Tajemná nemoc zachránila mnoho Židů před nacisty. Co byl Syndrom K?
Holocaust nezasáhl Itálii tak silně jako jiné země, tamější Židé však byli během druhé světové války také v ohrožení. Lékaři z nemocnice Fatebenefratelli však přišli s geniální myšlenkou.
Účast Itálie v obou světových válkách této jihoevropské zemi příliš mezinárodního kreditu nevynesla. Přestože Mussoliniho fašistický stát s hitlerovským Německem úzce spolupracoval, v příbězích jednotlivců určité osobní hrdinství najít můžeme. To platí například pro římské lékaře, kteří na přelomu let 1943 a 1944 přišli s velmi důmyslným způsobem, jak zachránit alespoň několik desítek židovských životů.
Italská specifika
Během druhé světové války vyrostlo nedaleko římské nemocnice Fatebenefratelli židovské ghetto. Nemocnice nacházející se na Tiberském ostrově v centru Říma se pyšní historií už od roku 1585, v pohnuté válečné době však byla napsána nejslavnější kapitola jejích dějin. Ta spočívá v záchraně mnoha Židů, o jejichž příkoří na italské půdě se příliš často nemluví: Až do roku 1938 totiž nebyly antisemitské zákony v platnosti, Itálie je po vzoru Německa přijala teprve tehdy. Dále stojí za zmínku, že na Apeninském poloostrově zemřelo necelých devět tisíc Židů a v internačních táborech od sebe rodiny obvykle nebyly ani separovány – což jsou značně odlišné podmínky od internačních či rovnou koncentračních táborů nacházejících se na mnoha jiných územích okupovaných nacisty.
Nemocnice Fatebenefratelli Zdroj: Profimedia.cz
To všechno platilo až do roku 1943, kdy se na jihu země během podzimu vylodila spojenecká vojska. Nacistické jednotky na to reagovaly akutním přemisťováním internovaných Židů do koncentračních táborů na polském a německém území. Deportace Židů z ghetta do koncentračních táborů pochopitelně mívaly tragické následky – například z transportu 1 200 lidí, který se uskutečnil 16. října 1943, přežilo pouze 15 jedinců.
Odvaha lékařů
Právě tyto události přesvědčily profesora Giovanniho Borromea a jeho tým lékařů, aby poskytli pomoc potřebným. Borromeo už dříve odmítl dvě lukrativní nabídky na vedení jiných nemocnic, neboť byly podmíněny vstupem do fašistické strany. Fatebenefratelli však byla provozována katolíky a církev měla s fašistickou stranou dohodu, díky níž se na její majetek částečně nevztahovaly státní zákony – díky tomu zde mohl působit i s fašistickou ideologií nesouhlasící Borromeo.
Ten navíc najímal na pozice lékařů Židy či příslušníky dalších menšin. V nemocnici byla umístěna vysílačka pro komunikaci s partyzány, a tak se místo stalo jedním z center protifašistického odboje. Taková situace samozřejmě nebyla dlouhodobě udržitelná, a i kvůli blízkosti k židovskému ghettu bylo jen otázkou času, kdy do nemocnice vtrhnou nacistické jednotky.
Borromeo se na to však připravil, a to především právě pomocí Syndromu K. Jednalo se o smyšlenou diagnózu, kterou nebylo možné dohledat v lékařských příručkách, přesto ji Borromeo a další lékaři udělili hospitalizovaným či ukrývaným Židům, případně odpůrcům fašistického režimu. Název zřejmě vznikl drze podle nacistických důstojníků Kesselringa či Kapplera, kteří byli zodpovědní za římskou okupaci německými jednotkami – a později, v březnu 1944, také za masakr 335 obyvatel Říma.
Nemoc nakažlivá i neexistující
Syndrom K svým názvem také evokoval Kochův syndrom, což byl jiný název pro tuberkulózu. Právě silné kašlání, které je nejtypičtějším příznakem tuberkulózy (často ve spojení s vykašláváním krve), mělo kvůli infekčnímu potenciálu odradit nacistické vojáky, aby do pavilonů s těmito pacienty vůbec chodili. Jak vzpomínal doktor Vittorio Sacerdoti, plán vyšel – Němci se nemoci připomínající tuberkulózu či rakovinu velmi obávali.
Stačilo několik zdařilých hereckých výkonů zahrnujících kašlání a zfalšování lékařských zpráv a německé kontroly se nemocnici začaly vyhýbat. Následně všichni přijímaní pacienti židovského původu tuto diagnózu hned obdrželi a podle dalšího z lékařů Adriana Ossiciniho se navíc jednalo o přehledný způsob, jak mohl nemocniční personál odlišit skutečně choré pacienty od zdravých jedinců, kteří hledají útočiště z politických důvodů.
Přesný počet takto zachráněných lidských životů není dodnes jasný. Možná se jednalo o desítky, možná o stovky. Z hlediska absolutního počtu zmařených životů během války jde samozřejmě o zanedbatelné číslo, přesto by odvaha a nápaditost skupiny italských lékařů neměla být zapomenuta.
ZDROJ: History Today, Sky History