První lék na Alzheimera po 20 letech je schválen. Kdy by mohl být dostupný?
K léčbě Alzheimera nebyl lék schválen již dlouhých 20 let. Novinka se ale jednoduše aplikuje a může posloužit k léčbě i prevenci.
Pokud by očkování zabíralo, znamenalo by to revoluci v medicíně a úlevu pro zhruba 40 milionů lidí, kteří trpí jednou z nejhorších a nejděsivějších nemocí na světě. Řeč je o Alzheimerově chorobě, onemocnění postihujícím tu část mozku, díky níž máme vzpomínky, komunikujeme a myslíme. Postupně člověka připraví prakticky o celou osobnost, dokonce nepoznává ani své blízké. Její riziko navíc stoupá s věkem – v současnosti se s ní potýká téměř třetina všech lidí starších osmdesáti let.
Nosní sprej schopný zabránit nervovému poškození
Nová vakcína se užívá ve formě nosního spreje a je to po dlouhých dvaceti letech první nový lék na Alzheimera, který americká FDA schválila ke klinickým testům na lidech. „Pokud tato studie ukáže, že je přípravek bezpečný a efektivní, mohl by sloužit nejen k netoxické léčbě, ale také by se mohl podávat před tím, než se nemoc projeví u rizikových lidí,“ upřesnil vedoucí výzkumu Howard Weiner v tiskovém prohlášení.
lék na alzheimera 1 Zdroj: iStock
Vakcína stimuluje imunitní systém pomocí látky zvané Protollin, kterou vědci původně vyvinuli jako adjuvans – nezbytnou složku vakcín. Během výzkumu se ale ukázalo, že dokáže odbourat amyloidní plaky, které podle nejnovějších poznatků při nemoci způsobují poškození nervových synapsí a axonů.
Výsledky až během několika let
Studie se zatím zúčastní 16 lidí ve věku od 60 do 85 let, kteří už mají mírné symptomy. Sledovat je budou v bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital. Výsledků se ale samozřejmě nedočkáme hned. Alzheimerova choroba většinou postupuje relativně pomalu, studie proto potrvá přinejmenším několik let.