Film vs. realita: Ponorka U-571 naštvala Velkou Británii, zbytečně totiž překopala druhou světovou válku
V naší nové rubrice se podíváme na to, jak má Ponorka U-571 daleko ke skutečným událostem.
Strhující válečná pecka Ponorka U-571, ve které září Matthew McConaughey nebo Harvey Keitel, vypráví o misi, která pomohla změnit průběh druhé světové války. Ve skutečnosti to ale celé bylo trošku jinak…
V rubrice zatím máme ještě: Steve Jobs, Americký sniper, Amadeus, Valkýra, Apollo 13, Nákaza, Nepřítel před branami, Vlk z Wall Street, Most u Remagenu, Everest, 300: Bitva z Thermopyl, V zajetí démonů, REVENANT Zmrtvýchvstání, Pearl Harbor, Zodiac, Statečné srdce, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen, Poslední samuraj, Titanic
Američané v akci
Jen málokterý válečný film naštval tolik lidí jako Ponorka U-571. Především v Británii vyvolal tenhle jinak zábavný válečně-dobrodružný snímek hodně emocí a došlo to tak daleko, že si na něj stěžoval tehdejší premiér Tony Blair americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Proč? Protože to je celé pitomost.
V Ponorce U-571 se povede americkým námořníkům obsadit porouchanou německou ponorku a ukořistit kódovací zařízení Enigma, s jehož pomocí nacisté víceméně ovládli evropská pobřeží. Když však americkou ponorku zničí torpédo, musí pár přeživších námořníků uprchnout na německé. A převézt Enigmu do bezpečí, aby mohlo nepřátelské námořnictvo dostat konečně pořádně na budku.
ponorka u571 facts 1 Zdroj: Universal pictures
Jenže to je celé fikce. Během války se Spojencům povedlo Enigmu a knihy s kódy získat patnáctkrát. Třináctkrát to dokázali Britové, jednou Kanaďané a v létě 1944 Američané zajali posádku německé ponorky U-505 a kódovací zařízení se dostalo do rukou i jim. Jenže tou dobou už měli Angličané a Spojenci Enigmu dávno doma a kódy byly vyluštěné.
Enigmu Britové prolomili 9. června 1941. Přitom teprve o tři měsíce dříve americký kongres schválil zákon o půjčce a pronájmu, aby mohl podporovat spojenecké síly v Evropě a Asii. Do války pak USA oficiálně vstoupily až na konci roku. Velký příběh o hrdinných námořnících, kteří v nacistické ponorce utíkali před nepřáteli pod hladinou oceánu, aby doručili Enigmu do spojeneckých rukou, je tak (vlastně dost zbytečně) vybájená pohádka.
ponorka u571 facts 4 Zdroj: Universal pictures
Osudy ponorek
Příběh, který se rozhodli vyprávět v Hollywoodu, je tedy sice vymyšlený, to ovšem neznamená, že by skutečná ponorka U-571 neměla zajímavý osud. Ve filmu se ztratí na moři a Američanům se ji povede obsadit, ve skutečnosti však nedopadla o moc lépe. 28. ledna 1944 ji u západního pobřeží Irska spatřil námořní hlídkový bombardér Short Sunderland a zasáhl ji hlubinnou náloží. Podle pilotů se většině z padesáti námořníků povedlo ponorku opustit, ale nebylo jim to nic platné. V ledové vodě všichni zemřeli na podchlazení.
Americká ponorka USS S-33, jíž během akce zasáhne a zničí německé torpédo, naopak ve skutečnosti dopadla výrazně lépe – na konci války byla rozebrána a sešrotována. A mimochodem sloužila v Tichém oceánu, ne v Atlantickém.
ponorka u571 facts 2 Zdroj: Universal pictures
Drobné detaily
Ve filmu, který se rozhodl výrazně přepsat část dějin druhé světové války, asi nikoho nepřekvapí, že obsahuje i klasické chyby, ke kterým došlo kvůli přehlédnutí nebo jednoduše proto, že si tvůrci nebyli úplně jistí, co se ve čtyřicátých letech nosilo nebo nenosilo. Ale mohli tušit, že moderní adidasky asi dělníci v docích obvykle neměli. Přesto je tam jeden z nich na nohou má.
Naštěstí jde spíš o úsměvný detail než o něco, co člověku zkazí filmový zážitek. Stejně jako v případě samotného útoku na ponorku, kdy jeden z hrdinů postupuje vpřed s pistolí, kterou drží oběma rukama. To se však začalo aplikovat až během padesátých let, během války se při výcviku učilo držet zbraň jen v jedné ruce.
ponorka u571 facts 3 Zdroj: Universal pictures
Trošku větším problémem je pak letadlo, které ponorku najde uprostřed oceánu. Nad hlavami hrdinů má přelétávat německý stroj, ve skutečnosti však šlo o italský Fiat G 59. Natáčelo se ve Středozemním moři, tak asi byla tahle letadla víc po ruce. Škoda, že se začala vyrábět až tři roky po válce…
Text: Michal Krejčí