26. prosince 2021 00:25

První lék na Alzheimera po 20 letech je schválen. Kdy by mohl být dostupný?

K léčbě Alzheimera nebyl lék schválen již dlouhých 20 let. Novinka se ale jednoduše aplikuje a může posloužit k léčbě i prevenci.

Pokud by očkování zabíralo, znamenalo by to revoluci v medicíně a úlevu pro zhruba 40 milionů lidí, kteří trpí jednou z nejhorších a nejděsivějších nemocí na světě. Řeč je o Alzheimerově chorobě, onemocnění postihujícím tu část mozku, díky níž máme vzpomínky, komunikujeme a myslíme. Postupně člověka připraví prakticky o celou osobnost, dokonce nepoznává ani své blízké. Její riziko navíc stoupá s věkem – v současnosti se s ní potýká téměř třetina všech lidí starších osmdesáti let.

Nosní sprej schopný zabránit nervovému poškození

Nová vakcína se užívá ve formě nosního spreje a je to po dlouhých dvaceti letech první nový lék na Alzheimera, který americká FDA schválila ke klinickým testům na lidech. „Pokud tato studie ukáže, že je přípravek bezpečný a efektivní, mohl by sloužit nejen k netoxické léčbě, ale také by se mohl podávat před tím, než se nemoc projeví u rizikových lidí,“ upřesnil vedoucí výzkumu Howard Weiner v tiskovém prohlášení.

Vakcína stimuluje imunitní systém pomocí látky zvané Protollin, kterou vědci původně vyvinuli jako adjuvans – nezbytnou složku vakcín. Během výzkumu se ale ukázalo, že dokáže odbourat amyloidní plaky, které podle nejnovějších poznatků při nemoci způsobují poškození nervových synapsí a axonů.

Výsledky až během několika let

Studie se zatím zúčastní 16 lidí ve věku od 60 do 85 let, kteří už mají mírné symptomy. Sledovat je budou v bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital. Výsledků se ale samozřejmě nedočkáme hned. Alzheimerova choroba většinou postupuje relativně pomalu, studie proto potrvá přinejmenším několik let.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom