28. dubna 2018 10:00

Terry Pratchett, jak ho neznáte - cesta za orangutany

Slavný britský spisovatel sci-fi románů Terry Pratchett se rozhodne ještě jednou v životě navštívit Indonésii a najít jednoho konkrétního orangutana. Přinášíme unikátní dokument.

Terry Pratchet nepíše, ale cestuje

Úspěšnému spisovateli, siru Terrymu Pratchettovi, byla v roce 2007 diagnostikována Alzheimerova nemoc. Ale ani tak se nezastavil před tím, aby podnikl ještě jedno poslední dobrodružství. Před mnoha lety mu totiž změnil život zážitek z džungle na Borneu, kde poprvé narazil na orangutany ve volné přírodě. Teď se vrací, aby zjistil, jakou má tento ohrožený druh budoucnost, a objevil novou hrozbu pro jejich přirozené životní prostředí, jež by je mohla zatlačit za hranici přežití. Alzheimer přitom pro jeho výpravu znamená jak velkou psychickou, tak fyzickou výzvu. Terry Pratchett se zamýšlí nad rolí, jakou lidstvo opakovaně sehrálo v zániku některých živočišných druhů, a při tom uvažuje o vlastním nevyhnutelném konci, který bohužel nastal v březnu 2015. Letos 28. 4. by Terry Pratchett oslavil 70. narozeniny.

Hledání orangutana

Slavný britský spisovatel sci-fi románů Terry Pratchett se rozhodne ještě jednou v životě navštívit Indonésii. Poté, co mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, je rozhodnut navštívit Borneo a ve zdejší přírodní rezervaci, kterou roky podporuje, nalézt orangutany. Po příletu do Jakarty se pokusí se svým asistentem zjistit, zda se dá na zdejším černém trhu stále koupit živý orangutan. Oba muži trh navštíví a zjistí, že se zde pořád obchoduje s různými chráněnými druhy, orangutany však tady naštěstí neobjeví. V doprovodu místních odborníků pak spisovatel zjišťuje, jakým tempem dochází na Borneu k odlesňování a jak zemědělská krajina, konkrétně pěstování palem na olej, poškozuje zdejší ekosystém.

Vlastní cestu do místního přírodního parku, který Terry Pratchett léta podporuje, zahájí návštěvou místního domorodého kmene. V doprovodu průvodce z tohoto kmene se pak Terry a jeho asistent vydávají do divočiny. Už cestou, kterou absolvují v loďce místními mokřady, narazí na první divoké orangutany. Po vstupu na území místního národního parku jsou pak doprovázeni i státním průvodcem. Terry začíná právě zde hledat orangutana Kusasiho, kterého před lety filmoval. I když spisovatel a jeho doprovod v džungli objeví jiné orangutany, hledaného samce Kusasiho bohužel nikoli.

Terry může být ale nakonec spokojen, přímo na základně vedení zdejšího parku se setká s divokým orangutanem Tomem, se kterým měl Kusasi věčné spory o dominanci v této oblasti. Terry pochopí, že právě tento orangutan nakonec území od Kusasiho převzal. Terry ví, že když jeden král pralesa odejde, nahradí ho druhý. Terrymu je tak jasné, že novým králem zdejšího pralesa se stal Tom. Slavný spisovatel je spokojen a v doprovodu svých průvodců se vydává zpět do Velké Británie.

Nezapomeňte se dnes ve 21.00 podívat na originální dokument Terry Pratchett: Cesta za orangutany

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom