictures
Císařova smrt
Commodus samozřejmě nepřišel o život po souboji v Koloseu, ačkoliv se přirozené smrti také nedočkal. Vládl dvanáct let, ale čím déle seděl na trůnu, tím víc z něj byli jeho poddaní nervózní. Nejen kvůli jeho lásce ke gladiátorským zápasům a brutalitě, kdy údajně dokázal během jednoho dne zabít sto lvů, což bylo i na Římany docela silné kafe. Gladiátory nechával bojovat nahé, což spoustu Římanů pohoršovalo, za jeho pád ovšem mohla i špatná politická rozhodnutí.
Sám sebe se pokusil vyhlásit konzulem, i když šlo oficiálně o volenou funkci. O život mu v roce 182 usilovala jeho sestra Lucilla (ve filmu ji hraje Connie Nielsen), avšak vraha včas zastavily stráže. O deset let později se pokusili Commoda, jenž se údajně chystal zavraždit nastupující konzuly, otrávit. A když ani to nevyšlo, uškrtil císaře zápasník Narcissus.
gladiator fakta 5 Zdroj: Universal pictures
Text: Michal Krejčí