Pozorování UFO v Evropě: Slováci na létající talíř povolali stíhačku, Italové ho viděli na fotbale

Výskyt neznámých létajících objektů neboli UFO není častý jen v USA. K záhadným úkazům mnohokrát došlo i v Evropě, tyto patří mezi nejzajímavější.

Podle množství hlášení se může zdát, že si „mimozemšťané“ oblíbili hlavně USA, i Evropa se však chlubí pozorovateli UFO, kteří mají oči na stopkách. Neznámým létajícím objektům se věnovala dokonce i tak respektovaná média, jakými jsou britská BBC či Journal of Scientific Exploration. Podívejme se podrobněji na některé z úkazů.

1. Itálie, Florencie, stadion Artemio Franchi, 27. října 1954

Kolem 10 000 svědků sledovalo objekt, který se zjevil během fotbalového utkání mezi kluby Fiorentina a Pistoiese. Svědci popisovali doutníkový tvar sršící stříbrnými paprsky, které „pršely“ na zem a na střechy okolních domů. Obrovské množství svědků se shodlo na tom, že úkaz musel mít mimozemský původ. „V té době noviny hovořily o mimozemšťanech z Marsu. Samozřejmě nyní víme, že tomu tak není, ale můžeme dojít k závěru, že to byl inteligentní fenomén, technologický fenomén a fenomén, který nelze spojit s ničím, co známe na Zemi,“ řekl pro BBC Roberto Pinotti, prezident italského Národního centra UFO.

2. Velká Británie, východní Anglie, 20. května 1957

Na východě Anglie dostal americký pilot Milton Torres v rámci spřátelené mise rozkaz sestřelit narušitele. Z dlouho utajovaných materiálů vyplynulo, že těsně před vypálením raket z letounu F-86 D Sabre se zaměřený objekt o velikosti dopravního letadla vzdálil rychlostí zhruba 12 000 km v hodině. Sám Torres dostal přísný zákaz o události mluvit. Situace zůstala dodnes nevysvětlena.

3. Francie, Cussac, 29. srpna 1967

Svědectví 13letého chlapce a jeho 9leté sestry o tom, že viděli čtyři malé černé bytosti o velikosti zhruba 1 metr, které uletěly v létajícím talíři, nebylo zprvu bráno příliš vážně. Když ale policie prověřila místo údajného pozorování, nalezla nejen uschlou trávu, ale byl zaznamenán i zápach síry. Událost byla vyšetřována i francouzskou vládou, k definitivnímu potvrzení či vyvrácení UFO hypotézy nicméně nedošlo.

4. Finsko, Pori, 12. dubna 1969

Vojenské piloty lze jen těžko podezřívat z příklonu k „duchařině“ nebo mysticismu. Jsou vycvičeni tak, aby vše hlásili a pečlivě ověřovali, a sestřelení civilního, nebo dokonce vlastního stroje patří mezi noční můry každého z nich. Během cvičného letu na stroji Fouga CM.170 Magister dostal pilot za úkol prověřit sedm objektů považovaných za meteorologické balony vznášející se ve výšce 1 500–3 000 metrů. Důvodem prověření byly obavy z toho, že balony mohou mít špionážní účel. Pilot skutečně zahlédl objekty kulového až diskovitého tvaru, ty se však záhy velkou rychlostí vzdálily. Finský tisk zaznamenal několik dalších podobných případů a oficiálně se usuzuje, že mohlo jít o špionážní přelety.

5. Skotsko, Dechmond Law, 7. listopadu 1979

Lesník Robert Taylor nahlásil potyčku s mimozemšťany, kteří se jej podle jeho tvrzení pokusili unést. Incident nahlásil na policii a jako důkazy argumentoval drobnými zraněními a roztrhaným oděvem. Taylor popsal loď mimozemšťanů jako kupoli z tmavého hrubého materiálu připomínající smirkový papír o průměru přesahujícím 6 metrů. Událost byla vyšetřována jako přepadení a vysvětlována epileptickým záchvatem lesníka.

6. Vzdušný prostor Velké Británie, 21. dubna 1991

Pravidelná linka letounu McDonnell Douglas MD8 z Milána do Londýna se nad Britskými ostrovy v oblasti Kentu setkala s podivným předmětem doutníkového tvaru. Když pilot Achille Zaghetti viděl zvláštní předmět 300 metrů nad svým letounem, nejenže na to upozornil kolegu, ale poprosil o kontrolu i pozemní řídicí středisko letového provozu. Odpověď byla: „Vidím neznámý cíl 10 námořních mil za vámi.“ Jeden z cestujících později vypověděl, že měl pocit, jako kdyby předmět startoval ze země a proletěl mraky.

7. Slovensko, Jaslovské Bohunice, 19. listopad 2005

Nad jadernými elektrárnami se úkazy UFO příliš nevyskytují. Možná je to tím, že je nad nimi zákaz leteckého provozu, a tudíž by byly jakákoli letadla či balony vystaveny tvrdým postihům. 19. listopadu 2005 nicméně došlo k nahlášení neznámého objektu nad jadernou elektrárnou v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Hlášení, které šlo přes policii až ke složkám ministerstva obrany, vyústilo ve vyslání stíhačky Mig-29 s úkolem situaci prověřit. Podle neověřených zdrojů měl objekt kolem 8 metrů a dokázal se pohybovat vysokou rychlostí. Jedno z oficiálních vysvětlení bylo, že se jednalo o krystalky mrznoucí páry z chladicích věží, což svědkové popírají.

8. Velká Británie, Elderney, 23. dubna 2007

Měl to být rutinní let trvající 45 minut z anglického Southamptonu do Alderney a kapitán Raymond Anthony Bowyer byl ve svých padesáti letech zkušeným pilotem, který dokonale znal trasu. Během letu se strojem BN2a Mk3 Trislander však on i cestující zaznamenali dva neznámé objekty. Bowyer, který měl zapnutého autopilota, je později detailně popsal jako žlutě až zlatě pableskující objekty, u nichž si v první chvíli myslel, že šlo o světlo odražené od skleněných ploch na zemi. Objekty ale byly vidět i na radarech, takže nemohlo jít o optický přelud. Odborná zpráva, která později vyšla v Journal of Scientific Exploration, vysvětluje, že šlo o neobvyklé meteorologické jevy. Situace letu GR 544 tak stále zůstává mezi událostmi, které se nepodařilo zcela přesvědčivě vysvětlit.

Zdroj: Johannes C. Plambeck. The Phenomenon of Unidentified Flying Objects in Western Europe

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský