Žena, která po čichu odhalí Parkinsonovu chorobu, není šarlatánkou. Jak se s jejím vzácným darem nakládá?
Zní to jako nějaká šarlatánská povídačka, kdyby Joy Milneová ovšem nedokázala svoje unikátní schopnosti spolehlivě prokázat na akademické půdě.
Dnes už dvaasedmdesátiletá Joy Milneová trpí velmi vzácnou poruchou, kvůli níž má extrémně citlivý čich. Projít se mezi lidmi v obchodním centru je pro ni kvůli parfémům hrozný zážitek a uličkám s avivážemi nebo čisticími prostředky v supermarketu se raději zcela vyhýbá.
Proto si také ihned všimla, když se odér jejího (tehdy 33letého) manžela náhle prudce změnil v jiný, více pižmový zápach. Dvanáct let poté mu lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. A tak je napadlo: Může tu být souvislost?
Čich jako vycvičený pes
Joyin manžel měl jako bývalý lékař možnosti, které jen tak někdo nemá. Povedlo se mu například sehnat výzkumníka, který by provedl potřebné testy a zkusil odhalit spojitost mezi zákeřným neurodegenerativním onemocněním a odérem, který Joy cítila. V samém počátku výzkumu odborníci Joy požádali jen o to, aby očichala trička lidí s Parkinsonem a bez. Ta, která nosili nemocní, identifikovala přesně, až na jedinou výjimku. O osm měsíců později osobě, které tričko patřilo a kterou považovali za zdravou, diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.
Od té doby se odborníci snažili přijít na to, jak vyvinout diagnostický test schopný identifikovat unikátní chemickou stopu, která nemoc provází a již je Joy schopná cítit. V roce 2019 výzkumníci z Manchesterské univerzity úspěšně ve vzorcích kožních stěrů identifikovali molekuly spojené s nemocí a díky tomuto objevu postupně vyvinuli test, který může v diagnostice nemoci znamenat revoluci.
Včasná diagnostika znamená včasnou léčbu
Jednoho dne by totiž kožní stěry mohli provádět i praktičtí lékaři, a možná dokonce i v rámci prevence. Včasné odhalení nemoci může pomoct začít s léčbou, pohybovým cvičením a dalšími opatřeními dostatečně brzy na to, aby se období, kdy symptomy nejsou závažné, u pacientů znatelně prodloužilo – a to je v situaci, kdy neumíme chorobu úplně vyléčit, to, co potřebujeme. Je proto fascinující, že takový pokrok vědci udělali díky citlivému čichu a velké náhodě.
Zdroj: Science of Parkinsons